Ramiz TAYFUR

Sans-serif

Aa

Serif

Aa

Font büyüklüğü

+ -

Satır yüksekliği

+ -
Gündüz
Gece
Gün Batımı

Google News Nedir, Kayıt Nasıl Yapılır?

Google News olarak bilinen Google Haberler servisi Dünya’da ve Türkiye’de yer alan haber servislerini, kaynakları ve haber başlıkları ile toplayan haber sunum servisidir. Google Haberler, Google algoritmaları ile doğru haberleri filtreleyerek kullanıcılar ile buluşturuyor. Aslında bu servise bir bakıma Haber Arama Motoru’da diyebiliriz.

Google News Kayıt İşlemi Neden Önemlidir?

 • Google Haberler’e kayıt işlemini yaptıktan sonra, SEO açısından kullanıcı dostu içerik oluşturmanız durumunda sıralamalara doğrudan etki etmektedir.
 • İnternet sitenize daha fazla ziyaretçi almanıza ve sitenizin dikkat çekmesini sağlar.
 • Google içerik indexleme süreci ciddi oranda düşer.
 • Sitenizin doğrudan Alexa verilerine etki eder.

Google News Kayıt Kriterleri Nelerdir?

Google News kayıt işlemi öncesinde Google tarafından talep edilen bazı yönergeler vardır. Bu yönergelere uymuyorsanız eğer öncelikle siteniz üzerinde Google’ın taleplerine göre gerekli düzenlemeleri yapmanız gerekmektedir.

 • Öncelikle özgün içerik üreten bir siteye sahip olmalısınız.
 • İnternet siteniz Google botları tarafından erişilebilir olmalı.
 • PDF ve Flash gibi içerikler günümüzde Google tarafından artık taranmıyor ve indexlenmiyor. Yazı içeriğiniz yalnızca HTML ile oluşturulmuş olması gerekmektedir.
 • Erişilebilir olun. Kullanıcılarınıza şeffaf olmanız çok önemlidir. Gerektiğinde size ulaşabilecekleri e-posta, telefon, adres gibi iletişim bilgilerinizi belirtmeniz gerekmektedir.
 • İnternet sitenizde reklam yayınlıyorsanız eğer reklam alanlarınızı kullanıcıları rahatsız etmeyecek şekilde düzenleyin.

Google News Kayıt Öncesi Teknik Yönergeler Nelerdir?

İçerik URL Yapısı: Kalıcı anlaşılabilir URL yapısına sahip olmalısınız.
İçerik Bağlantıları: Google sitenizi tararken birkaç kelimeden oluşan bağlantı metni olan HTML bağlantıları aramaktadır. Sade Google tarafından anlaşılır bağlantı yapısına sahip olmalısınız.
İçerik Biçimi: İçeriklerinizde PDF haricinde dosya barındırmamalı. Google PDF ve HTML haricinde dosyaları tarayamaz.
Robots.txt: Google News üzerinde içeriklerinizi tarayacak olan Googlebot ve Googlebot-News tarama botlarını sitenizi taraması gerekmektedir. Bunun içinde Robots.txt üzerinde botların engellenmediğinden emin olmalısınız.
Site Haritası: Google tarafından zorunlu değildir. Ancak Google News Kayıt işlemi sonrasında Search Console üzerinde Google News için site haritası göndermeniz içeriklerin indexlenme sürecini hızlandıracaktır.
Görsel ve Video İçerik: Google görsel içerikleri Google News kaynağına dahil etmiyor, ancak yinede içeriklerinizde bilgilendirici görsel ve video içerikler yer alması SEO açısından ve ilerleyen süreçte görsel ve video içeriklerin dahil edilmesini için bir ön hazırlık olabilir.

Google News Haberler Kaynağına Nasıl Ulaşılır?

Google.com‘a giriş yaptıktan sonra arama sekmeleri bölümündeki ikinci sekmede yer alan Haberler bölümüne tıklayınız. Google Haberler bölümüne bir diğer ulaşabileceğiniz yöntem ise news.google.com.tr adresine giderek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Google News Haberler Üzerinde Ne Tür İçerikler Yer Alır?

Google News yani Haberler üzerinde kullanıcılar tercih edeceği filtreler ile istedikleri bilgilere ve haber kaynaklarına kolaylık ulaşım sağlar. Google Haberler üzerinde yer alan içerik hizmeti detayları;

 • Ülke gündemi haberleri
 • Dünya gündemi haberleri
 • Google’ın önerdiği haberler
 • Editör seçimleri
 • Sektörel haberler
 • Kategorilere göre haberler

Google News Kayıt İşlemi Nasıl Yapılır?

Google News kayıt işlemi öncesinde yukarıda belirtilen talep ve yönergelere internet siteniz uygunsa eğer “Google Haberler Yayıncı Merkezi” üzerinde başvuru işlemlerine başlayabiliriz.

1.Adım: Google haberler yayıncı merkezine buradan giriş yapınız.

2.Adım: Yayıncı merkezi bölümüne geldikten sonra “Yayın ekle” bölümüne tıklayarak karşımıza çıkan ekranda “Yayıncı adı” “İnternet sitesi” ve “Bölge” tercihinizi yaparak “Yayın ekleme” butonuna tıklayarak kayıt işleminin ilk adımını tamamlayınız.

3.Adım: Yayın ayarları bölümüne gelerek siteniz ile ilgili “Temel Bilgiler” ve “Görsel Stiller” bölümlerine gerekli bilgileri giriniz. Dikkat etmeniz gereken bölüm temel bilgiler bölümüdür. Bu bölümde site mülkünüzü doğrulamanız gerekmektedir.

4.Adım: Yukarıda belirttiğim bütün adımları uygulayıp siteniz ile ilgili tüm bilgileri giriş yaparak “Kaydet” butonuna tıklayınız.

5.Adım: Yayın ayarları işleminden sonra içerikler yayınlarınızı Google Haberler bölümü için tasarlamanız, markalaştırarak özelleştirmeniz gerekmektedir. Bu alanları doldurmadan haber içeriğinizin stilini oluşturamaz ve yayına alamazsınız. O yüzden bu alanı doldururken eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurmanız gerekmektedir.

Yukarıdaki bütün adımları tamamladıysanız başvurunuzu oluşturdunuz. 1-3 hafta içerisinde siteniz ile ilgili geri dönüş sağlanacaktır. Belirttiğiniz bilgiler doğrultusunda Google sitenizi inceler ve Google Haberler kaynağına uygunsa yayına alır.

İnternet siteniz yayın başvurusunu kabul edildikten sonra Google Haberler Yayıncı Merkezi > Haber Yayınları > İnternet Sitesi altında Google Haberler başlığı altında “Dahil Edildi” ibaresini göreceksiniz. İnternet sitenizin reddedilmesi durumunda ise “İnceleme tamamlandı: Site reddedildi.” ibaresini göreceksiniz.

Google News Kayıt işlemi ve kayıt işlemi sonrası süreçlerin tamamını sizlerle paylaştım. Başvuru sürecinde sorun yaşamanız halinde Google Haberler Yardım bölümünden bilgi alabilir ya da yorumlar bölümünde sorununuzu belirterek iletişime geçerseniz yardımcı olabilirim.

Bir yanıt yazın


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.