#EvdeKAL

Sans-serif

Aa

Serif

Aa

Font büyüklüğü

+ -

Satır yüksekliği

+ -
Gündüz
Gece
Gün Batımı

Dünyayı Değiştiren 10 Mükemmel İcat!

Varoluşumuzun ve Dünyadaki amacımızın tek bir ortak paydası var oda Yaşamak! Yaşarken hayatımızı kolaylaştıracak insan ırkının yararına adımlar atan icatlar yapan mükemmel insanların değerli icatlarından bahsetmek istiyorum. Sizde bu mükemmel icatların bir çoğunun temel unsur olduğunun bilincindesinizdir. Hadi bir genel kültür yapalım ve nelermiş öğrenelim!

1.Ateş

ates

Ateş rivayetlere göre 790.000 yıl öncesine kadar dayanıyor ve günümüzde ciddi bir değer, icat gibi görünsede bence birçok insan için sıradan bir elementten ibaret.

2.Pusula

pusula

Pusula’da yeryüzünün her karesini görebilmek ve kaybolmamak için mükemmel bir icat. Olmadığını varsayalım neler olurdu? Denizciler, Pilotlar, dağcılar, doğa hayranları, doğa sporcuları vb. insanları kaybolmaya mahkum olurdu. Yazık değilmi onlara 🙁

3.Tekerlek

tekerlek

Yaklaşık 5.000 yıl önce yaz aylarında güzel bir pazar sabahı, Mezopotamya kıyılarında, günümüz nakliyeciliği ile temeller atılıyor. Teyzelerimizin pazar arabasından, milenyum çağın icadı diye tanıtılan Ginger’a kadar, hareket eden bir çok şeyin temel parçası haline geliyor. Dolayısıyla Dünyayı hızlı bir biçimde ileri taşıdı.

4.Matbaa

matbaa

Matbaa mürekkepten sonra gelen mükemmel icatlardan bir tanesi. Rivayetlere göre Türkler tarafından mürekkep bulunduğu iddaa edilsede bizimle ilgisi olmadığına eminim. Mürekkep araplar tarafından bulunan bir buluş. Matbaa’ya gelecek olursak Çinliler tarafından icat edilen bu Dünyayı sarsan icat bilimin ve teknolojinin gelişimine katkıları için koccaman bir teşekkürü hak ediyor!

5.Elektrik

elektrik

Elektriğin olmadığı bir Dünya’da mum ışığında ateş 750.000 yıldır varoldu diye yaşayacak değildik heralde! Bu yüzden bu konuda pek söylenecek birşey yok. Gilberd amcamız bunun üzerinde çalışmasaydı vay halimize diyorum..

6.Teleskop

teleskop

Turistik bölgelerimizin hemen hemen hepsinde, 1 lira karşılığında aya bakmanıza imkan tanıyan bu şahane icat, şüphesiz olmasaydı uzaydan ve uzaylılardan korkan, yıldızları sadece dilek tutmak için izleyen, uydusuz insanlardan ibaret olurduk.

7.Uydu

uydu

Uzay çağı açılışında, kırmızı kurdeleyi kesen Sputnik 1 adlı uydu, açılış konuşmasında; “Bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi olamayacak! Bizler sayesinde, siz insanlar, birbirinizle daha rahat iletişim kurabilecek, dünyanın bir ucundan, dosyalar, fotoğraflar paylaşabileceksiniz! Hadi yine iyisiniz!” diye konuşmuş. Hadi onuda geçtik şimdi evde annelerimiz, teyzelerimiz televizyon olmasaydı da 7/24 şapka, atkı örseydi,  yemek yapsaydı pek hoş olmazdı heralde. Hele ki radyoya mahkum yaşamak o kutucuğun başında. Aman Allah’ım konuyu kapatıyorum!

8. Buharlı Motor

buharli-motor

Evet, belki onun ismi diğerleri kadar karizmatik değil. Evet, belki icat edilmesinin temelinde düdüklü tencere yatıyor… Ancak o, kas gücünün yerini alarak, bizi sonsuz bel ağrılarından, biçimsiz kol kaslarından kurtaran mucizevi bir icat! Dünya da çok ciddi bir kesimi ilgilendiren bu sorunlardan bizi kurtardığın için teşekkürler Buharlı Motor!

9.Telefon

telefon

Yıllar yıllar önce pespembe bir dünya vardı, kimseler “hiç arayıp sormuyorsun” diye yakın arkadaşlarına bozulmaz, iyi geceler mesajı atmadı diye sevgilisiyle tartışmazdı… Ne olduysa, 1880 yılında, Graham Bell’in, ses dalgalarını önce elektriğe sonra tekrar sese dönüştürmesiyle oldu! Bell, iletişime, gecenin bir vakti eski sevgilisini arayan o çocuğa ve teknolojinin gelişimine, ses hızını işte böyle kazandırdı! Şimdi telefonun çıkması ile birlikte Dünyamızda değişti.

10.İnternet

internet

Dünyada varolan elementlerin Ateş, Su, Toprak ve Tahta’dan(Hava’dan) ibaret olduğunu düşünenler varsa buna birde İnternet’i eklemeliler. Elementten saymayanlarda kullanmasın zaten! İnternet adeta günümüzde nefesimiz haline geldi. Elimizden alınca nefessiz kalacağımız hissi hepimizin malumu. İnternetin hayatımıza girmesiyle, insanlığın gelişimi öyle bir hız kazandı ki; geçmişte çekilmiş ve bir ütopya olarak gelecekten bahseden, neredeyse tüm filmlerin senaryolarını teker teker yaşadık. Hatta interneti Türkiye’de o kadar çok sevdik ki ona çoğul eki ekledik: İnternetler!

Teknoloji adına yaşanan tüm gelişmeler internetin varolması ile desteklenerek büyüyor ve biz ona yetişmekte gerçekten sıkıntı yaşıyoruz. Önümüzdeki yıllarda ne olacağını tahmin etmek gün geçtikçe zorlaşıyor.  Tek tek saydığımız tüm bu gelişmelerin temeli, aslında 790.000 yıl öncesine, ateşin icadına kadar uzanıyor. Bu yüzden ateş olmasaydı vay halimize diyorum! 🙂

7 Yorumlar

 • Tülin Elmacı
  26 Aralık 2014 at 17:31

  Öncelikle görseller mükemmel ötesi olmuş. Ve gerçekten insanlığa en çok katkı sağlayan buluşlar bunlar. Üslubunuza hayran kaldım diyebilirim.

 • Doğukan AYKI
  26 Aralık 2014 at 17:35

  Yaratıcı ve tasarımlara sempati ile yaklaşan kişiliğiniz konuya da yansımış, eğlenceli bir yazı olmuş. Teşekkürler.

 • Ömer
  26 Aralık 2014 at 18:02

  Bilgisayarı da ekleyebilirdiniz bence listeye ya da atası abaküsü. 🙂

 • Şaziye Gül
  26 Aralık 2014 at 19:07

  Aslında gerçekten değişti mi? Yoksa sadece daha iyilerini bilmediğimiz için basitlikle mi yetiniyoruz?

 • Esra Atik
  26 Aralık 2014 at 19:43

  Bazen, keşke bazıları olmasa diye düşünmüyor değilim.
  Hayatlarını telefonları olmadan yaşayamayacaklarını düşünen ergenler, bakkala bile araba ile gitmeye kalkan sağlıksız insanlar, bu düşüncemi uyandıran başlıca nedenlerden.

 • Yeliz ERTAŞ
  9 Nisan 2015 at 18:32

  Grafiklere bayıldım 😀 Oldukça da güzel tespitler teşekkürler.

 • fatm~nur k
  30 Mart 2016 at 00:07

  gerçekten süper

Bir cevap yazın


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.