Ramiz TAYFUR

Sans-serif

Aa

Serif

Aa

Font büyüklüğü

+ -

Satır yüksekliği

+ -
Gündüz
Gece
Gün Batımı

Site Kurma

Dünya, teknoloji ile birlikte gelişiyor ve büyüyor. Bu büyüme ve gelişme sonucunda globalleşen dünyanın ihtiyacının bir kısmı web siteleri tarafından gideriliyor. Firmalar, işletmeler, blog yazarları vb. site kurma yoluyla milyonlara ulaşıp markalarını, ürünlerini, yazılarını, fikirlerini paylaşıyor. Böylece web siteleri hayatımızda önemli bir yer kaplıyor.
Aynı zamanda internet siteleri bilgileri ve ürünleri güncel tutmakta en ekonomik yoldur. En önemli özelliği güncellenebilir olan internet ticari hayata da bu özelliğiyle önemli ölçüde katkılar sağlar. Diğer bir özelliği ise işletmelerin ve firmaların broşür ve katalog için bastırdıkları kağıtların meblağını büyük ölçüde düşürüp bu ihtiyacını internet sitesi üzerinden gideriyor. Daha birçok özelliği olan internet sitelerinin nasıl oluşturulduğu aşağıda adım adım yazmaktadır.

Hedef Belirleyin

Site kurma yolunda ilk adımınız hedef belirlemektir. Hedefiniz internet sitenizin amacını belirleyen unsurlardır. Örneğin bir blog sitesi, tanıtım sitesi, güncel bilgiler sitesi, işletmeniz için bir site gibi listenin sonu olmayan hedefler arasından kendi hedefinizi seçmektir. Aşağıda size yardımcı olacak maddeler bulunmaktadır.

  • Hedef kitlenizi seçin: Öncelikle kime hitap ettiğinizi düşünün ve bir yaş aralığı belirleyin. Bu yaş aralığına göre aklınızda birtakım stratejiler gerçekleştirin.
  • Rakiplerinizi araştırın: Sizinle aynı konuda internet sitesi açmış olan insanların önüne nasıl geçebilirsiniz, bunu düşünün.
  • Markanızı belirleyin: Sizi özetleyen bir yazı, logo, görsel gibi unsurlar üzerinde durun. Bu maddeleri düşünerek bir strateji oluşturun.

Domain Ve Hosting Satın Alın

Hosting sizin internet sitenize insanların erişmesini sağlayabilecek bir sunucudur. Bu sunucuyu satın almanız gerekir ve yıllık da bir ödemesi vardır. Burada önemli kriter satın alacağınız sunucunun CPU ve RAM özellikleridir. Hem bütçenize hem de yapacağınız işe göre bir hosting satın alabilirsiniz. Örneğin bir ticaret sitesi kurmak istiyorsanız bu sitenin hızlı olmasını istersiniz ve güçlü bir CPU ve RAM tercihiniz olacaktır.
Domain ise sizin internet sayfanızın alan adıdır. Yani www. Ile .com (veya .net, .org vb.) arasında kalan kısımdır. Alan adınız daha önce satın alınmamış olması gerekir ve sizin sitenizle alakalı olmalıdır. Aynı zamanda bu alan adı kısa ve öz olmalıdır ki dikkatleri çeksin. Örneğin Google’da anahtar kelime araştırması yapın ve bu anahtar kelimelerden oluşan bir isim belirleyin. Bu sayede internet sitenizin adı insanlar tarafından kolayca bulunabilir.
Daha ayrıntı bilgiler için kurma.website adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Sitenizin Tasarımını Yapın

Site kurma yolunda son adım ise tasarımdır. İnternet sitenizi profesyonelce tasarlarsanız ve dizayn ederseniz insanlar daha çok beğenir ve daha çok öne çıkarsınız. Bu tasarımın en kolay yolu ise internet üzerinden hazır ve ücretsiz şablonlar bulmaktır. Bu şablonları internet sitenize uygulayabilirsiniz. Uyguladığınız şablonu ise internet sitenizin hedefi doğrultusunda düzenleyip dizayn etmeniz gerekir.
Ayrıca internet sitenizin kullanım kolaylığına da önem verin ve bilgilerinizi ve verilerinizi güncel tutun. Bu adımlarla internet sitenizi kolayca kurabilirsiniz.

Bir yanıt yazın


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.