Ramiz TAYFUR

Sans-serif

Aa

Serif

Aa

Font büyüklüğü

+ -

Satır yüksekliği

+ -
Gündüz
Gece
Gün Batımı

SEO için 301 Yönlendirmesi: Bilinmesi Gereken Her şey

Organik trafiğini artırmak, sorunlu sayfalarınızı 301 yönlendirmeleri ile güncel içeriklerin yer aldığı sayfalara taşımak ve bu işlemleri nasıl yapılacağını öğrenmek istiyor musunuz? Doğru yerdesiniz.

301 yönlendirmesi kolay bir işlem olduğu kadar SEO için yapılan bir çalışma olduğu için biraz karmaşık hale gelebiliyor.

301 yönlendirmesi, SEO açısından oldukça önemli ve internet siteleri için hassas bir konudur. Arama motorlarına bir internet sitesinde yer alan sayfanın kalıcı olarak taşındığını, başka bir sayfaya yönlendirildiğini ifade eder.

301 Yönlendirmesi Nedir?

301 yönlendirmesi, bir internet sitesinde yer alan sayfanın bir diğer sayfaya kalıcı olarak taşındığını ifade eder.

301 yönlendirmesi, yeniden yönlendirilen sayfanın HTTP durum kodunu ifade eder.

Örnek: blog.ramiztayfur.com > ramiztayfur.com/blog adresine kalıcı olarak yönlendirmek gibi değerlendirebilirsiniz.

301 yönlendirmesi, basit bir ifade ile tarayıcıya “Bu sayfa kalıcı olarak taşındı. Bu yeni konum ve onu geri taşıma niyetinde değiliz. ” Tarayıcının yanıt verdiği yanıt: “Elbette! Kullanıcıyı hemen oraya yönlendireceğim!” dolayısıyla yukarıda verdiğim blog.ramiztayfur.com adresine gitmek istediğinizde bu gerçekleşmeyecektir ve yeni sayfaya sizi yönlendirecektir.

301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

301 yönlendirmesi birçok farklı teknik ile sağlanabilir. WordPress gibi hazır yönetim sistemlerinde eklentiler ile 301 yönlendirmesi sağlanabilir. Genel olarak tüm yazılım altyapılarında bu işlemi yapabilmeniz adına çeşitli yönlendirme yöntemlerinden bahsedeceğim.

WordPress Üzerinde 301 Yönlendirme

WordPress altyapısına sahip bir internet sitesine sahipseniz, WordPress üzerinde 301 yönlendirme işlemi oldukça kolaydır. WordPress alt yapısında Redirection eklentisi ile 301 yönlendirme ile kolayca sağlanabilir.

Redirection eklentisini yükledikten sonra eklentiye Araçlar > Redirection bölümünden erişebilirsiniz. Eklentinin ön kurulum aşamasını tamamladıktan sonra eklenti arayüzüne ulaşabilirsiniz.

Redirection eklentisi arayüzünde “Add New” butonuna tıklıyoruz. Aşağıda görselde belirttiğim gibi eski sayfanızı, yeni sayfanıza yönlendirebilirsiniz.

Source URL: Bu kısıma yönlendirmek istediğiniz eski URL linkini görseldeki gibi girin.

Target URL: Bu kısıma da Source URL bölümünde belirttiğiniz eski URL linkini hangi linke yönlendirmeniz gerektiğini belirtin. Sonra Add Redirect butonuna tıklayarak yönlendirmenizi tamamlayın.

Htaccess Dosyası ile 301 Yönlendirme

301 yönlendirmesi yaparken en yaygın yönlendirme yöntemi .htaccess dosyasını düzenleyerek yapılan yönlendirme yöntemidir.

Bu dosyayı sitenizin sunucusundaki kök klasöründe bulabilirsiniz.

Dosyayı bulamıyorsanız aşağıdaki nedenlerden dolayı olabilir.

  1. .Htaccess dosyanız yok. Not Defteri (Windows) veya TextEdit (Mac) kullanarak bir tane oluşturun. Sadece yeni bir belge oluşturun ve .htaccess olarak kaydedin. Standart .txt dosya uzantısını kaldırdığınızdan emin olun.
  2. Siteniz bir Apache web sunucusunda çalışmıyor. Bu biraz tekniktir, ancak farklı web sunucu türleri vardır. Apache, Windows / IIS ve Nginx en yaygın olanlarıdır. Sadece Apache sunucuları .htaccess kullanır. Web sitenizin Apache’de çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için web barındırıcınıza sorun.

Aşağıda .htaccess dosyasını düzenleyerek 301 yönlendirmesi yapabileceğiniz yaygın bir kod parçacığı belirtiyorum. Bu kod parçacığı sayesinde yönlendirmesi yapabilirsiniz.

ÖNEMLİ. Bu talimatlar yalnızca Apache web sunucuları içindir.

301 yönlendirme .htaccess kodu “Redirect 301 /eski-sayfa.html /yeni-sayfa.html

Eski bir alanı yeni bir alana yönlendirme

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^eskisite.com [NC,OR]
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.eskisite.com [NC]
RewriteRule ^(.*)$ https://yenisite.com/$1 [L,R=301,NC]

ÖNEMLİ !  Eğer RewriteEngine on .htaccess dosyasında mevcut ise bunu tekrar eklemenize gerek yok. Kodun geri kalanını eklemeniz yeterli olacaktır.

WWW olmayan bir yerden WWW olan adrese yönlendirin

Bir internet sitesinin tamamını sayfa adresinde www olmayan bir siteden olan bir adrese aşağıdaki kod ile yönlendirmesinin sağlanması mümkündür. Tam tersi içinde uygulanabilir.

1-www olmayan adresten www olan adrese yönlendirme

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^ramiztayfur.com [NC]
RewriteRule ^(.*)$ https://www.ramiztayfur.com/$1 [L,R=301,NC]

2-www olan adresten www olmayan adrese yönlendirme

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.ramiztayfur.com [NC]
RewriteRule ^(.*)$ https://ramiztayfur.com/$1 [L,R=301,NC]

ÖNEMLİ ! Htaccess dosyanızdaki kodun yerleşimi ve sırası da önemlidir. Birden fazla talimat “yanlış” sıraya yerleştirilirse istenmeyen etkilerle karşılaşabilirsiniz. Htaccess dosyanıza çok sayıda 301 yönlendirmesi uygulamayı planlıyorsanız, bu işlemi çok dikkatli bir şekilde yapmanız gerekmektedir.

SSL İşlemi sonrası HTTP alan adından HTTPS alan adına yönlendirme

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} off
RewriteRule ^(.*)$ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]

Sitenizdeki 301 Yönlendirme Sorunları Nasıl Kontrol Edilir ve Düzeltilir?

301 yönlendirmesi SEO açısından kritik öneme sahip olduğunu daha önce belirtmiştim. Sitenizde 301 yönlendirmesi yapılması gereken bazı temel nedenler olabilir.

1-Sitenizin HTTP sürümünün HTTPS’ye yönlendirildiğinden emin olun

Google tarafından SSL güvenlik sertifikası tüm internet siteleri için zorunlu hale gelmiştir. Tüm internet siteleri HTTPS kullanması gerekir.

Ziyaretçiler için bir güvenlik prosedürü olmakla birlikte, Google tarafından sıralamalara girmeniz için temel bir kriterdir.

Ancak SSL sertifikası sitenize tanımlamak bu işlemin yarısıdır.

SSL işlemi sonrası HTTPS sayfasına tüm sayfaların yönlendirilmesi ile ilgili kodu yukarıda belirtmiştim. Eğer yönlendirme işlemini gerçekleştirdiyseniz internet sitenize ya da alt sayfalara içeriklerin yer aldığı sayfalara giriş yaptığınızda tarayıcıda adres çubuğunda aşağıdaki gibi HTTPS görünmesi gerekmektedir.

Yukarıdaki gibi bir görünüme sahipse internet siteniz herhangi bir sorun yoktur.

2-404 sayfalarını yeniden yönlendirin

Sitenizde 404 hatası veren sayfalar aşağıdaki gibi görünmektedir.

404 hatası veren sayfaları tespit etmek ve bu sayfaları düzenlemek bir internet sitesi için SEO açısından hayati öneme sahiptir.

301 yönlendirmesi sayesinde 404 hatası aldığınız sayfaları güncellediğiniz sayfalara yönlendirebilir ve hataları ortadan kaldırabilirsiniz.

Ancak öncelikle bir internet sitesinde 404 hatası veren sayfaları tespit etmeniz gerekir. Ahrefs, Screaming Frog gibi araçlar ile 404 hatası veren sayfaları tespit edebilir ve yönlendirmesini sağlayabilirsiniz.

3-Yönlendirme yapılan sayfaları kontrol edin

Daha önce 301 yönlendirmesi yaptığınız sayfaları kontrol edin. Eğer eski yönlendirmelerinizde size sorun çıkaran güncellenmemiş sayfalar varsa bu sayfaları güncelleyerek yeni sayfalara yönlendirmeniz gerekmektedir.

Yönlendirme sağlanmış ancak içerik bulunmayan eski sayfalar sitenizin SEO performans raporuna olumsuz etki eder.

301 yönlendirmesi kullanmanız gereken temel sorunları, yönlendirmelerin nasıl sağlanacağını yukarıda belirttim. Eğer takıldığınız bi nokta varsa yorumlar bölümünde bana sorabilirsiniz.

1 Yorum

  • yusuf
    18 Mayıs 2021 at 15:24

    elinize sağlık.

Bir yanıt yazın


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.