#EvdeKAL

Sans-serif

Aa

Serif

Aa

Font büyüklüğü

+ -

Satır yüksekliği

+ -
Gündüz
Gece
Gün Batımı

E-Ticaret Kuralları Değişiyor Hepsiburada FBA Servisini Sundu

Geçtiğimiz hafta Cuma günü Hepsiburada’dan tüm iş ortaklarına gönderilen bir e-posta ile Türkiye’de e-ticaret yapısına katkı sağlayacak yeni bir servis duyurusu yapıldı. Öncelikle gelen e-posta’yı bi inceleyelim devamında üzerine yorumda bulunacağım.

Değerli İş Ortağımız,

Hepsiburada Operasyon Merkezimizde, yürütmüş olduğumuz “Fulfillment (Lojistik) Operasyonu” projesinde siz de yer almak ister misiniz?

Bu projemizle beraber, siz değerli  iş ortaklarımıza avantajlar sunarak değer katmak istiyoruz.

Sizlere sunacağımız avantajlarımızın arasında,

“Depolama Hizmeti “

“Stok Doğruluğu”

“Doğru & Zamanında Sevkiyat”

“Elleçleme & Fason Hizmetleri”

“Kargo Gönderilerinizde Avantaj”

Saygılarımızla,

Hepsiburada

Evet gelen e-posta’da da belirtildiği gibi Fulfillment denilen servisi bünyelerine dahil edeceklerinin duyurusunu yaptılar. Peki nedir bu Fulfillment ve e-ticaret şirketlerine nasıl bir katkı sağlayacak bunu detaylandırayım. Hepsiburada yeni servisi ile firmalara aslında şu mesajı veriyor; Siz stok yapmayın, elleçleme ve kargo süreçleri ile uğraşmayın biz sizin yerinize ürünü stoğumuz da tutalım, sipariş geldiği zamanda gönderimini biz sağlayalım siz yalnızca siparişlerinizin akışını takip edin.

Aslında burada ciddi bir yükü bu servis ile satıcıların üzerinden almış oluyorlar. Bu da satıcıların iş geliştirme süreçlerinde farklı konulara vakit ayırabileceği anlamına geliyor. Amazon yıllardır FBA adı altında açılımı da aynı manaya gelen servisi ile bunu uyguluyor. Siz Amazon deposuna ürünlerinizi gönderiyorsunuz, Amazon sizin yerinize sipariş ve sonrasındaki tüm süreçleri yönetiyor. Muhtemelen Hepsiburada’da aynı hizmetleri bu serviste uygulayacaktır. Sunumu inceleyerek servisin detaylarını inceleyelim.

Hepsiburada Fulfillment Servisi

Fulfillment servisinde yer alan hizmet başlıkları şu şekilde;

 • Depolama & Elleçleme
 • Personel Hizmeti
 • 81 Şehre gönderim (Kargo)
 • Müşteri hizmetleri
 • Raporlama & Analiz
 • Muhasebe Hizmeti
 • Yurtdışına Gönderim Hizmeti
 • Pazarlama
 • Güvenlik Hizmeti
 • Teknoloji Hizmeti

Yukarıda belirtilen tüm bu hizmetleri Hepsiburada Fulfillment servisinde satıcılara sunacağını belirtiyor. Siz yalnızca Hepsiburada deposuna ürünlerinizi gönderiyorsunuz ve sonrasındaki bütün süreci Hepsiburada yönetiyor.

Depolama ve Elleçleme Hizmeti

Depolama ve elleçleme hizmetinde aslında kargo operasyonu öncesinde satıcıların uyguladığı bütün iş yükü düşünülmüş ve siz yalnızca ürünlerinizi gönderiyorsunuz gerisini Hepsiburada hallediyor. İadeler dahil.

Depolama ve elleçleme hizmetinde yer hizmet detayları şu şekilde;

 • Ürün Giriş
 • Nakil, Adresleme, Sayım
 • Müşteri siparişi takibi
 • Sipariş Toplama
 • Paketleme, Faturalama
 • Müşteri İade süreçleri

Siz ürünlerinizi tasarlamak üretmek ve Hepsiburada’ya göndermek dışında birşey yapmanıza gerek yok. Bundan sonra ki süreçte yeni ürünler geliştirmeye değerli zamanınızı ayırabilirsiniz 🙂

Kargolama Hizmeti

Sipariş sonrası paket aşaması, faturalandırma, gönderim, iade değişim gibi sonrasındaki operasyon süreçleriniz de Hepsiburada’nın bir diğer servisi olan HepsiJET tarafından karşılanmakta. Servis kapsamında kargo operasyonlarını, masrafları minimize edip karı artırmak adına HepsiJET ile yapacakları kesin. HepsiJET ile şimdiye kadar operasyonların geri bildirimlerine göre %99,8 müşteri memnuniyeti oranı ve hasarsız teslimat raporu sunuyorlar. Ancak kargolama hizmetinde yalnızca HepsiJET yok tabi ki bu servis kapsamında PTT, Horoz ve Aras Kargo ile de çalışacaklarını belirttiler.

Müşteri Hizmetleri

Hepsiburada müşteri memnuniyeti konusunda gerçekten diğer rakiplerine göre sorunlara kısa sürede çözüm üreten bir pazaryeri firması. Bu konuda  Telefon ve Whatsapp ile anlık iletişim imkanı sunarak normal süreçte nasıl müşteri hizmetleri desteği sunuyorsa Fulfillment servisinde de aynı hizmeti sunmaya devam edecek.

Evet her yönüyle satıcıları mutlu edecek bu güzel servisin detaylarını sizlere aktarmaya çalıştım. Umarım sizler için faydalı bir içerik olmuştur. Sizin değerlendirmeleriniz neler servis hakkında? Yorumlarınızı bekliyorum.

Bir cevap yazın


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.