Birgün değil, Hergün iste!

Sans-serif

Aa

Serif

Aa

Font size

+ -

Line height

+ -
Light
Dark
Sepia

Tarayıcıda Farklı Sekmeye Geçince Site Başlığı Değiştirme

Selamlar! Bugün sizlere e-ticaret sitenize ya da blogunuza renk katacak küçük ama sevimli bir detaydan bahsetmek ve nasıl uygulayacağınız konusunda bilgi vermek istiyorum. Uzun süredir büyük markalar bu ufak detayı kullanıyor. Bende yönettiğim projelerde bu ufak detaya yer veriyorum. Kısaca belirtecek olursam “Tarayıcı sekme mesajı” dediğimiz bu detay kullanıcının sitenizi açtığında farklı bir sekmeye geçiş yaptığında sitenize geri gelmesini sağlayacak bir detay. Kullanıcı deneyimi açısında ufak ancak uygulayan kimseye zararı olmayan bir “Mesaj” içeriyor.

Bu işlem için wordpress’te eklentiler mevcut. Ancak ufak bir detay için eklenti kurmanıza gerek yok. Eklentide test ettim. Tarayıcıda geçiş yaptığında hemen gelmiyor mesaj. 2 saniye kadar bekletiyor. Bunun nedeni mesajı eklentiden çekecekte, tarayıcı başlığına eklenti içerisinde yazdığın mesajı getirecekte. Bla bla bla… Gelelim nasıl uygulanacağına. Öncelikle özel scriptlerde ve wordpress altyapısını kullanan bloglarda footer.php dosyasına </body> etiketinin hemen önüne eklemenizi tavsiye ederim. Header.php dosyasında </head> etiketi öncesinede ekleyebilirsiniz. Ancak footer.php dosyasına eklerseniz sitenizin açılış hızını etkilememesi açısından iyi olacaktır.

Yukarıda kodu belirttiğim alana eklerseniz farklı sekmeye geçiş yaptığınızda sizin sitenizdede sekme mesajı çıkacaktır. Örnek olması adına blogumdan farklı bir sekmeye geçerek şirin detayı görebilirsiniz :). Sorun yaşarsanız yorum bölümüne sorularınızı bırakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.