Ramiz TAYFUR

Sans-serif

Aa

Serif

Aa

Font büyüklüğü

+ -

Satır yüksekliği

+ -
Gündüz
Gece
Gün Batımı

Yangın Algılama Sistemleri Çeşitleri

Günümüzde video izleme, hırsız alarmı, acil çağrı veya yangın alarm sistemleri gibi güvenlik hizmetleri herkes için çok önemli bir ihtiyaç olmaktadır. Anlık çözüm gerektiren güvenlik çözümlerinden olan yangın alarm sistemleri ise en önemli önlemlerden biridir. Olası herhangi bir yangın başlangıcında yangını tespit ederek uyarı elemanları ile ilgili birimlere müdahale şansı sağlayan bu sistemin kullanılması günümüzde fazlasıyla yaygınlaşmıştır.

Yangın Algılama Sistemi Nedir?

Yangın algılama sistemi, herhangi bir alanda oluşan yangının başlangıç anında, durumu ilgili birimlere ileterek müdahale etme şansı sağlamaktadır. Söndürme sistemlerini farklı algılama elemanları aracılığı ile ikaz etme suretiyle tehlikeli alanları devre dışı bırakarak alanın tahliyesi için süre kazandıran sistemler bütünüdür. Sistem içerisinde birbirinden farklı algılama elemanları bulunur. Hassas algılama ile her alanda çözüm üretmenin mümkün olduğu yangın alarm sistemleri firmalarda, alışveriş merkezlerinde, hastanelerde ya da otopark gibi tehlikeye açık yerlerde mutlaka kullanılmalıdır.

Yangın algılama sistemi yangın algılama paneline sahiptir. Bu panel olası tehlikeyi algılayan elemanlardan oluşur. İç aksamında dedektörler, butonlar, sirenler, flaşörler ve buna benzer elemanlar bulunur. Sistemin tehlikeyi algılamasıyla birlikte elemanlar aktif hale gelir ve olası bir yangın esnasında erken müdahale şansı sağlar. Konu hakkında daha fazla ayrıntı isterseniz Sensormatic yangın alarm sistemleri hizmetlerini inceleyebilir, sistemin çalışma prensibi ve kullanımı için gerekli bilgilere sahip olabilirsiniz.

Yangın Algılama Sistemleri Türleri Nelerdir?

Yangın algılama sistemleri iki farklı türde bulunmaktadır. Bunlardan birisi Konvansiyonel Sistemdir. Konvansiyonel sistemlerde zon bazında algılama yapılmaktadır. Özellikle bu sistemde dedektörler ve butonlar tek bir hat üzerine bağlanmaktadır. Bir binanın her katı zon olarak projelendirilir ve sadece o katta yangın izlenebilir.

Diğer bir türü ise Adresli Sistemlerdir. Bu sistemde adres bazında algılama yapılır ve dedektörler ile butonlar tek bir loop üzerine bağlanır. Yani dedektörler kablolama kontrol panelinden çıkarak saha elemanlarına tek tek paralel bir şekilde bağlanır. En son noktadaki saha elemanlarından kontrol paneline geri döner. 

Uygulama üzerinde bir loop üzerinde toplam 128 adet eleman bağlanabilir. Bu sayede bir bina tamamen bir loop üzerinden kontrol edilebilir. Bu sistem ile kablodan ve işçilikten büyük bir tasarruf sağlanmaktadır. Sensormatic sayfasından bu ürünlere ulaşabilir yangın alarm sistemi fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Yangın Algılama Sistemleri Fiyatları

Yangın algılama sistemleri günümüzde pek çok alanda kullanılmaktadır. Hastaneler, okullar, oteller, restoranlar ve kurumsal firmalar gibi alanlarda tercih edilmektedir. Bunun dışında yangın alarm sistemi fiyatları belirlenirken seçilen sistem özelliklerine göre değişkenlik gösterebilir. Tüm bu sistem hakkında bilgiyi ve alarm sistemleri ürünlerini Sensormatic sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.