#EvdeKAL

Sans-serif

Aa

Serif

Aa

Font büyüklüğü

+ -

Satır yüksekliği

+ -
Gündüz
Gece
Gün Batımı

Okuduklarım – Mart ve Nisan 2020

2020 yılında geç kaldığım bir alışkanlık konusunda karar vermem ve bir rutin oluşturmam zihnimde inanılmaz etkiler bırakmaya başladı diyebilirim. Kitap okuma alışkanlığı kazanmak konusunda zorlansam da artık düzenli bir rutin haline getirmek ve sürekli okumak inanılmaz rahatlatıyor.

Bu yıl kitap okuma rutini oluştururken kendime günlük 10 sayfa kitap okumak gibi bir hedef belirlemiştim. Bu hedef doğrultusunda ayda normalde 1 kitap okumam gerekiyordu. Ocak ve Şubat aylarında 4 kitap okuyarak tamamladım. Belirlediğim rutin hedefimin ilerisindeydim. Küçük bir adım bakalım ilerleyen süreçte bize neler katacak.

Mart ve Nisan ayında 2 kitap okudum ve diğer aylara göre geride kapatmış oldum. Aslında aylık hedefimi tutturdum ve 4 aylık zaman dilimini 6 kitap okuyarak tamamlamış oldum. E-ticaret sektöründe çalıştığım için ve içinde bulunduğumuz pandemi (Covid-19) sıkıntısından dolayı iş hayatım oldukça yoğun geçiyor. İş hayatına ek olarak bir de üniversite sınavları eklenince kitap okuyacak zamanı bu aralar pek kendimde bulamadım. Buna rağmen yıl başında belirlediğim hedefime ulaştığım için içim bi nebze rahat. Kitaplara daha fazla vakit ayırmak istesemde bu şu an için pek mümkün olmuyor maalesef..

Kuyucaklı Yusuf – Sabahattin Ali

Sabahattin Ali’nin en sağlam romanlarından biri diyebilirim. Önceki romanlarında daha çok Batılılaşma sorunlarını kaleme alırken, Kuyucaklı Yusuf kitabında ezilen köylülerden ve toplumsal yapının aksayan yönlerine dair sorunları kaleme almış.

Yusuf, Kuyucak’ta doğmuştur. Köylerini haydutlar bastığı ve anne babasını öldürdükten sonra yetim kalmıştır. Kazanın kaymakamı olay yerini incelemeye geldiğinde kimsesiz ve sefil bir durumda olan Yusuf’u görür onu sahiplenir. Kaymakam Yusuf’u evlatlık edindikten sonra adı Kuyucaklı Yusuf olarak kalır.

Kaymakamın Yusuf’tan biraz küçük Muazzez isminde bir kızı vardır ve aslında tüm hikayenin özetinin bu iki insanın arasında geçtiğini söyleyebilirim. Kitap genel olarak toplumda köy ve kasabalarda dahi toplumsal eşitsizliği, adaletsizliği ve insanların hırsları ve aptallıkları uğruna insanların hayatlarını nasıl kararttığını konu alıyor. Etkileyici ve bir o kadar acı bir hayat hikayesi barındırıyor.

Puanım:

Hünkarım – Bahadır Yenişehirlioğlu

Bahadır Yenişehirlioğlu’nu TRT1’de yayınlanan Payitaht dizisinden tanıma fırsatı bulmuştum. Beğendiğim oyunculuğu dışında yazar yönünü ayrı sevdiğimi söyleyebilirim. Hünkarım kitabı Sultan Abdülhamid ile dostu, sırdaşı Tahsin paşa arasında geçen ilişkiyi konu alıyor.

33 yıl saltanat sürmüş, devlet yönetmiş bir padişahın elem dolu yılları ve sonrasında yaşananları Tahsin paşanın hatıratları ile kaleme alan yazar, Tahsin paşayı anlatırken liyakat ve sadakatin eşsiz bir örneği olarak karşımıza çıktığını anlatıyor.

Mücadele ve acının harmanlandığı zor geçen yılları okudukça insanın memleketinde dışarıdan bir düşmana ihtiyacı olmadığını ve içerideki kendi insanımız bildiğimiz düşmanlarımızın yeterli olduğunu anlıyoruz.

“Çünkü ümit gayb’dır… Gayb ise yalnızca Allah’ın kudret ve tasarrufundadır. Ümitsiz olamazsın.”

Puanım:

6 Yorumlar

 • Çağrı Mustafa Alkan
  4 Mayıs 2020 at 22:29

  Ne güzel adamdır Sabahattin Ali, ne güzel karakterdir Kuyucaklı Yusuf…İnsanın böyle bir yazarı tanıdığı için ne kadar mutlu olduğunu anlatası gelmiyor mu sence de?

  • Ramiz Tayfur
   6 Mayıs 2020 at 01:24

   Kesinlikle Çağrı. Sabahattin Ali kitaplarını her okuduğumda aynı güzel his bende de oluyor, sonra neden şimdiye kadar okumamışım diyorum. Listemdeki bir sonraki okuyacağım kitabı İçimizdeki Şeytan olacak.

 • Timur
  6 Kasım 2020 at 17:06

  Gerçekten harika eserler. Kesinlikle tavsiye ederimm 🙂

 • Timur Demir
  12 Kasım 2020 at 16:36

  Sabahattin Ali Kürk Mantolu Madonna ve Kuyucaklı Yusuf en sevdiğim romanlardan…

 • Enes Talha Ucar
  17 Ocak 2021 at 15:05

  Ellerinize sağlık. Ben bu kuyucaklı yusuf’u okudugumda çok etkilenmiştim benim baş ucu kitaplarımdandır. Ama işte biraz oykumsu

 • Burak Durmuş
  15 Temmuz 2022 at 14:15

  Sabahattin Ali okumaya doyulmuyor. Hemen her listede kendisini görmek ne hoş.

Bir cevap yazın


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.