Ramiz TAYFUR

Sans-serif

Aa

Serif

Aa

Font büyüklüğü

+ -

Satır yüksekliği

+ -
Gündüz
Gece
Gün Batımı

DMCA Telif Hakkı İhlali Şikayet Etme

DMCA Digital Millennium Copyright Act kelimelerinin baş harflerinden oluşan ve günümüzde internet ortamının sanal mahkemesi diyebileceğimiz soyut ama güçlü bir araçtır. DMCA blogger, vlogger, sanatçı yani eser sahibi her internet kullanıcısı için oldukça faydalı bir platformdur. Eserlerinizin yada emek vererek oluşturmuş olduğunuz içeriklerin 3.kişiler tarafından izinsiz yayınlanarak telif ihlalinde bulunması durumunda müracat edebilir ve yayınlanan telifi size ait olan içeriği Google’dan kaldırılmasını sağlayabilirsiniz. Google tarafından da yürütülen benzer bir hizmet vardır. Daha önce benzer bir sorun yaşadım ve sorunumu Google’ın DMCA hizmeti ile hallettim.

Google’a DMCA Bildiriminde Bulunmak istiyorsanız öncelikle buradan formu doldurmanız gerekiyor. Formu doldurduktan sonra gönder diyoruz ve inceleme sonucunu Google bize bildiriyor. Bildirim süresi uzayabilir bunun için net birşey söyleyemiyorum. Telif hakkı bildiriminde bulunduktan sonra buradan kontrollerini yapabilirsiniz. DMCA’ya gelecek olursam eğer direk DMCA’dan halledelim herkes bu yol ile sorunlarını çözüyor diyorsanız eğer ilk sıralamadan kaldırma talebi ücretsizdir. Ancak daha sonra tekrar benzer bir sorun yaşarsanız bunun için de premium üye olarak talepte bulunmanız gerekecek. DMCA ingilizce gerektiriyor bu yüzden ingilizceniz yoksa Google’ın hizmeti ile sorununuzu halletmeye çalışın.

11 Yorumlar

 • Cem Baki
  13 Mart 2015 at 17:59

  Bunu öğrendiğim iyi oldu. Teşekkür ederim.

 • Mine vergili
  29 Ocak 2016 at 10:50

  Kişisel hesaplarımda paylaştığım fotoğraflarım Google de yayınlanıyor kaldırılmasını istiyorum

  • Ramiz
   29 Ocak 2016 at 10:52

   Mine hanım merhaba,

   Kişisel hesaplarınızdan kastettiğiniz tam olarak nedir? Google’da nelerin yayınlanmasını istemiyorsunuz?

   • Tamer
    18 Mayıs 2022 at 10:00

    Liparis bahis sitesine yetki vermişsiniz tamamen milleti dilandirmaktalar ekran görüntüleri ile sunmak istiyorum

    • Ramiz Tayfur
     23 Mayıs 2022 at 08:53

     Merhaba Tamer bey, belirttiğiniz konuyu anlamadım detaylandırırsanız sizi doğru kanallara yönlendirebilirim.

 • Erdal
  16 Temmuz 2019 at 23:49

  Hocam öncelikle bu bilgi için teşekkürler. Bildirim yaptim.lakin neredeyse 1 ay gecmesine ragmen sonuc alamadim. Iceriklerimi calan 3 url gonderdim. Birini kaldirdilar diger 2 si beklemede diyor halen. Ne zaman geri donus olur size. Bu konudaki tecrubeniz nedir?

  • Ramiz Tayfur
   17 Temmuz 2019 at 17:55

   Erdal bey bu süreç tamamen ilgilenen moderatörlerin insiyatifinde olan bir süreç. Aynı tarihte 3 içerik url başvurusu yaptıysanız ve 1 url kaldırıldıysa diğer ikisi belirttiğiniz hususlara uygun olmayabilir. Ancak farklı tarihlerde yaptıysanız başvurunuzu beklemeniz gerekebilir. Kolaylıklar dilerim..

 • Mustafa
  11 Eylül 2020 at 15:23

  Üstad, eline sağlık DMCA başvurusu yapmak istediğimde senin yazıyı kullanıyorum. 🙂

 • Yusuf
  25 Mart 2021 at 16:10

  Efendim ben sitemde fotoğraf paylaşacağım da bu fotoğraflari kimlerin çaldığını bulmak zor , fotoğraflarım bi sitede paylaşılırsa bana mail gelmesi gibi hizmet veren kurum var mı?

  • Ramiz Tayfur
   28 Mart 2021 at 13:31

   Merhaba Yusuf, belirttiğin gibi bir hizmete denk gelmedim. Aracı danışmanlık şirketleri muhakkak vardır diye düşünüyorum.

 • ramazan şerif akbuz
  26 Mart 2021 at 03:19

  millet makaleyi uzatıyor uzatıyor linkte vermiyolar nereye tıklayacağız ne yapacağız ilaç gibi oldu makalen Allah razı olsun.

Bir yanıt yazın


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.