Ramiz TAYFUR

Sans-serif

Aa

Serif

Aa

Font büyüklüğü

+ -

Satır yüksekliği

+ -
Gündüz
Gece
Gün Batımı

Freelance Çalışanlar İçin İpuçları

Freelance olarak da tasarım ve e-ticaret sektöründe hizmet veren birisi olarak sorumluluğunu aldığım projleri nasıl yönetiyorum ve nasıl bir programa sahibim siz değerli okurlarıma bunlardan bahsedeceğim. Öncelikle internet teknolojileri sektöründe hizmet veriyorsanız düzen şart. Neye göre düzen peki? Öncelikle çalıştığınız ortam çok önemli freelance çalışanlar genelde evinden müşterilerine hizmet veren kişiler olduğu için çalışma ortamındaki özensizliği tarif etmeme gerek yoktur sanırım. Çalışma ortamınız için çok titiz olmalı ve yaratıcı çözümler için fikirlerle dolu bir ortam hazırlamalısınız. İnanın sadelik bile birçok yaratıcı fikrin ortaya çıkmasına sebeptir. Genel de home ofis çalışan biri olarak beyaz tonları çok seviyorum bu ofisinizde daha keyifli vakit geçirmek için fazlasıyla yeterli olacaktır. Düzen konusu hassas bir konu dağınıklık sizi de o odanın içerisinde dağıtacak ve birşeyler yapmanıza engel olacaktır. Yaşayan biri olarak kısaca özen gösterin çalışma ortamınıza.

Projelerinizi Özgün ve Kalite Bir Şekilde Oluşturmaya Özen gösterin

Hayal gücü sınırsızdır ve eninde sonunda neler yapacağınızı zihniniz size net bir şekilde anlatacaktır. Sağda solda gereksiz alıntılar yaparak iş yapmaktan kaçının. Herşeyden önce freelance çalışma modeliyle hareket edenler için bazı sorular sormak istiyorum.

 • Hangi sektörler sizin yeteneğinize uygun?
 • Kaç saat çalışacaksınız?
 • İş alımınız yavaşlarsa idare edebilecek kadar birikiminiz var mı?
 • Çalışacağınız firmalar fatura isterse ne yapacaksınız?
 • Freelance çalışanlarla ilgili yasal süreçleri biliyor musunuz?
 • Uzmanlığınızı duyurmak için neler yapacaksınız?
 • Firmalara ulaşmak için izleyeceğiniz yollar neler?

Bu çalışma modeli ile hareket ediyorsanız herşeye hazırlıklı olmalısınız!

Programınızı Belirleyin!

Herhangi bir şirkete bağlı değilsiniz ve başınızda sizi sürekli denetleyen bir işvereniniz yok. Ancak olmaması programsız çalışmanızı gerektirmiyor. İşe gidiş geliş yol çilesi gibi bir derdiniz yok yapmanız gereken bir kahve ile birlikte işe koyulmak!

Seyahatlerinizi Verimli Geçirmeye Bakın

Örneğin sürekli seyahat etmek zorunda olan bağımsız bir çevirmensiniz ve iş seyahatlerinizde gelen maillere cevap vermesi hatta bakması güç olabiliyor. Ancak onlarada vakit ayırmanız gerekiyor. Ofisinizin yerini tutmasada kendinize rahat bir şekilde çalışabileceğiniz sanal bir ofis edinebilir sessiz sakin bir kafede işlerinizi halledebilirsiniz.

Kendinizi Pazarlamayı Bilin!

Yetenekler sergilenmediği sürece kimsenin umrunda değildir inanın. Network herşeydir bu yüzden bağlantılarınızı, yaptığınız işleri, referanslarınızı nasıl sergileyeceğinizi bilmeniz gerekiyor. Referanslarınızı en iyi sergilemenin yolu bir blog kurmaktır. Kendinize bir blog kurun ve referanslarınızı yayınlayın. Bulunduğunuz sektörde en iyi kaynakları elinizin altında toplamaya çalışın. Gurur yapmayın bilmediğiniz konularda bilgi sahibi olmaya çalışın. Örneğin tasarım sektöründesiniz ve bu sektördeki ajansların hizmet vermediği bir alan var örneğin mailing tasarımı yada şirketlerin grafiklerini aylık yada yıllık toparlamak istediği bir infografi tasarım hizmeti bunlarla alakalı araştırmalar yaparak şirketlere teklif verin. Tabi ki kendinize güvendiğiniz alanlarla teklif göndermeye özen gösterin hiçbirimiz rezil olmak istemeyiz değilmi? Home ofis çalışan biriyseniz eğer arada sırada şirketlerin kapısını çalmayı unutmayın. Sektörünüzle alakalı platformlarda arkadaşlar edinerek hem onlara hem de kendinize katkı sağlayabilirsiniz. Çalışmalarınız beğenilirse müşterileriniz kahve makinasının önünde sohbet ederken veya televizyondaki iş dünyası ile ilgili başlıklara göz atarken sizden bahsedip sizi önereceklerdir. İşin özü refenranslarınızı, kendinize iyi pazarlayabilmekte.

İmajınızın Sektörünüze Uymasına Özen Gösterin

İş görüşmelerinde ilk intiba herşeydir. Bu yüzden giyiminize özen göstermeli ve tarz sahibi olmalısınız. Profesyonel bir imaj sergileyin eğer imaj sahibi değilseniz bile üşenmeyin araştırın! Örneğin bir tasarımcıysanız kimse takım elbise ile bir tasarımcı beklemez bu yüzden salaş takılmaya çalışın ve şık olun!

Kimse evinde çalışan bir tasarımcının kapısını çalıp mutfağında kahve içerek yada evcil hayvanınızın sürekli konuşmaları böldüğü bir ortamda iş konuşmak istemez. Bu yüzden olabildiğince birçok yerde sanal ofisler yani yukarıdada belirttiğim gibi kafeleri tercih etmelisiniz. Dikkat etmeniz gereken bir diğer hususta kartvizit! Önemsiz gibi görünen ancak profesyonel bir imaj için şart diyebileceğim bir konu bu yüzden kartvizitiniz mutlaka olmalı..

2 Yorumlar

 • Merve Soydan
  22 Aralık 2014 at 13:43

  Freelance çalışmada kendini pazarlamak önemli, kendinizi doğru tanıtmadığınız sürece iş verenlerin güvenini kazanıp iş alamıyorsunuz.

 • Gamze Atik
  25 Aralık 2014 at 17:14

  Freelance çalışmanın en zor yanı, saat kavramının olmaması.
  Kimi zaman geri çeviremediğim işler oluyor ve sabaha kadar çalışıyorum.
  Ayrıca, ufak bir tatil için öncesinde çok çalışıp işleri yetiştirmek gerekiyor.

Bir cevap yazın


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.