Ramiz TAYFUR

Sans-serif

Aa

Serif

Aa

Font büyüklüğü

+ -

Satır yüksekliği

+ -
Gündüz
Gece
Gün Batımı

Hayatını Notion ile Optimize Et!

Son iki yıldır kullandığım ve sayesinde birçok uygulamayı kullanmaya son verdiğim işlevsel bir not alma uygulaması olan Notion uygulamasından bahsetmek istiyorum.

Her geçen gün gittikçe popüler hale gelen ve yapay zekanın da dahil olması ile birlikte oldukça işlevsel hale gelen bir uygulama. Bu uygulama not alma işleviyle sınırlı kalmayıp, birçok farklı işlevi bir arada sunarak hayatımızı kolaylaştırıyor.

Notion uygulamasına geçiş yaptıktan sonra not alma alışkanlıklarım ve odağım tamamen değişti. Uygulamadan uygulamaya geçiş yaparak dikkat dağıtıcı ciddi bir sorunu ortadan kaldırdım. Notion uygulamasına geçiş yaptıktan sonra aşağıda belirttiğim uygulamalara artık ihtiyacım kalmadı. Buradan yola çıkarak ne kadar işlevsel bir kullanım imkanı sunduğunu anlayabilirsiniz.

Kullanmayı bıraktığım uygulamalar
 • Notlar
 • Anımsatıcılar
 • Takvim
 • Trello
 • To-Do
 • Google Drive
 • IMDB

Birçok uygulama ile de entegre çalışması sayesinde notlarınızı taşırken ve organize ederken uygulamaya geçiş sürecinizi de kolaylaştırıyor. Tamamen kullanıcı dostu ve her geçen gün entegre olan uygulama sayısı da artarak devam ediyor.

Notion, kullanıcıların metin notları, resimleri, web sayfalarını, bağlantıları, dosyaları ve daha fazlasını içeren çok çeşitli içerik türlerini destekliyor. Bu sayede, kullanıcılar tüm notlarını tek bir yerde toplayabiliyor ve uygulamalar arasında kaybolmadan, her zaman kolayca erişebiliyor.

Ayrıca kullanıcıların notlarını düzenlemelerine ve özelleştirmelerine olanak tanıyor. Metin biçimlendirme, görev listeleri oluşturma, tablolar, ve kanban panoları oluşturma gibi birçok düzenleme ve özelleştirme seçeneği sunuyor. Bu özellikler, kullanıcıların notlarını daha organize ve erişilebilir hale getirmelerine yardımcı oluyor.

Ben beş not alma tekniğini uygulama sayesinde aktif olarak kullanabiliyorum. Özelleştirilebilir yapısı sayesinde bir internet sitesi yapıyormuş gibi şablonlarla özel not sayfaları oluşturabilirsiniz. Sayfaları ve bölümleri sürükle-bırak yöntemiyle yeniden düzenleyebilir, içerikleri gruplayabilir ve ilişkilendirebilirsiniz. Bu özellikler, kullanıcıların notlarını daha kolay yönetmelerine ve bulmalarına olanak sağlıyor.

Notion ile kullandığım not alma teknikleri
 • Cornell methodu
 • Eisenhower Matrisi
 • Kanban Tekniği
 • To-do-list
 • Zinciri kırma

Notion, sadece kişisel kullanım için değil, aynı zamanda iş hayatı içinde tercih edebilirsiniz. Özellikle, proje yönetimi ve belge paylaşımı gibi işlevleriyle işbirliği yapmayı kolaylaştırır. Farklı kullanıcılarla projeleri paylaşabilir, canlı düzenleme özelliğiyle aynı anda birden fazla kişiyle çalışabilir ve yorumlar bırakabilirsiniz.

Sonuç olarak, Notion, basit görünen ancak birçok farklı işlevi bir arada sunan çok yönlü bir not alma uygulaması olarak benim hayatımı kolaylaştırdı. Kişisel kullanımın dışında iş hayatım içinde yoğun olarak kullandığım ve kullanmaktan aşırı keyif aldığım vazgeçilmez bir uygulama haline geldi benim için.

Notion uygulamasının kullanımı hakkında da ilerleyen süreçte bir makale yazmayı planlıyorum. Sizde bu makale sayesinde Notion uygulamasını duyduysanız mutlaka inceleyin. İnanın birçok uygulamadan kurtulacaksınız. Benim kullanmayı bıraktığım uygulamaların dışında eminim daha birçok uygulamayı devre dışı bırakacak çapta özelliklere sahip olduğuna eminim. Sizin hayatınızı nasıl kolaylaştıracak? İnceleyip fikirlerinizi benimle paylaşırsanız çok memnun olurum. Teşekkürler!

Bir yanıt yazın


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.