Ramiz TAYFUR

Sans-serif

Aa

Serif

Aa

Font büyüklüğü

+ -

Satır yüksekliği

+ -
Gündüz
Gece
Gün Batımı

Facebook’a Ürün Kataloğu Yüklemek

E-Ticaret sektöründe reklamlara ayrılan bütçeler verilen reklamların düşük geri dönüşümleri bunlar her e-ticaret sitesinin ortak sorunu. Google’da olduğu gibi facebook üzerinde de oluşturacağınız dinamik reklamlar sayesinde dönüşümlerinizi artırabilir, hedef kitlenizi sağlam temeller üzerine kurarak nokta atışı yapabilirsiniz. Dinamik reklam oluşturmak için öncelikle Facebook üzerinde Business Manager hesabına sahip olmanız gerekmektedir. Oluşturulan Business Manager hesabı ile de Ürünlerinizi yayınlayabilmek için Ürün kataloğu oluşturmak gerekir.

Dinamik reklamlar konusunda da ilerde detaylı bir anlatım yapmaya çalışacağım. Öncesinde ürün kataloğu nasıl oluşturulur, Ürün kataloğu oluştururken nelere dikkat etmek gerekir bu konulardan bahsetmek istiyorum. Öncelikle Business Manager hesabı sayfasına giriş yapalım.

Facebook Business Manager Yönetim Paneli
Facebook Business Manager Yönetim Paneli

Yukarıda ki görselde sol üst kısımda belirttiğim Business Manager başlığına tıklıyoruz. Bu alan facebook’un son güncellemeleri ile çok kullanışlı hale getirdiği aradığım bir alandı. Uzunca bir zamandır da böyle.

facebook-business-manager-urun-karalogu

Business manager başlığının altında yer alan yukarıda belirttiğim ‘Ürün katalogları’ alanına tıklıyoruz.

facebook-urun-katalogu-eklemek

Ürün katalogları alanına tıkladıktan sonra ‘Katalog Oluştur‘ butonuna tıklıyoruz.

facebook-urun-katalogu-olusturmak

Ürün katalogları bölümünden Katalog oluştur alanına tıkladıktan sonra yukarıda ki gibi bir ekran karşımıza çıkması gerekiyor. Bu alandan Ürün kataloğumuza bir isim vererek ve işletme sayfanızla ilişkilendirerek devam edin. Ben ‘Deneme kataloğu’ isminde oluşturarak işletme sayfasını seçip kataloğumu oluşturdum örnek olarak.

facebook-urun-kataloğu-sayfası

Facebook ürün kataloğunuzu oluşturduktan sonra karşımıza çıkan sayfada ‘Ürün Akışı Ekle‘ butonuna tıklıyoruz.

facebook-urun-akisi-eklemek

Ürün akışı ekle alanına tıkladıktan sonra karşımıza çıkan sayfada öncelikle akışın adını belirlemelisiniz. Sonrasında E-ticaret sitenizde sattığınız ürünlerin döviz kurunu belirleyerek Yükleme türünü belirlemelisiniz. İki tip yükleme methodu var.

Eğer ürünlerinizin stoklarında sürekli hareketlilik varsa ve sürekli güncellenmesi gerekiyor ise ‘Planlanan Düzenli Yüklemeler’ seçeneğini seçmelisiniz. Bu alanda sitenizin hergün güncellenen XML ağacınızın linkini ekleyerek ve facebook’un verilerinizi çekerek güncellemesi gereken süre aralığını seçerek ürün kataloğunuzu ekleyebilirsiniz. Belirlediğiniz saat ya da gün aralığında, Facebook verilerinizi güncelleyerek size güncellemeler ile alakalı mail gönderecektir.

İkinci bir seçenek olan ve siteniz üzerinde sürekli stoğu bulunan bir ürün grubu için katalog oluşturmak ve tanıtımını yapmak istiyorsanız eğer ‘Tek Yükleme’ seçeneğini seçebilirsiniz. Tek yükleme alanını seçtikten sonra devam ettiğinizde XML dosyanızı yükleyeceğiniz bir alan gelecek. Bu alandan indirdiğiniz XML dosyanızı seçerek yükleme işlemini tamamlayabilirsiniz. Ürün kataloğu eklerken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var.

Ürün kataloğu yüklerken;

 • Manuel katalog yüklüyorsanız eğer dosya boyutu en fazla 200 MB olmalıdır,
 • Bir RSS link üzerinden yüklüyorsanız sayfa boyutunun en fazla 2GB yükleme sınırına dikkat etmelisiniz.
 • Çok fazla ürününüz varsa bir akışın en fazla 2 milyon kayıt içerebileceğine dikkat edin.
 • Akış dosyalarınızın belirtilen talimatlarda, geçerli uzantılarda hazırlanmasına dikkat edin: XML, CSV, TXT, TSV, ZIP, BZ2, GZ formatlarında dosya yüklemelisiniz.

Evet Facebook’a Ürün kataloğu ekleme işlemi bu şekilde. İlerleyen süreçte eklediğimiz ürün kataloğunun tanıtımını yapmak için nasıl Dinamik reklamlar oluşturabiliriz bununla alakalı bir yazı hazırlayacağım. Faydalanmanızı umarım..

19 Yorumlar

 • Maltepe Ferroli Servisi
  31 Ağustos 2016 at 11:32

  Resimler ile birlikte o kadar güzel açıklamışsınız ki sizin sayenizde ürünleri yükleyeceğim teşekkür ederim.

  • Ramiz
   5 Eylül 2016 at 23:04

   Faydası olduysa ne mutlu..

 • selahattin
  26 Ekim 2016 at 11:55

  Selam ramiz gerçekten açıklayıcı ve güzel anlatımdı..

  birde e-ticaret sitesinin hangi bölümüne bağlanma yı gösterseydin

  • Ramiz
   26 Ekim 2016 at 16:39

   Merhaba Selahattin, Bağlanmaktan kastettiğin şey nedir açıklarsan yardımcı olabilirim. Bu yazı serisinin devamı gelecek lakin işlerden pek vakit ayıramıyorum yazmaya. Sevgiler.

 • Kemal
  1 Kasım 2016 at 15:51

  Merhaba sorunum su ki urun katalogu nasil olusturmam gerektigini bilmiyorum
  Facebookta sorunumla ilgili su linke ulastim:
  https://developers.facebook.com/docs/marketing-api/dynamic-product-ads/product-catalog#create-product-catalog
  Fakat gordugum kadariyla programcilikla alakali birsey katalog olusutrmanin daha basit bir yontemi varmi yada bunun icin kimlere basvurmam gerekir simiden tesekkurler

  • Ramiz
   1 Kasım 2016 at 21:33

   Kemal merhaba,

   Ürün kataloğunu hangi kategori için oluşturacağın önemli. Hangi sektör ile ilgili katalog olacak ?

   • Kemal
    2 Kasım 2016 at 19:06

    Mobilya sektoru icin katalog olusturmak istiyorum irtibat icin mailden ulasabilirmisin ?
    kemal.jupani@gmail.com

 • habil c. kilic
  19 Aralık 2016 at 14:55

  Selamlar ramiz bey, kamil beyle ayni sikintiyi bende yasamaktayim. Product feed olusturmanin basit bir yolu varmidir. Katagorim Ev Tekstilidir ve Ekleyecegim urunler devam li stogumdadir. Bir ornek feed yapabilirseniz geri kalanini ben tamam layabilirim. Ornek bir feed de bulamadigim icin cok zorlaniyorum. Sifir dan xml veya digerlerini yazamam ama bir iki ornek olursa ayni ornek uzerinden duzeltmeler yapabilirim

  • Ramiz
   20 Aralık 2016 at 11:45

   Habil merhaba, XML dışında bir yöntem kullanmıyorum. Bu yüzden XML alt yapısını kurman gerekir. Excel kullanarak yapmakta mümkün ancak ürün güncellemelerini manuel yapman çok uğraştıracaktır. XML yoluyla yaparken, ürün stok kodu, ürün adı, ürün stoğu, ürün fiyatı, ürün description’ı gibi detayları dikkate alarak feed çekmen gerekir.

 • Ahmet
  22 Şubat 2017 at 17:19

  Mağazam Shopier üzerinde. Xml dosyasını bu siteden nasıl alabilirim

  • Ramiz
   23 Şubat 2017 at 10:02

   Ahmet yönetici panelinde ürün kataloglarını çekebileceğin entegrasyon alanı olması gerekiyor. Kullandığın alt yapı hakkında bir fikrim yok ancak XML desteği veriyorsa mutlaka vardır.

 • Tolga Gülcan
  3 Kasım 2017 at 10:17

  Merhaba,

  Bizim 8 tane ürünümüz var, ürün az olduğu için excel ile hazırlayabiliriz diye düşünüyorum fakat nasıl hazırlanacağını bilmiyorum, yardımcı olabilir misiniz?

  • Ramiz
   21 Kasım 2017 at 19:33

   Tolga merhaba,

   Facebook reklam yardım sayfasından dökümanlarını indirip reklam verebilirsin. Birçok formatta şablonlar yardım sayfası sunuyor.

 • B. Erol TAŞCI
  11 Eylül 2018 at 17:07

  merhaba, bu bahsettiğiniz sistemi sizin açıklamalarınız sayesinde daha iyi kavradım teşekkür ederim. ancak ben kataloğumda fiyat görünmemesini istiyorum bunu nasıl yapabilirim

  • Ramiz
   15 Eylül 2018 at 12:10

   Erol bey, Facebook’a XML kataloğu yüklerken fiyat etiketini eklemezseniz fiyat görünmez.

 • B. Erol TAŞCI
  3 Ekim 2018 at 10:47

  merhaba hocam bende pdf bir katalog var bunu xml ye dönüştürmek için ne yapmam gerekiyor ?

  • Ramiz
   3 Ekim 2018 at 12:10

   Erol selam, PDF dosyasını XML’e çevirmedim hiç. Ayrıca PDF dosyasındaki verileri paylaşır mısın çevirsende doğru formatta çevirebileceğini sanmıyorum.

 • Kerem ŞAŞİ
  28 Ocak 2019 at 19:49

  Ramiz Bey Merhaba Ben sitemdekı urunlerı facebook katolaga nasıl yuklerım yanı sıtemdekı urunlerıotomaıtk cekmesını ıstıyorum bunu nasıl yapabılırım

  • Ramiz Tayfur
   29 Ocak 2019 at 00:20

   Kerem bey merhaba, Alt yapınız Ticimax,Facebook’un talep ettiği kriterlere göre bir xml oluşturmalı ve bunu facebook business tarafında anlatmış olduğum bölümlerden yüklemelisiniz. XML yolunu gösterdiğinizde belirlemiş olduğunuz gün ve saatlerde verilerinizi facebook çekiyor. Yeni bir ürün eklenirse zaten xmlde marka ve kategori kırılımı tanımlı ise otomatik olarak yansıyacaktır.

Bir yanıt yazın


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.