Ramiz TAYFUR

Sans-serif

Aa

Serif

Aa

Font büyüklüğü

+ -

Satır yüksekliği

+ -
Gündüz
Gece
Gün Batımı

Yeni Apple MacBook Pro (2017, 13 inç) İncelemesi

Apple tutkunları ya da Macbook pro cihazını almayı düşünenleri yazıma alayım. Evet yaklaşık 2 aydır Macbook Pro yeni nesil olarak sayılan; MacBook Pro 13″ i5 2.3GHz 8GB 256GB teknik özelliklere sahip cihazını kullanmaktayım. MacOS işletim sistemine aşina biriyim çünkü yaklaşık 4 yıl iMac kullandım. 2017 Ocak ayında iMac’i güncellemek istemediğimden sattım. Çalışma sistemimi remote sisteme doğru taşıma yolculuğumda bu iş temposuna ayak uyduracak aynı zamanda hem evde masamda, hemde bi Starbucks’a gittiğimde ki Starbucks önemli! Yanımda cihazımı taşımak istiyordum bu yüzden iMac’ten sonra tercihim yeni nesil Macbook Pro oldu. Bu arada Starbucks saçmalığının kinaye olduğunu anlamayanlar yazımı terk etsin lütfen. İnanın bu marka etiketi zırvalığı canımı sıkıyor. Gerçekten işini yapanlarada saygım sonsuz bunuda belirteyip.

Evet öncelikle cihazın belirttiğim teknik özelliklerine ek olarak Touch Bar olmayan versiyonunu aldığımı belirteyim. Pil kullanımını etkilediğinden dolayı ve kullanıcı yorumlarınıda dikkate alarak bu yeni özelliğini tercih etmedim. Aslında Lenovo gibi markalar geçmişte benzer özellikler cihazlarına eklemişlerdi. Ancak bu kadar kapsamlı bir donanım olmadığı için yeni olduğunu düşünüyorum. Çevremde kullanan birkaç kişininde tavsiyelerini aldım Touch Bar olan versiyonunumu almalıyım diye ama kendileride pek memnun kalmadıklarını söylediklerinden hiç o potaya girmedim.

Macbook Pro 2017 Tasarım ve Donanım İncelemesi

Apple 2016 yılında Macbook Pro cihazlarda kapsamlı bir değişikliğe gitmişti. 2016 yılındaki tasarımı şuan piyasada bulunan 2017 Macbook Pro cihazlarda değişmedi. Ancak 2016 cihazlarda benim cihazımın ayarında başlangıç seviyesi cihazlarda i5 2.0 Ghz işlemci kullanılırken, 2017 versiyonunda i5 2.3 Ghz işlemci kullanılmış. Rakamsal olarak bir değeri olmayabilir ancak Benchmark testlerinde ve genel kullanımda aralarında %20 oranında bir performans farkı olduğunu belirteyim. 15″ cihazlara göre, sadece 1.37 kg ağırlığı ile öne çıkan 13″ Macbook Pro taşırken hissedilmeyecek kafar hafif bir cihaz olduğunu belirteyim. Renk olarakta Space Gray yani Uzay Grisi rengini tercih ettim.

 

Yeni nesil Macbook Pro bilgisayarın bir diğer dikkat çeken özelliği ise klavyesi. Yenilenmiş kelebek klavye diye adlandırılan bu klavyeye alışmam yaklaşık 1 ay kadar sürdü. Mekanik klavyeleri kullandıktan sonra böyle bir cihazda bu kadar yumuşak tuşlara, basınç mesafesi kısa bir klavyeye geçince gerçekten kolay olmuyormuş. Klavye alanı oldukça geniş kullanımı rahat ve özellikle içerik üreticileri için inanılmaz rahat bir klavye yapısına sahip. Yeni Macbook Pro klavyesine alıştıktan sonra eski klavyelere geçiş yapmakta oldukça zor oluyor.

İzleme dörtgeni touch pad alanıda yeni cihazlarda oldukça genişlemiş durumda. Force Touch basınç seviyesi algılama özelliği touch pad’de öne çıkan özelliklerinden bir tanesi. Geniş alana sahip olması dışında, izleme dörtgeni bir MacBook serisi dizüstü bilgisayardan beklediğim derecede. Gayet stabil, akıcı, tepkisel, rahatlıkla kullanabildiğim bir deneyim söz konusu. Tasarım ile uğraşmadığım zaman, MacBook Pro’yu kullandığım çoğu zaman boyunca herhangi bir fareye ihtiyaç duymadığımı belirtmek istiyorum.  Kısacası 13″ bir bilgisayara göre kullanımı inanılmaz kolay bir yapıya sahip yeni izleme dörtgeni.

Klavyenin her iki yanında yer alan bölümlerde hoparlörler yer alıyor. 13″ boyutlarında bir bilgisayar için ses seviyesi yeterince yüksek. Şahsen cihaz gayet doyurucu bir ses şiddeti sunuyor. Müzik dinlerken, film izlerken ek bir hoparlör ihtiyacı hissettirmeyecektir. Ben genel olarak ses kalitesinden memnun kaldığımı söyleyebilirim.

Cihaz üzerindeki portlara gelecek olursam ilk etapta can sıkıcı bir durum olarak düşünsemde sonrasında Apple’ın vizyonunu hesaba katarak bu duruma olan obsesif yaklaşımımı bir kenara bıraktım. Cihaz üzerinden 2 adet USB-C portu ve kulaklık jakı bulunuyor. Eski nesil USB portları Thunderbolt portu gibi portlar bu cihazda bulunmuyor. USB-C eski portların tüm görevini üstlendiğinden dolayı bu geçişi geleceğe yönelik olarak doğru buluyorum. Ancak çok yeni bir teknoloji olmasından dolayı ülkemizde yeterinden aksesuar ve çevre birimlerine erişmek oldukça zor. LG tarafından Apple yeni nesil bilgisayarlara göre üretilen LG UltraFine 4K Monitörler dışında abartmıyorum hiç USB-C desteği olan monitör bulamadım. Bulduklarımda zaten bir araba parası. Bu yüzden epeyi bir süre bu stok sıkıntısını yaşayacağız gibi görünüyor. Bi ara HDMI dönüştürücü port alıp makul bir monitörle sorunumu çözeyim desemde USB-C teknolojisinin sunduğu kolaylıklardan dolayı yakın zamanda seçenekleri piyasaya çıkmazsa Türkiye’de Apple Store’un kapısını çalacağım gibi görünüyor. UltraFine monitörüde inceledim inanılmaz kaliteli bir ekran kalitesi var fiyat konusu düşündürsede bu konuda eğer yeni nesil Macbook Pro kullananlar varsa monitör önerilerinede açık olduğumu belirtmek isterim.

Macbook Pro 2017 Ekran İncelemesi

Yeni Macbook Pro’da çerçevenin incelmesi ile birlikte 13″ olarak belirtilsede 13.3″ bir IPS arka aydınlatmalı ekran paneli bulunuyor. Retina ekran yapısına sahip bu ekranda kullanım deneyimide oldukça keyifli. Ekran parlaklık kalitesi ile iç ya da dış mekanda kullanırken herhangi bir sorun yaşamadım şimdiye kadar. Oldukça yüksek görüntü kalitesi sunuyor.

Video içerik tüketirken özellikle çok iyi bir seyir keyfi sunduğunu belirtmeliyim. 2560 x 1600 piksel doğal çözünürlük sunan bu ekranda monitöre ihtiyaç duymadan küçük tasarım işlerinizide halledebiliyorsunuz.

Macbook Pro 2017 MacOS High Sierra İşletim Sistemi İncelemesi

Cihazın ilk kurulumunda MacOS Sierra işletim sistemi ile geliyor. Yaklaşık 1 ay kadar bekledikten sonra MacOS High Sierra işletim sistemine geçiş yaptım. Şimdilik bir sorun görünmüyor. Ancak bazen videoların tam ekrandan küçük ekrana geçişte bir kayma hissediyorum. İnternet sitelerindenmi kaynaklanıyor yoksa cihazdanmı araştırmasını yaptım ama tam bir sonuca varamadım şimdiye kadar. Genel olarak bir stabilizasyon sorunu yaşamadım şimdiye kadar. Oldukça stabil ve hızlı çalışan bir işletim sistemi. High Sierra konusunda daha detaylı bir inceleme yazısınıda ilerleyen günlerde sizlerle paylaşacağım.

Macbook Pro 2017 Pil, CPU, GPU Performans İncelemesi

Yukarıda Benchmark testlerini paylaştığım, 2017 Macbook Pro modelinin seleflerine göre aralarındaki en büyük fark 7.nesil bir işlemciye sahip olması. İçerisinde i5 2.3 Ghz işlemci barındırıyor ancak performans testlerine geldiğimizde bir önceki serisine göre aralarında ciddi performans farklarının olduğunu söyleyebilirim. Arkadaşımın 2016 Macbook Pro’su ile kıyasladığımda %20 oranında performans farkının olduğunu tespit ettim. Bu doğru bir kıyasmı bilmiyorum ancak cihazın performansından memnun olduğumu söyleyebilirim.

Pil konusuna gelecek olursam aşırı yüklenmelerde pil performansı 10 saate kadar düşebiliyor. Aşırı yüklenmeden kastettiğim şey ise safari ve chrome gibi tarayıcılarda onlarca sekme açıp, üstüne Photoshop, Illustrator, Mail, Notlar, Anımsatıcılar, Takvim, Spotify, Whatsapp gibi uygulamaları açtığımda dahi performansında herhangi bir sorun yaşamadım. Üstelik oyun bilgisayarı olmamasına rağmen belirttiğim uygulamalar açıkken CSGO, LOL, FM 2018 gibi oyunlarıda takılma sorunları yaşamadan oynayabiliyorum. Tabi oyun bilgisayarı olmadığı için suyunu çıkartmak istemiyorum. Yeni Macbook Pro’larda ısınma sorunları olduğunu okumuştum ancak cihazımda oyun oynamadığım sürece ısınması ile ilgili şimdiye kadar bir sorun yaşamadım. Oyun oynarkende doğal olarak ısınma oluyor. Isınma sorunlarını kontrol altında tutabilmek için kullanışlı bazı uygulamalarıda kullanıyorum. Bunun içinde kullandığım uygulamalar ile ilgili ilerleyen süreçte bir yazı yazacağım.

 

Macbook Pro Genel Değerlendirmem

Tasarım
Klavye
Touch Pad (İzleme Dörtgeni)
Ekran
Performans
Pil
İşletim Sistemi

Özet

Genel olarak değerlendirecek olursam yüksek fiyat etiketine sahip olmasına rağmen genel değerlendirmelerimden tam not almış bir cihaz. Macbook Pro cihazlar arasında Başlangıç seviyesi bir cihaz olmasına rağmen bana göre üst düzey performans aldığımı söyleyebilirim. Umarım bu cihazı almayı düşünenlere incelemem yardımcı olur. Sevgiler…

5 Yorumlar

 • Selim Aydan
  20 Ağustos 2018 at 01:02

  Youtube’da birçok inceleme izledim. Sizin inceleme yazınıza denk geldim ve artık aklımda pek soru işareti kalmadı. Ancak malum fiyatlar düşene kadar yine pek yanına yanaşabileceğimi bile sanmıyorum.

 • Yaprak
  26 Ağustos 2018 at 01:41

  Harika bir yazı tebrik ederim…

 • Cahit
  27 Ağustos 2018 at 11:31

  Sitesinde yer alan model ile aynımı almış olduğunuz model? Benchmark testlerindeki veriler çok iyi geldi bana ama emin olamadım.

  • Ramiz
   27 Ağustos 2018 at 11:33

   Merhaba Cahit,

   Evet aynı modeldir. Belirttiğim benchmark testleri inceleme esnasında aldığım veriler, şimdilik memnunum performansından.

 • Ahmet
  1 Şubat 2019 at 02:39

  Teşekkür ederim

Bir yanıt yazın


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.