Ramiz TAYFUR

Sans-serif

Aa

Serif

Aa

Font büyüklüğü

+ -

Satır yüksekliği

+ -
Gündüz
Gece
Gün Batımı

Blog Nedir? Neden Blog Yazıyoruz?

Neden blog yazdığımız konusunda takip ettiğim bir çok blogger nedense bu soruyu kendine soruyor. Kimisi için başlarken bir heves, kimisi için para kazanma arzusu, kimisi için günlük tutmak, bazı unutkanlar için de bilgiyi depolamak diyebiliriz. Aslında bir çoğunun temel amacı aynı bilgi! Fakat şuan da birçok blog bu konu da çöplükten ibaret diyebiliriz. Nedeni ise insanların alanının dışında birçok konuya vakıf olduğunu söylemesi ve yazması. Bu sorunun üstesinden nasıl gelebiliriz bu konu da bilgi vermeye ve neden blog yazdığımız konusuna ayrıntıları ile birlikte değinmek istiyorum. Öncelikle blog’un tarihine inmek istiyorum. İnsanlar ne zaman ve nasıl blog yazmaya başladı bu konuya açıklık getirelim.

Blog Nedir?

“WeBlog” terimi 1997 yılında Jorn Barger tarafından ortaya atılmış ve Peter Merholz tarafından da “we blog” olarak bölünmüştür. Blogging yani blog yazma terimleri aslında birçok kişi için birçok şeyi ifade ediyor, kişisel blog terimi de yakında tarihte ortaya atılmıştır. Bu terim yaklaşık 15 yıldır günlük hayatımızda kullanılır.

Blog günlük dergiler ve gazetelerin dijitale dökülmüş halidir. İnsanlar yaşamları boyunca(blogger’lar için konuşuyorum) yaşadığı duygularını, tutkularını, ve çıkarlarını dijitale dökmeyi ve belgelemeyi sağlamaktadır. Bu web sitelerinin bir türüdür ve Wikipedia verilerine göre  şuan da toplamda 157 milyon blog mevcuttur. İnternet ile ilgili ciddi bir araştırma kurumu olan Jupiter Research’ün 2005 yılında yaptığı bir araştırmasına göre, blog sitesi sahiplerinin yarısının yıllık geliri 60.000 doların üstünde; blog okuyanların %60’ı erkek ve blog okuma alışkanlığı olanların %73’ü 5 yıldan uzun süredir internet bağlantısına sahip. Blog okuyanların %28’i blog okumak için RSS kullanıyor. 2005 sonunda yapılan başka bir araştırmaya göre de internet kullanıcılarının %38’i blog kelimesinin anlamını bildiklerini, %27’si ise blog okuduklarını belirtmiştir. Blogosferin nabzını tutma misyonundaki Technorati‘nin istatistiklerine göre, günde 50.000’den fazla yeni blog sitesi yaratılıyor. Başarılı bloglar açıldıkları ilk zamanda çok küçüktü, şimdi ise medya sektöründe çok başarılılar aynı zamanda aylık milyonlarca okuyucuyu kendisine çekmeyi başarıyorlar. Bloglar artık başlı başına bir yayın organı haline geldi diyebiliriz.

Neden Blog Yazıyoruz?

Blog, makale yazmak, fotoğraf ve video yayınlamak,  internet dünyasında adınızı duyurmak yaptığınız işlerin size geri dönüşünü sağlamak ve insanların düşüncelerini öğrenmek için mükemmel bir araçtır. Blog fikirlerimizi ve becerilerimizi internette sergilemek için sıklıkla kullanılır ve genellikle blogumda bunu sıklıkla yapıyorum. Özellikle açarken hevesle açtığım ve internet sektörünün içerisinde uzun süre yer almadığım sadece okur olarak baktığım bu blog dünyasında yer alalı 2 seneyi aşkın bir süre olsa da aktif olarak henüz yeni yeni yer almaya başladım. Uzun süredir teknoloji üzerine yazılar yazdığım erikyerik ile blogger’lık yaparken kişisel’e değer vermem gerektiğini düşünerek kişisel blogumda daha profesyonel ve daha aktif rol oynamaya başladım. Blogum’da hassas olduğumu belirtmek istiyorum. Blog  yazmayı para’ya endexleyerek yapmamız büyük bir hatadır. Tabi ki masraflarını karşılamak için para kazanmak gerekiyor blog üzerinden ama okuruda blogunuzdan uzaklaştıracak kadar saçmalamamanızı tavsiye ederim. Farklı bir tutku yazmadığım günler eksikliğini hissediyor ve rahatsız oluyorum. Zaten bu duyguya sahipseniz, inan bana sizde artık bir blogger’sınız! Bu duyguya sahip olalı pekte uzun bir süre olmadı ancak buna rağmen blogumu çok seviyorum. Olabildiğince gereksiz yazılardan, yorumlardan uzak tutmaya çalışıyorum. Şuan furya haline gelen blog dünyasında çöp içeriklerden uzak durmaya çalışıyorum. Bunu blog yazmaya başlamadanmı çözdüm kesinlikle hayır acı tecrübelerim var şüphesiz. Erikyerik’te çok hata yaptım bu konuda ve geçte olsa anladım bu durumu. Kişisel olarak blog yazmayı yorumlayacak ve blogumda ne tür içerikler yer alacağı konusunda bilgi verecek olursam eğer, öncelikle tasarımhane sloganı benim için bir marka diyebilirim. Yani blog dünyasının bir markası haline gelmesini istiyorum ve bu durumun gerçekleşmesi için gerekli çabayı sarfedeceğimi düşünüyorum. İnsanları tanımak yeni fikirler elde etmek gibisi yok. Her zaman söylerim bilgiye açım! Aç olmalıyız. Blogumda yer alacak içeriğe hayal ettiğim noktadan dolayı bir türlü gelemedim. Evet! Tasarımhane’de neler göreceksiniz. Öncelikle tasarımcı için güzel bir kaynak olacağını düşünüyorum. Gerek PSD paylaşımlarım, gerek tasarım konusunda vereceğim ince nüanslar ile okurlarıma bişeyler katmayı, ‘aradığım tam da buydu!’ dedirtecek konuları paylaşmayı düşünüyorum. Eee lafla olmaz tabi yapacağız, eğer bilgi sahibi olacaksak yapmalıyızda! Öğrenirken öğretmeyi çok seviyorum. Blogum’dada bunu gerçekleştireceğimi düşünüyorum. İçerik eğitimlerimi bitirdikten ve temel bilgileri aktardıktan sonra (her alan için geçerli) video’lu eğitimlere geçiş yapmayı düşünüyorum. Bunun dışında çantamdan ayırmadığım eskiz defterime karaladığım her çizimimi dijitale dökmeyi ve siz değerli okurlarıma sunmayı hedefliyorum. Bu yazıyı okuyan bütün blogger’lar için edindiğim tecrübelerden sizlere blogunuzda yapmamanız gereken hatalarıda aşağıda belirtmek istiyorum dikkate alırsanız pişman olmazsınız!

Blog Yazarken Yapılan Hatalar!

Öncelikle blog okuyucuları yeni yayınlanan içeriklerden haberdar olmak için tekrar takip ettikleri blog’lara geri dönerler. Blog’a girdikleri ve içerikleri inceledikleri zamanda yararlanmak isterler. Blogunuz ile başarı elde etmek istiyorsanız belirli temel unsurlar vardır. Eğitici, eğlendirici, ilham verici ve sorunları çözücü içerikler yayınlamalısınız. Bu belirtmiş olduğum unsurlar okuyucuları kendine çekerken, diğer çöp bloglarlada sınır çizginizi çizmiş okuyuculara kendinizi sevdirmiş olursunuz. İnanın bunları yaptığınızda okur o bloga gelecek ve bundan sonra blogunuzu takip edecektir tabi daha sonra konsepti bozmazsanız. Bunun da örnekleri var. Evet blog yazarken nelere dikkat etmemiz gerekir;

  • Öncelikle Copy / Paste denilen saçmalıktan uzak durun!
  • Özgün içerikler girmeye özen gösterin.
  • İçeriklerinizi düzenli olarak girmeye çalışın.
  • Tasarım konusunda özen gösterin, baştan sağma warez yada sık kullanılan temaları tercih etmeyin. Nedeni ise diğer çöp bloglardan bir farkınızın olmasıdır.
  • Ayrıntılara özen gösterin kim olduğunuzu tanıtın.
  • Girdiğiniz içerikler kadar, içerik görsellerinizede özen gösterin.

Aktaracağım temel ayrıntılar bunlar eğer gözden kaçırdığım bir kısım olursa güncelleyeceğim. Tüm blogger’lara özgün içerikler ve başarılar diliyorum..

 

Bir yanıt yazın


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.