Ramiz TAYFUR

Sans-serif

Aa

Serif

Aa

Font büyüklüğü

+ -

Satır yüksekliği

+ -
Gündüz
Gece
Gün Batımı

WordPress Şifre Sıfırlama

Dünyanın en popüler içerik yönetim sistemlerinden biri olan WordPress üzerinde zaman zaman parola unutma ya da erişim sorunları yaşanabiliyor. WordPress yönetici paneli şifresini unutanlar için adım adım WordPress şifre sıfırlama işlemini anlatacağım.

Öncelikle sıfırlama işlemi için WordPress sitenizin bağlı bulunduğu e-posta adresini bilmeniz ya da kontrolü tamamen size ait site sunucusuna hosting erişimine sahip olmanız gerekmektedir.

WordPress Yönetici Paneli Şifre Sıfırlama Yöntemleri

1.Eğer siteniz wordpress.com üzerinden yayında olan bir site ise WordPress şifre sıfırlama işlemi çok kolay. Giriş > Şifrenizi mi unuttunuz? adımlarını takip ederek karşınıza çıkan ekranda WordPress sitenizin kayıtlı olduğu e-posta adresini yazarak, e-posta hesabınıza gelen şifre sıfırlama linkinden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz.

2.WordPress internet siteniz bir hosting ya da localhost üzerinde yayında ise siteniz.com/wp-admin yönetici paneli giriş ekranında Parolanızı mı unuttunuz? adımında yine yine şifre sıfırlama talebinde bulunarak şifrenizi sıfırlayabilirsiniz. E-posta yolu ile şifrenizi sıfırlayamıyorsanız eğer, bir diğer sıfırlama yöntemi olan cpanel üzerinden şifre sıfırlama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

3.cPanel üzerinden veritabanına erişim sağlayarak şifre sıfırlama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. WordPress cPanel ile şifre sıfırlama işlemi adımları aşağıdaki gibidir;

 • cPanel arayüzüne giriş yapınız.
 • Veritabanları > phpMyAdmin bölümüne giriş yapınız.
 • WordPress sitenizin kurulu olduğu veritabanını sol bölümden seçin.
 • Veritabanı tablolarından wp_users tablosuna tıklayın.
 • Açılan sayfada şifre sıfırlamak istediğiniz kullanıcı hesabınızı bulun (user_login) ve satırın sol kısmındaki “Düzenle“ butonuna tıklayın.
 • Şifre sıfırlamak için karşınıza çıkan ekranda user_pass satırının sağ kısmında yer alan değer bölümüne e10adc3949ba59abbe56e057f20f883e yazın ve “Git” butonuna tıklayarak kaydedin.
 • Şifrelenmiş bu yazı ile şifrenizi “123456” olarak güncellemiş oldunuz.

WordPress şifre sıfırlama işlemini yukarıdaki adımlar ile tamamladık. İşlem bu kadar..

3 Yorumlar

 • Burak
  30 Mayıs 2021 at 10:32

  Teşekürler

 • balyan
  13 Ağustos 2021 at 16:45

  teşekürler

 • murat aktaş
  28 Mayıs 2023 at 22:27

  Uzun zamandan sonra wordpress kullanma tekrardan başlamıştım ki gelde gör ki şifremi unuttum fakat çözüm ararken makalene denk geldim. Eline koluna sağlık çok güzel bir anlatımla başarılı bir makale olmuş.Teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.