Ramiz TAYFUR

Sans-serif

Aa

Serif

Aa

Font büyüklüğü

+ -

Satır yüksekliği

+ -
Gündüz
Gece
Gün Batımı

Yazıcı Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Hayatın vazgeçilmez elektronik cihazlarından biri de yazıcılar. Son teknoloji ile üretilen yazıcılar lazer (tonerli), mürekkep püskürtmeli (kartuşlu) ve nokta vuruşlu olmak üzere üç farklı baskı teknolojisi şeklinde kullanıma sunuluyor. Evlerde ya da ofislerde kullanım için noktalı vuruşlu yazıcılar pek tercih edilmez. Çünkü bu cihazlar genellikle fatura çıktısı almak için kullanılır.

yazici-rehber

Yazıcı Kartuşlu mu Yoksa Tonerli mi Olmalı?

Yeni bir yazıcıya ihtiyacınız olduğunda seçim yapmanız gereken tonerli ya da kartuşlu yazıcı modelleridir. Tercih yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli husus aylık olarak kaç sayfa çıktı aldığınızdır. Eğer ayda 150 – 200 sayfa arası çıktı alıyorsanız tonerli yani lazer yazıcılar sizin için fazla olabilir. Tercihinizi mürekkep püskürtmeli olan kartuşlu bir yazıcı modelinden yana yapabilirsiniz. Ancak aylık olarak 500 sayfa çıktı almak gibi yazıcıyı yoğun olarak kullanıyorsanız kartuş masrafı sizin için fazla olabilir. Bu durumda tonerli yani lazer yazıcı modellerine yönelmeniz çok daha doğru tercih olacaktır.

Genellikle siyah baskı baskı alıyorsanız renkli bir yazıcı tercih etmeyin. Çünkü bu durumda birim siyah beyaz çıktı maliyeti yaklaşık olarak 3 misli artacaktır. Tonerli yazıcı modellerinin fiyatları genellikle bir miktar daha fazla olur. Buna karşın kullanım maliyeti kartuşlu yazıcılara göre çok daha düşüktür.

Eğer tercihinizi tonerli yazıcı modellerinden yana yapmayı düşünüyorsanız kartuş üzerinde durum bulunuyor olmasına dikkat edin. Eğer DRUM ünitesi ayrı olursa bir süre kullandıktan sonra değişimi zorunlu olabilir.

Üretici Firmaların Baskı Sayısı Dikkate Alınmalı mı?

Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus üretici firmaların verdikleri baskı sayısıdır. Üretici firmalar kartuş ya da tonerin % 5 doluluk oranını dikkate alarak baskı sayısına dair bir rakam bildiriminde bulunurlar. Kullanım esnasında toner ya da kartuş % 5 doluluk oranında sabit kalamayacağı için baskı sayısı konusunda üretici firmaların bildirdikleri rakamlarda ufak sapmalar olabiliyor. Bu rakamlar sizlerin fikir edinmesi için mutlaka bir kıstas olacaktır, ancak kesin sonuçları vermediğini de belirtmemiz gerekir.

Kullanım şeklinize uygun bir yazıcı modeli bulmanın son derece kolay bir yolu var. Hemen http://www.avansas.com/campaign/yazici-rehberi.html adresine tıklayarak yazıcı seçerken en doğru seçimi yapmış olacaksınız.

Bir yanıt yazın


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.