Ramiz TAYFUR

Sans-serif

Aa

Serif

Aa

Font büyüklüğü

+ -

Satır yüksekliği

+ -
Gündüz
Gece
Gün Batımı

E-Ticaret Yazılımı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dünya’nın ve Türkiye’nin yeni trendi online alışveriş. E-Ticaretin kolay, hızlı ve güvenli alışveriş imkanı sağlaması , firmaların ürünlerini online mecraya taşımalarını hızlandırmıştır. E-Ticarete başlarken dikkat etmemiz gereken en önemli adımlardan biri kurulumunu yapacağımız yazılımın, ihtiyacımızı karşılayacak özelliklere sahip olmasıdır. Yeni başlayanlar için alt yapının sağlam kurulması ve gerekli olan bakımların yapılması büyük önem arz etmektedir. Aşağıda sıralayacağımız gereksinimleri barındıran bir yapı, e-ticaret serüvenine başlarken motivasyonunuzu yüksek tutacak ve başarıya giden yolda dikkatinizi, sermayenizi ve emeğinizi sitenizin teknik kısımlarından ziyade tanıtımı ve satışlara odaklanma yönünde harcamanızı sağlayacaktır.

Kesintisiz Yayın

Sisteminiz 7/24 hiç aksaklık göstermeden yayında kalabilmelidir. Bunun için sisteminizin bulunduğu hosting/sunucu güçlü ve istikrarlı olmalıdır. Sık sık kesintiler yaşadığına tanık olduğumuz bir web sitesine içgüdüsel olarak tekrar girmeyiz. Hatta alışveriş yapmak için muhtemelen çok zor karar verebilir, genelde işlem yapmadan terk ederiz.

Gelişmiş Seo Alt Yapısı

Seo arama motoru optimizasyon’nun ingilizce kısaltmasıdır. Başta google olmak üzere diğer önde gelen arama motorlarında ilk sayfalarda yer edinebilmek, online alışverişte başarıya ulaşmak için olmazsa olmaz gereksinimlerden biridir.

Arama motoru optimizasyonunu iç seo, dış seo olarak iki başlıkta ele alabiliriz. Dış seo, siteniz yayına girdikten sonra profesyonel bir seo şirketi ile yapabileceğiniz bir takım orta ve uzun vadeli çalışmalar diyebiliriz. Fakat dış seo’nun başarılı bir geri dönüşüm sağlaması için öncelikle iç seo dinamiklerinin hazır olması gerekir. İç seo, genelde yazılımın standart yapısında yer almalıdır. Örnek verecek olursak, hiyerarşik sef url yapısı, %100 mobil kullanıcı deneyimi başarısı vs..

Güçlü Entegrasyon Yönetimi

Eğer size ait ürün yoksa, stok bulundurmadan tedarikçi firmalardan xml yolu ile ürünleri sitenizde yayınlayacksanız, xml aktarım yönetimi profesyonel ve oldukça esnek olmalıdır. Tedarik usülü çalışmayı planlıyorsanız bu hususa çok dikkat etmeniz gerekir. Zamanlayıcı oluşturma, ip kısıtlamaları, regex filtreler oluşturma gibi önemli özellikleri barındırabilmeli, bazı özellikleri barındırmıyorsa talep ettiğinizde modül üzerinde hızlıca geliştirme yapmaya müsait olmalıdır.

Xml entegrasyonunun yanı sıra Sms entegrasyonu, muhasebe programı entegrasyonları konusunda başarılı modüllere sahip olması gerekir. Tabi bu modülleri başlarken veya ileride de hiçbir zaman kullanmayı düşünmüyorsanız takılmaya çok gerek yok.

Şık Ama Sade Tasarım

Müşteri ile ilişkimiz satış üzerine olduğu için, satışa giden yolları olabildiğince basit ve hızlı tutmanız gerekir. Müşterinin sıkılmaması, işlemleri kolay yapabilmesi gerekir. Örneğin ürünü sepete attığımızda ödeme sayfasına gidene kadar 4-5 sayfa, 2-3 form, üyelik için her adımda ayrı bir form veya üye olmak istermisiniz yoksa üye olmadan mı devam etmek istersiniz gibi gereksiz sorulardan kaçınmak gerekir. Amaç kullanıcı bilgilerini almak ise ille üye olmasına gerek bulunmuyor, adres adımında gireceği bilgileri zaten kendi isteğiyle bize vermektedir. Bunun dışında basitlik, sadelik içeren sistemleri kullanıcılar olarak hepimiz hoş karşılarız ve tekrar ziyaret ederiz. Ek olarak tavsiye ederiz.

Teknik Destek

Profesyonel e-ticaret paketleri sunan bir firma, teknik destek konusuna çok önem verir. Sistemi satın aldığınız firmanın destek hizmetlerine gerek eMail, gerek telefon yolu ile her daim ulaşabilmeniz gerekir. İşin başında ihtiyacınız olmayıp ilerleyen süreçte ihtiyacınız olacak bir modül sistemde yer almayabilir, bu normaldir. Fakat esnek yazılım alt yapısına sahip olması gerektiğinden bahsetmiştik. İhtiyacı doğan modülü teknik ekibe ilettiğinizde ücretli veya ücretsiz (anlaşmaya göre) , tamamlanma süresi ve varsa bütçesi hızlı bir geri dönüşle size bildirilmelidir ve iş vaat edildiği sürede tamamlanmalıdır. Panel kullanımı, indirimlerin uygulanması, kampanyaların yönetim gibi yönetim araçlarının kullanımı konusunda sürekli arkanızda olmalıdır.

Bu özelliklere dikkat ettiğimizde güçlü bir alt yapı ve harika bir e-ticaret yazılımı sahibi olduk demektir. Bundan sonraki süreçte bize ürünlerimizi yayınlamak, enerjimizi, paramızı ve en önemlisi zamanımızı sitemizin reklam ve tanıtım işlerine ayırmak kalacaktır.

Bir yanıt yazın


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.