Ramiz TAYFUR

Sans-serif

Aa

Serif

Aa

Font büyüklüğü

+ -

Satır yüksekliği

+ -
Gündüz
Gece
Gün Batımı

Flat Tasarımlar İçin Renk Kombinasyonları Sunan Material Palette

Materyal tasarımlarla öne çıkan internet sitelerini ve uygulamalarını derleyerek tasarımcılara sunan MaterialUp, düz tasarımlar için sırasıyla kullanılabilecek renk kombinasyonlarını uygulamayı sağlayan Material Palette‘i geliştirmiş.

Google’ın son Android 5.0 Lollipop güncellemesi ile aşina olduğumuz Material Design tasarım kalıplarına uygun olarak tasarlanan arayüz Material Palette. Tasarımda ürün ve uygulanabilirlik kadar önemli olduğunu düşününce tasarımcılar için faydalı olacağını düşündüğüm bir araç haline geliyor.

Gelişen bir toplum algısı, birey farkındalığı tasarım konusunda da varlığını ortaya koyuyor. Sade renklerle düz kompozisyonlar oluşturmak özellikle kullanıcı tabanlı arayüzler için ciddi öneme sahip. Apple, Google ve Microsoft gibi markalar da ürünlerinde taklit nesneler ve tasarımlardan uzaklaşmayı ve sade tasarım dillerine geçiş yapmaya başladı. Her tasarımcının elinin altında bulunması gereken bu flat(düz) renk seçeneklerini not almanızı tavsiye ederim. Oldukça kullanışlı olan Material Palette flat renklere bayıldığım için bana ciddi kolaylık sağlayacak size de öyle..

6 Yorumlar

 • Metin Sezgin
  23 Aralık 2014 at 18:05

  Flat tasarımlarda birbirine uygun kullanacağımız renk kombinasyonlarını belirleyebilmek için mükemmel bir paylaşım olmuş.

 • Kadir AYKIR
  23 Aralık 2014 at 18:20

  Çok şık uygun kombinasyonlar uygulamak mümkün, özellikle metro tasarımlar için fazlasıyla tercih edilebilir. Teşekkürler.

 • Gülcan Erim
  23 Aralık 2014 at 20:33

  Flat tasarım konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum ve bu yolda tüyolartı sitenizden alıuyorum. Renk seçimleri konusunda sizlerden bu paylaşımınıza dayanarak feyz alacağım

 • Gülşah Atalay
  23 Aralık 2014 at 22:04

  Sık kullanılanlara ekledim. Özellikle benim gibi iki rengi bir araya getiremeyenler için çok iyi.

 • Merve KAYA
  24 Aralık 2014 at 23:57

  Yemek sitesi tasarımında renk bir türlü seçememiştik bu uygulamayı deneyeceğim. Lila renk tonlarını kullanmayı düşünüyorum. Önerisi olan var mı. Açık ve koyu renk olacak.

 • Elif Su
  25 Aralık 2014 at 00:58

  Tasarım öğrenmeye yeni başladım renk kombinasyonunu bir türlü ayarlayamıyorum. Bu uygulamayı deneyeceğim inşallah işime yarar.

Bir yanıt yazın


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.