Ramiz TAYFUR

Sans-serif

Aa

Serif

Aa

Font büyüklüğü

+ -

Satır yüksekliği

+ -
Gündüz
Gece
Gün Batımı

1971 Yılındaki İstanbul’un Fotoğrafları

1971 yılının İstanbul manzaralarını eminim birçoğumuz bilmiyoruz. O yıllarda şimdiki zamanın teknolojileri 4K görüntü, dijital kamera olmadığı için hem renkli hemde yüksek çözünürlüklü fotoğraflara eminim birçoğumuz denk gelmedik. O zamanlar ne plazalar, ne köprüler hiçbir şey yokmuş. 1 havalimanımız varmış bunun dışında ülkenin şuan ki beton yığınlarından o zaman zerre bulamazmışız.

İstanbul’u gezen o zaman ki ziyaretçi dönemin en iyi kameralarından birine tek renkli kare saklayabilen Kodachrome‘u kullanarak bu görüntüleri alabilmiş. Fakat bu filmler zor bulunduğu için baskı süreçleride o zamanın teknolojisini karşılamıyordu. Parsons, Kansas’ta Dwayne’s Photo stüdyosun da o dönem renkli film basabilen dünya üzerindeki tek laboratuarmış.

1969 yılında dijital fotoğraf makinesinin ilk prototipi yapılmıştı. 1975 yılında da Kodak mühendisi Steven Sasson ilk dijital fotoğraf kamerasını geliştirdi. Fotoğrafçılığın yapacağı sıçramadan hemen önce çekilen bu Istanbul fotoğraflar tarihi, analog dokusuyla yansıtıp bir dönemin kapanışına da tanık olmayı da sağlıyor. Sizde o dönemden haberdar değilseniz fotoğrafları incelemeye başlayabilirsiniz.

Görsel kaynak: Techturkey

10 Yorumlar

 • Çağkan Sezgin
  20 Aralık 2014 at 09:29

  Aman tanrım didim. Böyle bir konuya parmak atmış ve üşenmeden görseller paylaşmışsınız. Takdir ettim gerçekten ve o günleri keşke görseymişisiz dedim. 1971 İstanbul’u araçları ile, vapurları ile ve sakinliği ile bile fark yaratıyormuş meğer.

 • Kaan Aykır
  20 Aralık 2014 at 10:37

  Havanın bile böylesine güzel berrak olduğu günler, daha öncesinde hiç böyle arşive rastlamamıştım, güzel bir derleme olmul elinize sağlık.

 • Osman Kalkan
  20 Aralık 2014 at 12:03

  Gerçekten harika fotoğraflar; İstanbul’un bu kadar zaman içinde böyle değişmesi, geçmişteki; İstanbul. Kelimeler ifadesiz kalıyor. İnsanoğlu gerçekten inanılmaz şeyler yapıyor bazen. Teşekkürler.

 • Serhat Ölmez
  20 Aralık 2014 at 13:59

  hayran kaldım diyebilirim. biz de 90larda esnaf olduğumuz için bazı resimlerde o günlerimiz aklıma geldi. çok duygulandım. ellerinize sağlık.

 • Umut
  20 Aralık 2014 at 16:55

  İstanbulu oldum olası çok severdim şimdi daha bir hayran oldum

 • aydın musaoğlu
  21 Aralık 2014 at 10:49

  Eskiden İstanbul daha güzelmiş, hatta bence Türkiye eskiden daha güzelmiş, eskiye hasret off off.

 • Nurgül Kabadayı
  22 Aralık 2014 at 12:55

  Yemin ediyorum tam benlik bir konu olmuş.Bayılıyorum nostalji resim ve videolara.Paylaşımınız çok süper bu tarz paylaşımların devamını bekleriz.

 • Meriç Gelincik
  24 Aralık 2014 at 18:09

  Ey gidi günler ey. İstanbul’un 1971 yılında ki hali ne kadar güzeldi. Küçüktüm hatırlıyorum. Sokakta yer alan şeker macunu satan amcaların peşinde pervane olurduk.

 • Baran Atmaca
  25 Aralık 2014 at 10:03

  eyyy güzel İstanbul… ne kadar şanslıyız ki bize ev sahipliği yapıyorsun. 1971 yılındaki İstanbul fotoğrafları ile şimdi arasında birçok fark var ama tek değişmeyen İstanbul’un hala aynı havada olduğu. Paylaşım için teşekkürler.

 • Ahsen Atik
  28 Aralık 2014 at 00:51

  Ne kadar güzel fotoğraflar bunlar.
  İnsanların daha samimi daha çıkarsız olduğu zamanlardan çok hoş kareler.
  Çok şey değişti o zamandan bu yana ama en kötüsü insanların değişmesi bence.

Bir yanıt yazın


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.