Ramiz TAYFUR

Sans-serif

Aa

Serif

Aa

Font büyüklüğü

+ -

Satır yüksekliği

+ -
Gündüz
Gece
Gün Batımı

İnternet Sektörü Neden Bu Kadar İlgimizi Çekiyor? [Mim]

Evet! Başlıktan da anlaşılacağı üzere internet sektörünün neden bu kadar ilgimizi çektiği konusuna değinmek hatta bir mim oluşturmak istiyorum. İnternet neden hayatımızda bu kadar varolası birşey? Yada neden bu kadar içine düşüyoruz? Özellikle biz blog yazarları ve internet sektöründe çalışan insanlar neden bu sektörün içerisindeler yada neden blog yazıyorlar. Ben kendimden bahsederek konuya girmek istiyorum. Öncelikle uzun yıllar bedenen fazlasıyla yorulduğum işlerde çalıştım şükür ki kendi işim di ve hiç beni boğmadı, bedenimi yıprattığım işler. Geçmişten bugüne ilgim ve yeteneğim olan hayal gücümü kullanabildiğim alanlarda gerek hobi olarak gerek ticaret’e döktüğüm çizim işlerim oldu. O dönemler aynı zamanda internet sektörünü bloggerlarıda takip ediyor ve imreniyordum. İlk internet sitemide sanırım 2006 yılıydı Mynet’in ücretsiz servisi olan Sitemynet ile açmıştım. İlk zamanlar hevesle yazdım ancak bir dönem sonra sıkılmıştım. Sonra uzun bir süre içimde bir ukte kaldı nedeni profesyonel bir adım atmamış olmamdı. Buda tamamen o zamanlar bilgisizlikten yada bu konuda bilinçsiz davranmamdan kaynaklanıyordu. Aslında o zaman bir alan adı alıp başlasaydım şimdi blogum bambaşka bir yerde olabilirdi ama dediğim gibi blog işlerine pek fazla kafa yoran insan yoktu bende o tayfadan olmayı tercih ettim. Peki 2006 yılından bugüne kadar neler yaptım, nelerle karşılaştım, neler öğrendim?

blog-yazmak

Bunlara gelecek olursak bu alanda iş yapmak yada ortaya birşeyler çıkartmak epeyi bir zaman sonra bana nasip oldu. Zamanla çizim yeteneğimi dijital tarafa aktarmayı öğrendim. Tabi aynı zamanda kağıt üzerinde de fazlasıyla karalıyordum boş durmuyorduk yani :). 2010 yılında aslında farklı alan adları ve bloglar ile birçok alanda yazmaya çalıştım. Çoğu zaman çöp oldu siteler zamanla anladım neler yapmam, neler yapmamam gerektiğini. Kişisel blogumu 2012 yılında kendi alan adımla açtım. İlk sene pek verimli bir şekilde yazdım diyemem nedeni yine iş hayatı. İş hayatı diye bahaneler uydurduğumu düşünebilirsiniz ancak sektörünüz yapmak istediğiniz işle alakasız ise blogunuza ilgi göstermeniz yazmanız mümkün olmayabiliyor. Eve geldiğinizde de deli gibi yazsanız yine birşey ifade etmiyor. Sakin kafayla düşüncelerimizi bloga aktarmak hem düzgün bir yazı biçimi ortaya çıkarıyor, hem de kendinizi daha doğru ifade edebiliyorsunuz. Çok şükür 2 yıldan fazla bir zaman oldu ve bloguma yazı yazmaya, bloguma ilgi göstermeye çalışıyorum. Peki onca gayret, bloguma ayırdığım zamanın amacı ne?

Öncelikle bi defter alıp herşeyi kaleme almaktansa bloga yazmak daha kalıcı ve ilerisi için bir yatırım yada kalıcı bir hatıra gibi geliyor. Gelecekte sevdiğim insanlara birşeyler bırakacağımı düşünmek bile mükemmel hissetmemi sağlıyor. Birçok insan da eminim bu şekilde düşünüyordur. Diğer yandan sektörümü değiştirdiğimden beri bloguma vakit ayırmaya başladığımdan bahsetmiştim. İş hayatında, özel hayatta gördüklerimi, tecrübelerimi, bilgimi bloga aktarmak benim için mükemmel bir ansiklopedi olacağını düşündüm keza öylede oluyor. Blog yazmak gerçekten amacı ideali olan insanların işi. Blog açtığınız zaman yazmak için öğreniyorsunuz. Ve blogunuza yazı yazdığınız sürece edindiğiniz bilgininde bir sonu olmuyor. Öte yandan edindiğimiz bilgilerin aktarımının yanında ekseriyetle ciddi bir çevre edinmemizi, yeni insanlar tanımamızı sağladığı için de ayrıca hevesle yazmak istiyorum hep. 2 yıldır aktif blog yazarıyım peki bunun bana ne tür feedback’i oldu neler elde ettim belirtmek gerekirse, gerçekten güzel insanlar tanıdım. Yeni arkadaşlar dostlar edindim ve bu beni ziyadesiyle memnun ediyor. Bilgi çağında yaşıyoruz ve artık her internet kullanıcısının düşüncelerini aktaracağı bir blogunun olması gerektiğini düşünüyorum. Para kazanmak için blog yazmaya çabalamayın, insan kazanmak, bilgi sahibi olmak için blog yazın. İnanın zaten manevi tarafı kadar, maddi açıdan da fazlasıyla geri dönüşü olacaktır sizlere. Şimdi blog sahibi olmayanlara nasihat gibi oldu haddim olmayarak böyle bir yorum yaptım ama inanın güzel bir duygu. Fikirlerinizi sürekli aktarmaya çalışıyorsunuz, bi noktada yaz(a)madığınız zaman eksikliğinide hissediyorsunuz. Bu yüzden internet sektörü ilgimi çekiyor ve içerisinde yer almayı seviyorum. Evet yazımın başında da belirttiğim gibi bir mim yazısı olacağını belirtmiştim. Buradan bu konuyu, Tahsin Sungur‘a, Yunus Emre Ceyhan‘a, İsmail Usluer‘e, Çağrı Mustafa Alkan‘a Fundalina‘ya gönderiyorum. Güzel yazılarınızı, yorumlarınızı bekliyorum sevgiler :)..

13 Yorumlar

Bir yanıt yazın


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.