Ramiz TAYFUR

Sans-serif

Aa

Serif

Aa

Font büyüklüğü

+ -

Satır yüksekliği

+ -
Gündüz
Gece
Gün Batımı

Google’da İlk Sayfada Tıklanma Oranları

Arama motorlarında herhangi birşey ararken genelde sıklıkla tıklanma gerçekleşen sayfa ilk 10’dur. Nadir de olsa aradığımız konuya ulaşamadığımız zaman 2.sayfa yada 3.sayfa’da aramamızı araştırmamızı tekrar gerçekleştiririz. Fakat her kullanıcı bu konuda aynı hassasiyeti göstermez. Genel de ya aranan kelimeyi değiştirir yada platformlarda aramasını gerçekleştirmeye devam eder. Aramalardaki bu dengeleri sarsmak için birçok marka ve portal Seo çalışması yapmaktadır. Seo çalışması yaptık ve ilk 10 sıradan herhangi birine yerleştik diyelim. Bununda bir kriteri var ve gerçekten ilk sırada olmak eder doğru içeriği verirseniz her zaman tercih sebebidir. Dolayısıyla kullanıcılara doğru içeriği sunmakta, Google tahtında kalıcı bir yer sağlar ve Google içeriğin kullanıcıya yararı olduğunu ve yerini hakettiğini düşünerek kolay kolay Google dance’e yani sitenizin dalgalanmasına izin vermez. Google’ın yapmış olduğu algoritma güncellemelerinden dolayı sitelerde sürekli genel bir dalgalanma olsa dahi sıralamayı kolay kolay kaybetmezsiniz.

Peki Google’da ilk on’da yer almanın site sahibine faydası, tıklanma oranı kaçtır. Yani kullanıcıların aramalar sonucundaki dönüşümü ne orandadır bu konuda bilgi vermek istiyorum. Genel olarak ilk 3’te yer alan sitelere tıklanma oranı %58.4’tür. İlk 3’te olmak site sahibi için ciddi bir geri dönüşüm oranının olması demektir.

Google İlk 10 Geri Dönüşüm Oranları
Google İlk 10 Geri Dönüşüm Oranları

Yukarıda yapılan araştırmalar sonucunda yapılan veri analizlerinde ilk 3 siteye yapılan tıklanma oranları tercih sebebi olduğunu gösteriyor içeriğin. İşin ilginç yanı ise ilk 10’da yer alan siteler içinde 10. sayfada yer alan siteye tıklanma %2.2 oranında olurken 2.sayfanın 1.sırasında yer alan siteye tıklanma oranı %2.6’dır. Buda tabi 2.sayfa da olsa ilk sırada yer almanın getirdiği büyük bir avantajtır. Yukarı da belirtmiş olduğum görsel Google SERP verilerinin ilk 20 analizidir ve ilk sayfada yer almanın ne kadar avantajlı olduğunun açık göstergesidir. Seo kavramını benimsemeyen yada benimsediğini sanan birçok marka bu alandaki eksikliğini tablodan inceleyerek görebilir..

Bir yanıt yazın


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.