Ramiz TAYFUR

Sans-serif

Aa

Serif

Aa

Font büyüklüğü

+ -

Satır yüksekliği

+ -
Gündüz
Gece
Gün Batımı

Sigarasız Geçen 2 Yıl ve Elektronik Sigara Deneyimlerim

Evet! Sigarasız geçen kocaman 2 yıl, 4 ay, 2 hafta, 5 günlük bir süreç ve bu süreçte can kurtaran yeleğim olan ve sigaraya nazaran daha rahat ettiğim bir aletten elektronik sigaradan bahsetmek istiyorum. Manyak gibi bu günleri saymadım bu arada. “Sigarayı Bırak” isimli bir program var sigarayı bıraktığın günü kaydediyorsun ve sonrasında zamanından tutta, çok dikkate almadığım sağlık yüzdesine, içmediğin sigara dalından, tasarruf ettiğim paraya kadar herşeyi bilgilerinizi girdiğinizde sizin için hesaplıyor. Keyifli bir uygulama tavsiye ederim. Gelelim sigaranın boşluğunu doldurduğum elektronik sigara deneyimime. Daha önce Çağrı (Suskumru) bu konuya değinmişti. Yaklaşık 2 yıldır elektronik sigara kullanıcısıyım. Bende sizlere elektronik sigara konusunda ki tecrübelerimi aktarmak istiyorum.

Kullandığım Elektronik Sigara Modelleri

Şimdiye kadar 4 farklı elektronik sigara modeli kullandım. Biri zaten çöptü ondan bahsetmek bile istemiyorum. Diğer kullandığım üç cihazı sırasıyla sayacak olursam, Joyetech Ego Aio, Eleaf iStick Pico ve şuan da kullandığım Vaporesso Revenger X cihazları. Cihazlar hakkında bilgi vermek gerekirse sırasıyla hepsi ile ilgili merak edenler için görüşlerimi de belirteyim.

Joyetech Ego Aio Elektronik Sigara

Elektronik sigara kitleri içerisinde yeni başlayacak elektronik sigara meraklılarına önerebileceğim bir cihaz. Cihaz oldukça küçük ve kullanışlı. Daha çok sigara içimine uygun bir cihaz. Ciğer çekimi yapabileceğiniz bir cihaz değil. 25 watt bir cihaz o yüzden çok yüksek bir buhar beklentisi olmamasını tavsiye ederim. Yaklaşık 3 ay kadar bu cihazı kullanmıştım. Hala bundan aldığım aromanın tadını diğer cihazlardan alamıyorum. Yeni başlayanlara başlangıç cihazı olarak tavsiye ederim. Ama yok ben ortalama bir cihaz alayım sigara paketi alır gibi cihaz almayayım diyorsanız sizi Eleaf iStick Picoya alayım.

Eleaf iStick Pico

Bu elektronik sigarada başlangıç seviyesi bir cihaz sayılır ama Ego Aio kadarda basit bir cihaz değil. Modu var atomizeri var. Pico 75 watt bir cihaz. Bu elektronik sigaradan keyif alırsınız. Buharı da oldukça iyi uzun süre kullanabileceğiniz güzel bir cihazdır tavsiye ederim. Yaklaşık 1 buçuk senedir bunu kullandım. Ego Aio içimi kesmediği için bu cihaza geçmiştim. Picoda epeyi süre beni idare etti diyebilirim. Düşük bütçe ile bir elektronik sigara seti toplamak istiyorsanız kesinlikle bu cihazı almanızı tavsiye ederim. Pili ile birlikte piyasada 200 TL’ye bulabiliyorsunuz bu cihazı.

Vaporesso Revenger X

Şu sıralar keyifle kullandığım elektronik sigara diyebilirim. İçimi çok keyifli aroma tadını sigarada yeni yeni oturtuyorum ancak meyveli birşey tükettiğinde ortam buram buram meyve aroması kokuyor. Önceki cihazlarda bunu pek hissetmemiştim ama bu cihazda bu durum farklı. Cihaz 220 watt bir cihaz dokunmatik ekrana sahip kullanımı çok rahat bir cihaz. Coil olayı bu cihazda çok farklı. 5 çeşit coili var. Ben bunların 2 çeşitini kullandım ve 4 sarım kanalına sahip GT 8 coil içim olarak daha keyifli geldi. Cihaz biraz maliyetli bir cihaz ancak uzun vadede kullanacaklar için gerçekten içimi çok sağlam bir elektronik sigara diyebilirim. Bu cihazı aldığımdan beri hiç değiştirmeyi düşündürecek bir kötü tecrübem olmadı. Bilakis çok başarılı sigara özendirmek gibi olabilir belki ama bu cihazlar sigara bırakmak arada da keyfi olarak takılmak isteyenler için ideal.

Vaporesso Revenger X Coilleri

Elektronik sigara ile ilgili en çok sorulan sorular

Elektronik sigara ile sigarayı bırakabilir miyiz?

Tabi ki bırakabilirsiniz. Ben sigarayı Ramazan ayında bıraktım. Yaklaşık 4 ay hiçbir şey içmedim. Ancak 4 ayın sonunda sigara isteğim olduğu zaman 1 günde ya da 2 günde bir puro alıp içmeye başladım. 1 ayın sonunda onuda artırdığımı farkedince tütün mamülleri ile komple alakamı kesip elektronik sigara kullanmaya karar verdim.  Sigara kullananlara bırakmaları için tavsiye ederim. Ancak şunu da belirteyim bunda da bir bağımlılık oluşuyor belirli bir dönem sonra. Ben ara ara buna da ara veriyorum. Sigara gibi bunu aramıyorum, ancak çok vurduğu zamanda sigara isteği olduğunda sigara içmek yerine elektronik sigarayı tercih ediyorum.

Elektronik sigara sağlığa zararlı mı?

Sağlık açısından yorumlayacak olursak mantık adamıyım biraz öyle yorumlayayım. Bağımlılık yapan hiçbir şey sağlıklı değildir. Yalnızca kendimizi avuttuğumuz zamanlar vardır bu gibi kötü alışkanlıklarımız olduğu zaman. Hiç sigara içmeyip bu yazıyı okuyanlar şimdi “Hasta mısın arkadaşım madem böyle düşünüyorsun ne diye içiyorsun?” diyebilirim. Bu çok kötü bir alışkanlığın yerini kötü bir alışkanlıkla kapatmak gibi bir şey. Çağrı daha önce bir yazı yazmıştı bir benzetme yapmıştı; Sigara içmenin zararı balina ise elektronik sigaranın zararı hamsidir diye. Gerçekten aralarında uçurum var. Sigarayı bıraktığımda tecrübelerim hakkında daha önce de “Sigarasız Geçen 3 Ay” başlıklı bir yazı yazmıştım onu da okuyabilirsiniz. Ancak genel olarak yorumlayacak olursam geçen zaman üzerine küllük gibi kokmuyor genç yaşımda tıkanmıyor merdiven çıkarken nefes nefese kalmıyorum artık. Aksine spor yapıyorum ve canavar gibi hissediyorum kendimi :). Sigara içerken ne yazık ki belirttiğim o berbat hissiyat hep vardı.

Elektronik sigaralar patlıyormuş bizimde ağzımızın ortasına doğru patlamasın?

Patlayabiliyor. Hatta ilk sene ağzımda patladı dişleri yaptırmak zorunda kalmıştım o kadar yani! Arkadaş nasıl bir hurafedir ki kökünü kurutmak için her türlü manipülasyonu yapıyorlar. Hep bu tütün baronlarının işi bunlar!! Arkadaşlar elektronik sigaraların çoğu yazılımlı akım ve ısı korumalı cihazlardır. Mekanik mod denilen modlar vardır ve bu modları kullanan birkaç arkadaşın dikkatsizliği yüzünden böyle bir yanlış bilgi yayılmıştır. Mekanik yani watt ayarı, akım ve ısı ayarı yapamadığımız modlar da açık unutulduğunda ısınmadan dolayı genleşme ve patlama vakaları yaşanabiliyor. Ancak modu ve atomizeri yazılımı olan cihazlarda bu durum farklıdır. Belli bir saniye ateşleme mekanizmasına bastıktan sonra akım kesen ısıyı koruyan modlar vardır. Benim şuanda son kullandığım cihazda bu özellik mevcut. İyi bir cihaza yatırım yaparsanız böyle bir sorun hiçbir zaman yaşamazsınız.

Elektronik sigara likitleri konusunda da ilerleyen süreçte deneyimlerimi aktarmayı düşünüyorum. Umarım sizler için elektronik sigara içenler ya da geçiş yapacak arkadaşlarımız için faydalı bir yazı olmuştur. Kalın sağlıcakla. Bol buharlar.

Dipnot:

Hiç sigara dahi tüketmemiş arkadaşlar elektronik sigara içebiliyor. Derdiniz ne sizin ? :/ Tütün mamülü kullanmadıysanız lütfen hiç bulaşmayın. Gerek yok böyle heyecanlara…

Olası Diğer Sorular:

Atomizer nedir?

Elektronik sigaranızın içim tankıdır. Likit doldurduğunuz hazneside diyebiliriz. Buhar çekimini bu parça vasıtası ile yaparız.

Mod nedir?

Elektronik sigaranın ateşleme mekanizmasıdır. Aynı zamanda watt ayarını içim modunu ayarladığımız yazılım barındıran alt kısmıdır. Atomizersiz çalışmaz.

3 Yorumlar

 • İbrahim
  6 Kasım 2018 at 23:52

  Elektronik sigara bana hiç mantıklı gelmesede sigarayı bırakmak için denemeyi epeyi zamandır düşünüyorum. Aslında en temizi sigaranın boşluğunu hiçbir şey ile doldurmamak 🙁

 • KNRYZR
  23 Ocak 2019 at 09:00

  Elektronik sigaranın ciğerde su baloncukları yaptığını iddia edenler var. Sizin düşünceniz nedir merak ediyorum.

  • Ramiz Tayfur
   25 Ocak 2019 at 19:57

   Ben uzun zamandır kullanıyorum bir su baloncuğu durumu yaşamadım 🙂 Hurafeler bitmez malum. Sigaraya göre bunu içerken daha rahat hissediyorum kendimi tabi sigarayı bıraktık diye suyunu çıkartmamak gerekiyor.

Bir yanıt yazın


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.