Ramiz TAYFUR

Sans-serif

Aa

Serif

Aa

Font büyüklüğü

+ -

Satır yüksekliği

+ -
Gündüz
Gece
Gün Batımı

Sigarasız Geçen 3 Ay

Evet uzun süredir kişisel bir yazıya yer ayıramamanın etkilerinden biri sanırım sigarasızlık. Gerçekten sigarasızlık diye bir saçmalık var şu aralar zihnimde. O berbat kokulu ve gereksiz nefes darlığına sebep olan bu mereti bırakmak bende inanılmaz bir boşluğa sebep oldu. Hala devam ediyormu derseniz ne yazık ki hala o his var. Ramazan ayında niyetlendim bırakmaya, bıraktım üzerinden 3 ay kadar bir zaman geçmesine rağmen hala insan içmek istermi? İstiyormuş. Neden bu kadar çile çektirmesine rağmen içmiyorum, koyvermiyorum bunun sebeplerinden de biraz bahsedeyim.

Bundan 9 ay kadar önce baba olacağım haberini aldım. İnanılmaz bir şaşkınlığa ve sevince neden oldu bu durum. Bunu düşünmekten günlerce uyuyamadım diyebilirim. Şu sıralar çocuğumu kucağıma almaya çok yakınım. Bununda ayrıca bir heyecanı var ki belirtmeden edemeyeceğim. Onu kucağıma alana kadar bunun nasıl bir his olduğunu sanırım anlayamayacağım. Ama üzerimde ki ve ağzımdaki o leş gibi kokuyu çocuğumun almasını benden uzaklaşmasını istemediğim için sigarayı bırakma kararı aldım. Sigarasız geçen süre boyunca konsantrasyon eksikliği, dikkat dağınıklığı gibi birçok sorunla savaştım ve ne yazık ki hala savaşıyorum. Sigarayı bıraksam da ondan tam olarak uzaklaşamamanın verdiği bir sinir bozucu durumda var. Hafta da bir ya da 2 tane puro içiyorum bazen. Bazen de bilader ile bir araya geldiğimizde yap diyorum bir nargile! Dumandan uzaklaşmak olurmu hiç! İnanın kendime kızmıyor değilim ama günde 1 paket içtiğim sigaranın yanında bunlar o kadar canımı sıkmıyor. Sigarayı hiç istemiyorum mesela. Ama bu o nikotini almama engel olmuyor yine. Belki de çocuğumu kucağıma alınca herşey tersine dönecek ve sadece ailem için yaşayacağım buda bende farklı bir karar mekanizmasına neden olacak, bilmiyorum. Ama en azından sigara içmiyorum buna şükrediyorum. Puro içiyorum diyorum da oda tamamen kitle psikolojisi. Plazalara tıkılmış insanlardan biri olarak, iş arkadaşlarım sigara içmeye çıktığı zaman insan kendini frenleyemezde onlara eşlik eder ya benimde problemim bu sanırım.

Neyse ki iş yerinde bırakıyorum sorunu. Evde ya da haftasonu böyle bir derdimde yok. Herhangi bir tütün mamülü ile pek bir ilişkim olmuyor önce ki gibi. Aslında bu sorunu çözmeye yetiyor ancak tamamen ilişkimi kesmem benim yararıma olacak ilerleyen süreçte. Şimdiye kadar çok şükür sigara dışında kötü bir alışkanlığım olmadı. Bundan da kurtuldum sayılır. Diğer tütün mamüllerinede bulaşmadığım gün bayram ettiğim gün olacak. Evet kısaca sigarayı bıraktıktan sonra oluşan etkilenleri özetleyecek olursam eğer şöyle belirteyim;

 • Maddi açıdan şimdiye kadar pek umrumda olmasada şimdiye kadar 971 TL kar etmişim.
 • 1942 adet sigara içmemişim.
 • Doğruluğu tartışılır ancak ciğer sağlığında düzelme yüzdesi %38.3 imiş. (Tabi içtiğim puro ve nargileler ile ne kadar düzeldiğide ayrı bir tartışma konusu.)
 • Ömrümüde güya 6 Gün 17 Saat 50 Dakika uzatmışım :).

Manyaklar gibi bunları hesap etmedim tabi ki. Sigarayı Bırak diye bir uygulama var, onun hesapladığı verileri sizinle paylaştım. Yukarıda belirttiklerim dışında fiziksel getirileri ve etkilerinide belirtecek olursam eğer, nefes alıp verişimde biraz değişiklik oldu. Uyku düzenimi bozdu biraz ama zamanla yoluna girecektir. Uykudan uyandığımda boğazda oluşan berbat koku hissi ve balgamın etkisi azaldı.(Bu kısmı biraz iğrenç kabul ediyorum. Ancak gerçekler :/.), Kondisyon olarak tıkanmalarım azaldı. Eski bir sporcu olarak yürürken tıkanan ciğerlere sahiptim yakın zamana kadar. Sigara öyle bir meretki gerçekten sen onu bıraksan o seni bırakmıyor. Şu sıralar elektronik sigaraya meylediyorum ancak henüz almayı düşünmedim. Tütün mamüllerinden kendimi tamamen uzaklaştırmak istiyorum da biraz daha kendimi zorlayacağım hepsini bırakmak için. Umarım bu konuda tam anlamıyla başarılı olurum. Bu arada merak edenler olabilir belirttiğim uygulama ile ilgili. Onunda ekran fotoğrafını aşağıda paylaşıyorum. Dumansız bir hayata sahip olabilmemiz ümidiyle, sağlıcakla kalın…

30 Yorumlar

 • Timur
  4 Ekim 2016 at 10:14

  Ramiz merhaba. En doğru kararı vermişsin ve umarım bu istikrarı devam ettirebilirsin.

  • Ramiz
   4 Ekim 2016 at 10:16

   Merhaba Timur, Teşekkür ederim umarım devam eder. Saçma ama mücadele etmesi zormuş gerçekten daha önce de bıraktım ama hiç bu kadar zorlanmamıştım.

 • Erol Apaydın
  6 Ekim 2016 at 11:40

  İnşallah tekrar başlamazsın kardeşim. Evet bırakması bir hayli zordur kendimden bilirim 🙂 Allah kolaylık versin…

  • Ramiz
   6 Ekim 2016 at 12:08

   Allah razı olsun. Valla zor bir süreç ama çabalıyorum bakalım. Güzel dileklerin için teşekkür ederim.

 • Burak Göç
  6 Ekim 2016 at 12:02

  İnan tüm o psikolojini çok iyi anlayabiliyorum ve ben herkes gibi “İyi yapmışsın, bırakmışsın.” demek yerine sana sigaraya başlamanı tavsiye edeceğim. Evet, şaka gibi bir yorum değil mi? Gerçekten sana sigaraya başlamanı tavsiye ediyorum. Lakin, bu öyle bildiğin normal sigara değil elektronik sigara.

  Şimdi; birlikte bir durum analizi yapacağız. Bir insan sigarayı neden sevmez?
  – Sağlığına olan zararı
  – Dişlerin yosun tutması & kabuk bağlaması
  – Üzerinin kül tablası gibi kokması
  – Etrafındaki insanların rahatsız olması
  – Maliyet (devede kulak)

  Elektronik sigarayla tüm bunları tersine çevirebiliyorsun ve hatta bazı avantajları bile elde edebiliyorsun;
  – Sağlığını sigaranın 10’da 1’i kararınca (puro ve nargileden çok daha az) etkiliyor. Çünkü elektronik sigarada, sigarada olduğu gibi yanma olayı gerçekleşmiyor. Her şey buhardan ibaret. Yani, bi’ nevi sigara simülasyonu diyebiliriz. Sadece düşük nikotin & aroma veya doğrudan aroma ile kullanabilirsin, böylece sigarayı asla aramazsın ama sigara ihtiyacını tamamıyla giderirsin.

  – Dişlerin sararmaz, ağzın sürekli kavun, karpuz, nane veya mango kokar.Ki, bu çok iyi bir şey.

  – Üzerinde kül tablası kokusu yerine aroma kokusuyla gezersin, eğer aromasız boş nikotinli likit tüketirsen o da kokmaz.

  – Elektronik sigara duman değil buhar salgılar. Bu buhar etrafınızdaki insanları pasif içici haline getirmez ve zarar vermez. Hatta ofiste arkadaşlar üfle şöyle bi’ mangolu mangolu koksun ofis filan diyorlar. Normal sigara dumanı gibi insanı kesinlikle tıkamaz çünkü kendisi duman değil, su buharıdır. Kalıcı değildir evde, ofiste orada burada içilebilir çünkü kimseyi rahatsız etmez.

  – Maliyetiyse ortalama kaliteli bir cihaz 400 TL + kullanacağın likittir.

  Umarım faydalı bir yorum olur ve elektronik sigara sayesinde hem seni sevdiklerinle mutlu aroma kokulu bir hayat bekler ve sigara denilen illeti her elektronik sigaradan çekişinde lanet edersin 🙂 (Ben ediyorum ve kokusuna artık katlanamıyorum, arabamda dahi içilmesine izin vermiyorum.)

  • Ramiz
   6 Ekim 2016 at 12:15

   Burak güzel tavsiyelerin için teşekkür ederim. Elektronik sigara açıklamandaki tüm detayları yaklaşık 1 haftadır araştıran biri olarak bende keşfettim. Ayrıca senin detaylı açıklamalarında beni memnun etti. Dün elektronik sigara siparişi verdim. Pahalı bir cihaz tercih etmesemde şuanda kalem şeklinde olan bir cihaza sahibim yaklaşık 1 saattir. Deneyimlerimi ayrıca paylaşacağım ama ilk deneyimi yorumlayacak olursam aroması şahane ve duman oranın tatmin edici sigarayı ya da puro, nargile benzeri tütünleri aratmayacak diye düşünüyorum. Aldığım elektronik sigarayada ayrıca yer vericem farklı bir başlıkta. Tekrar açıklayıcı yorumun için teşekkür ederim.

 • Hakan Duran
  15 Ekim 2016 at 10:27

  Ramiz üstesinden gelmesi zor umarım başarırsın.

 • Tahsin
  17 Ekim 2016 at 22:44

  Abi selamlar.
  Sigarayı yaklaşık 9 ay evvel bırakmış biri olarak söylüyorum; canım sigara çektiğinde çıkıp derin bi nefes alıp kül tabağı kokladım. İnan onu koklamadan önce aldığın nefesi farkına varıyorsun, gerçekten etkili. Çay, kahve kullanımını arttır derim çünkü sigara genelde bu ikisiyle güzel gittiğinden kendini zorlarsın, iraden güçlenir. Kardeş tavsiyesi; elektronik sigaraya kesinlikle meyletme, sigaraya geri başlama oranın 80%’e yükselir. Onun yerine ayda 1 2 defa nargile iç o daha iyi. Tamam nargile sigaradan kötüdür belki ama bağımlılık yapmaz, nefsini köreltir. Uygulamalar da insana sigarayı hatırlatmaktan başka bir iş yapmıyor. “ulan 1942 tane sigara içmemişim gidip bir tane içeyim bari” diyesim geliyor benim. Kim ne derse desin ilaçla vesaireyle olacak iş değil abi, tamamen kafada. Ve seni az çok tanıyan biri olarak söylüyorum, maksimum 2 ay daha dayanırsan bu işi kökünden çözersin.
  Sağlığından olma, seni seviyoruz 🙂

  • Ramiz
   26 Ekim 2016 at 16:44

   Paşam elektronik sigara almıştım deneme amaçlı. Benim önceliğim iş çıkışı ve sonrasıydı ama yavaş yavaş tamamen bitiyor çok şükür. Elektronik sigarayıda bir köşeye atarım diye düşünüyorum yakında. Ama elektronik sigaranın etkisinede değineceğim bir yazımda. Olumlu etkileri var tatminkar bir yapıya sahip kötü yanı hissedilmeyecek kadar az diyebilirim. Nikotin oranı konusunda suyunu çıkaranlarda Nikotin zehirlenmesi gibi durumlar söz konusu olabiliyor. Ancak ben 0.3 mg Nikotin oranında likit kullanıyorum. İyi yani şimdilik durumlar. Bende sizi seviyorum kardeşim. Birlikteliğimiz daim olsun. Sigarayı bıraktığınıda yeni öğreniyorum genco. Daha dün sen sigara içmiyormuydun bakim :). Hani evdekilere çaktırmıyordum yanlışmı hatırlıyorum acaba :D.

   • Tahsin
    31 Ekim 2016 at 11:14

    5 yıl belki daha fazla sigara kullandım abi, söylediğin gibi aile bilmiyordu pek son 2 yılda falan öğrendiler. Bu yılın başında bıraktım, bir de kilo verirsem süper olacak inşallah 🙂

    • Ramiz
     31 Ekim 2016 at 19:13

     Verirsin inşAllah. Bak aynı dertten muzdaripmişiz :).

 • BlogYazarki
  20 Ekim 2016 at 03:53

  Bir ben kaldim bu dünyada o mereti bırakamayan yuh bana .🙄

 • Alper
  17 Kasım 2016 at 08:58

  Sigarayı 12 yıl kullanıp 2.5 yıl bırakıp tekrar başlayan biri olarak öncelikle şu söylüyorum çok zor birşey. Özelikkle ilk 6 ay çok iradeli olmak gerekiyor. Ben ilaçla bırakmıştım daha kolaylaştırıyor süreci sanki.

  • Ramiz
   17 Kasım 2016 at 13:46

   Valla Alper ben elektronik sigara aldım. Elektronik sigara ile epeyi farketti sigara isteme hissi. Şuanda kokusundan dahi tiksiniyorum sigaranın. Duramıyorum sigara içen birinin yanında. Elektronik sigaraya başlayalı 1 ay kadar oldu. Sigara, Nargile vb. hiçbir tütün mamülünü kullanmıyorum artık. Canım pekte istemiyor diyebilirim. 0.6 mg nikotin oranına sahip likit ile başladım ilk etapta elektronik sigaraya, şuanda bu nikotin oranınıda son 2 haftadır 0.3 mg düşürdüm. Hatta şirketteki çalışma arkadaşlarımdan 2 kişide elektronik sigaraya geçiş yaptı sigarayı bırakmak için ve şuanda onlardada sigara içme hissi gitti gibi bişey. Henüz yeni başladıkları için onların imtihanı artık. Kesinlikle etkisi olan bir ürün ilaç ile bırakmak yerine yine benzer bir keyif ile sigarayı bırakmak mümkün. Tavsiyen için teşekkür ederim. Umarım yeşilaycı bir nesil olur, bizden sonra ki nesilede bunu empoze edebiliriz.

 • Sefa Gedik
  22 Kasım 2016 at 09:30

  Kardeşim, blogunda başarılar dilerim…

 • mehmet
  4 Aralık 2016 at 18:40

  Bırakmak zor ama kararlılık ile sonucun güzel oalcağına eminim 🙂

 • Özgür
  1 Ocak 2017 at 17:31

  Ramiz merhaba,
  Çok doğru bir karar vermişsin hatta geç bile kalmışsın.Umarım başarırsın ve bir daha hiç içmezsin.Bu arada blogunda da başarılar diliyorum.

 • Onur Çakır
  11 Ocak 2017 at 12:46

  Benim servis şoförümde sigarıya bıraktı yaklaşık 1 aydır içmiyor. Her gün yanında oturan biri olarak öksürmesi, sigara kokusundan uzaklaşması gibi şeyleri farkettim. Beni bile bu kadar rahatlatmışken o kendini ne kadar rahat hissetmiştir bilemiyorum. Sizin adınıza da çok sevindim

 • Muhammet Kavlakcı
  1 Şubat 2017 at 16:02

  Hayırlı olsun Ramiz kardeşim, darısı başımıza.. Neredeyse her yıl bir kaç ay bırakıp tekrar başlıyorum. Benimde öyle bir problemim var.

  • Ramiz
   3 Şubat 2017 at 09:19

   Sağol Muhammet eksik olma. Yalnız ben elektronik sigaraya geçiş yaptım. Canım sigara istediğinde bu şekilde boşluğunu kapatıyorum. Sigaradan daha keyifli koku derdi yok, katran, karbonmonoksit derdi yok keyifli bir seçenek aklında bulunsun.

 • Sezai Sezin
  22 Mart 2018 at 14:35

  Senin yaptigin yontemi ben de uyguladim. Sigarayi birakip gunde bir adet puroya baslamistim. Fakat cok gecmeden yine sigaraya dondum. Ben de senin gibi baba olacagimi ogrenince tekrar sigarayi biraktim; fakat bu kez puro da dahil butun dumanli seylerden uzak durdum. Sigarayi birakmak istiyorsaniz en az 3 gun sigarayi birakma izni alin. 3 gun boyunca asla sigara icmeyin vucudunuzu alistirin. Sigara icilen bir ortamda calisiyorsaniz birakmaniz daha zor olur.

  • Ramiz
   22 Mart 2018 at 17:44

   Sezai evet bu konuda puro pek bir işe yaramadı. Yaklaşık 2 yıldır sigara içmiyorum. Bu süreçte uzunca bir süre hiçbir tütün mamülü kullanmadım. Ancak belirli bir zamandan sonra ara ara nargile içiyordum ve sigara isteği oluşmaya başladı. Elektronik sigara içiyorum bu aralar. Ancak sigara içtiğim dönem ile şuanki psikolojim arasında büyük fark var. Tavsiyen için teşekkür ederim.

 • ali
  7 Ekim 2018 at 17:38

  Hocam ben sana bir tavsiye vereceğim, bence elektronik sigaraya hiç bulaşma. Çünkü sigarayla psikolojik acidan cok benzer olduğunu düşünüyorum. Nargile vs. içersen de sürekli azaltarak bu isi hallet. Allah yardimcimiz olsun.

  • Ramiz
   8 Ekim 2018 at 10:05

   Ali merhaba, Elektronik sigarayı yaklaşık 2 yıldır kullanıyorum. Sigara ile kıyasladığımda kullanmıyorum bile. Ortam olduğu zaman sigara içen bir gruba girdiğimde daha çok kullanıyorum. O yüzden sigaraya göre benim için oldukça avantajlı oldu diyebilirim.

 • Tamer Günaydin
  3 Ocak 2019 at 05:51

  Merhaba. Yaklasık 17 sene sigara ictim. 23 Aralik 2018 de ilacla biraktim. Lakin alişmış vucut bir kere cok zorluyor beni. Elektronik sigaradan memnunmusunuz hala ?? Bende almayi dusunuyorum siz nereden aldiniz acaba hangi marka ?? Ben nikotinsiz denemek istiyorum duman yapsin yeter.

 • Birgül
  29 Eylül 2019 at 00:18

  Merhaba.Ne kadar zamandır sigara içmiyorsunuz?champix le bıraktım 17. Günümdeyim.rahatım kriz falanda olmadı.kahvaltı sonrası çok severdim içmeyi bi o zaman vuruyor.naneli sakız çiğniyorum.22 yıl içmişim günde 1 paket çok şükür kurtuldum..mutluyum

  • Ramiz Tayfur
   17 Ekim 2019 at 11:10

   Birgül hanım merhaba, 3.5 yıldır sigara kullanmıyorum. Gerçekten zor bir süreç o yüzden sizi çok iyi anlıyorum.

 • Aziz
  31 Aralık 2019 at 20:34

  Arkadaşlar champix işin sonu 15 yıldır günde en az 1 buçuk paket içen birisiyken ve hiç bırakmak istemediğim halde öylesine nasılsa olmaz diyerek aldığım champix bana sigarayı bıraktırdı hiç düşünmeyin hemen alın şuandada ücretsiz bu arada 2 ay oldu içmeyeli bazen sigara isteği oluyor oda 1dk falan hiç zorlanmadan geçiyor

 • Eren
  11 Kasım 2020 at 18:06

  kardesım selam. bir ben miyim diye googledım karsıma bu yazı cıktı.
  bugun sigarayı bırakalı tam tamına 3 ay oldu.. tamam hayat onsuz da geçiyor ama canım hala dün gibi istiyor.. bana bu kadar zarar verdiğini bilip de hala onu unutamadığım tek şey.. çok sukur halime, ama bir bosluktayım artık.. eskiden bir başarım mı oldugunda hemen ardına yaktıgım bır keyif sigaram, hayatın içinde 5 dakikalık harika bir haz tatilim vardı, hüzünlümüyüm, başarısız mıyım, manıtadan mı ayrıldım, yak bir tane ne guzel eslık ederdi.. güzel bir haber mi aldım, borsadakı kagıtlarım mı yukseldı, hemen yak bir tane ne keyiffliydi.. şimdi bu hayatın tüm olayları olmaya devam ediyor, ama artık hiçbiri eskisi kadar mutlu edici ve üzücü değil, nötürleştim.. tam bir şeye seviniyorum, ama artık onu kutlayacak arkdasımla görüşmüyorum.. veya orgazm oldun, hemen yakardım bir tane.. dünyanın sayılı hazlarından biriydi onun üzerine içilen sigara, ama artık orgazm olmak, eskısı kadar zevkli değil.. Uzun lafın kısası, şu an öyle canım istiyor kı 3 ayın zirvesi.. hani 2 haftaydı, hani 2 gündü… dün gibi aklımda, dün gibi özlerim ama dokunamam.. çünkü emek verdim.. çünkü astımım.. ama şu da gerçek ki onla oldugum zamankardakı gibi bir daha hiçbir zaman aynı duyguları yaşamayacağım.. onun hazzı, hüznü, mutluluğu, motivesi başkaydı.. bir dumanı çekip vermekten cok fazlasıydı.. niye bilmiyorum, böyle duygusal bir bağdı o.. teşekkürler..

Bir yanıt yazın


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.