Ramiz TAYFUR

Sans-serif

Aa

Serif

Aa

Font büyüklüğü

+ -

Satır yüksekliği

+ -
Gündüz
Gece
Gün Batımı

Geçmiş Olsun Türkiye’m

Hepimizi derinden sarsan deprem ile güne uyandık. Biz sıcak yatağımızdan kalkarken, sabah soğuğunu hissettikten sonra içten içe şikayet eder gibi güne uyansak ta, insanların enkaz altında soğukta beton yığınlarının içerisinde sıkışmış olması bizi kahretti ve kendimden utandım. 13 milyondan fazla insanı doğrudan etkileyen deprem de ülke olarak ciddi bir seferberlik başlamış durumda. Ülkemizde birçok yazılımcı arkadaşımızda bu konu ile ilgili güzel çalışmalar başlatmış durumda.

On binlerce gönüllü gencimizin bir araya gelerek oluşturduğu Açık Yazılımcı Ağı‘nı maddi manevi olarak destekliyoruz. Açık Yazılımcı Ağı, kar amacı gütmeyen ve teknoloji alanında çalışan gönüllü yazılımcılardan oluşan bir topluluktur. Depremin ardından, depremzedelerin yerlerinin belirlenmesi, su, barınma, ısınma gibi ihtiyaçlara sahip olanlara gerekli yardımların ulaştırılması ve bu ihtiyaç sahiplerine erişmek isteyen gönüllülerin organizasyonunu hızlandırmak için oluşturulmuş bir takım siteler bu yazılımcı ağı tarafından geliştirildi. 

AFAD ve AKUT gibi resmi yardım kuruluşlarına, teyit edilmiş bilgiler sağlanması amaçlanarak bazı websiteleri kuruldu. 

Genel amaç ise AFAD ve AKUT gibi ekiplerle iş birliği yaparak koordinasyonu geliştirmek, sahada çalışan kişilerin işlerini hızlandırıp kolaylaştırmak.

Bu yönde bir araya gelen ve sayıları hızla artan yazılımcılar, AFAD ve AKUT gibi yardım kuruluşlarına doğruluğu teyit edilmiş bilgileri göndermekte ve onların işlerini kolaylaştırmaya çalışmakta. Teknolojik imkanların üst düzeyde olduğu bu dönemde, imece usulünden ziyade, otomatize edilmiş veri akışı, bildiğinz üzere önem taşıyor. Özellikle deprem gibi zamanla yarıştığımız afetlerde, bu tarz bilgilerin hızlı ve koordineli bir şekilde aktarılması hayati önem arz etmekte.

Bu amaçla yola çıkan Açık Yazılım Ağı, onbinlerce gönüllünün hızlıca bir araya gelmesi ile birlikte birçok faydalı site geliştirdi. Çok kısa zamanda organize olan ve beklenmedik bir hızda geliştirilen bu siteler şimdiye kadar birçok kişi ve kuruluşa yol gösterdi ve yardımcı oldu.

Bu websiteleri kısaca:

1- Deprem.io(deprem.io): Depremin ilk anından itibaren enkaz altında kalanların yerlerinin belirlenmesi, arama kurtarma çalışmalarına katkıda bulunulması, yardım ve destek taleplerinin tek bir yerde toplanması amacıyla kurulmuştur. 

2- Afet Harita(afetharita.com): Afet harita ile tüm sosyal medya mecralarında yapılan paylaşımlar ve yardım çağrıları anlamlı veriler haline getirilerek sahada çalışan kurum ve kuruluşları bilgilendirmek amacıyla kurulmuştur.

3- Ben İyiyim(beniyiyim.com)İletişim ağının verimli işlemediği bölgede bulunan afetzedeler ve bu kişilerin yakınları arasındaki irtibatı sağlamak için geliştirilmiştir. 

4- Afet Bilgi(afetbilgi.com)Afet bölgesindeki barınma alanları, toplanma alanları, yemek dağıtım noktaları, kan bağışı alanları gibi ihtyiaç hasıl olabilecek tüm bilgilere tek link üzerinden ulaşılmasını sağlayabilmek üzere gelişritilmiştir.

 • Geçici barınma alanları
 • Güvenli toplanma alanları
 • Afet bölgesi yemek dağıtım yerleri
 • Mobil tuvaletler
 • Tahliye noktaları
 • Ulaşım yardımları
 • Aktif hastaneler
 • Konteyner eczaneler ve açık eczaneler
 • Veterinerler
 • Yardım toplama merkezleri
 • Kan bağışı noktaları
 • Önemli telefon numaraları

5- Deprem Yardım (depremyardim.com): Enkaz altında kalan depremzedelerin ya da onların adres bilgisine sahip yakınlarının konumlarını bildirmesi ve bu bilginin hızlı bir şekilde yetkili kurumlara aktarılmasını sağlamak amacıyla kurulmuştur.

Emeği geçen bütün yazılımcı arkadaşlarımıza, kardeşlerimize teşekkür ederiz, minnettarız! Bu zor günleri de hep birlikte aşacağız.

Bir yanıt yazın


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.