Ramiz TAYFUR

Sans-serif

Aa

Serif

Aa

Font büyüklüğü

+ -

Satır yüksekliği

+ -
Gündüz
Gece
Gün Batımı

20 Yıllık Serüven Sona Eriyor. Gittigidiyor Kapanıyor

Bir devir artık bitiyor. Türkiye’nin açık artırma sistemi ile açılan ilk pazaryeri olan Gittigidiyor 20 Haziran 2022 itibariyle operasyonlarını durduracağını ve kapatacaklarının duyurusunu yapmıştı.

20 yılı aşan bu yolculukta şuan ki pazaryerlerinin birçoğuna yön veren, gelişimine katkı sağlayan ve e-ticarette kuralları yeniden belirleyen pazaryeri yolculuğun sonuna geldi.

18 Temmuz 2022 tarihine kadar satışlara devam edeceklerini belirten Gittigidiyor, Kullanıcıların ve satıcıların 5 Eylül tarihine kadar “Hesabım” sayfalarına erişebileceklerini belirttiler. 30 Eylül 2022 itibariyle de artık hizmet vermeyecek.

Gittigidiyor.com Hikayesi

2001 yılında Burak DivanlıoğluSerkan Borançılı ve Zafer Tolga Kabataş tarafından İstanbul’da kurulan GittiGidiyor, açık artırma sistemi olarak kullanıma sunuldu. Bir sonraki yıl ise Sıfır Risk sistemi ile Hemen AL! modelini geliştiren GittiGidiyor, e-ticarette güven sorununu ortadan kaldırmayı ve eleştirilerin önüne geçmeyi hedeflediler. 2004 yılının Kasım ayında ise mağazalar bölümünü açtı ve sabit fiyatlı satış formatını hayata geçirerek pazaryeri modeline geçiş yaptı.

ABD merkezli e-ticaret devi eBay 2007 yılında Gittigidiyor’a ortak oldu. eBay ortaklığı sayesinde hızlı bir şekilde büyüyen Gittigidiyor 2008 yılında 2 milyon kullanıcıya ulaştı. Teknolojinin gelişimi ile birlikte 2009 yılında hem mobil, hem de masaüstü arayüzünü yenileyerek mobil uygulamasını da yayına aldı.

2010 yılında Gittigidiyor ana fikri olan açık artırma sistemini sonlandırdı. 2011 Nisan ayına geldiğimizde Gittigidiyor ortağı olan eBay’e çoğunluk hisselerini 217.5 milyon dolara %93 hissesini devrederek satmış oldu. Kalan %7 hisse ise Gittigidiyor’a ilk yatırım yapan firma olan iLab Ventures elinde bulunuyordu.

Birçok kez kurumsal kimliğini ve sitesini kullanıcılar için yenileyen Gittigidiyor, 2016 yılında iLab Ventures elinde bulunan %7 hisselerini eBay’e devretmesinin ardından tamamen satılmış oldu.

2019 yılına gelindiğinde toplam kullanıcı sayısı 28 milyona ulaşan Gittigidiyor geçtiğimiz yıl 20.yılını kutlayarak kurumsal kimliğini yenilemişti.

Bugün geldiğimiz noktada ise eBay tarafından Gittigidiyor hakkında yapılan açıklama ile birlikte 20 yılı aşan yolculuğun sonuna geldiklerini belirttiler.

Gittigidiyor’un kapanması sonrasında eBay’de Türkiye pazarından çekilmiş olacak..

Bir yanıt yazın


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.