Ramiz TAYFUR

Sans-serif

Aa

Serif

Aa

Font büyüklüğü

+ -

Satır yüksekliği

+ -
Gündüz
Gece
Gün Batımı

UX ve UI Arasındaki Fark Nedir?

Evet ikisi arasında büyük bir detay olsada gerek tasarım alanında gerek web alanında ince eleyip sık dokuyan insanlar olarak bunları iyi bilmek gerektiğini düşünüyorum her geçen gün yeni bilgilerle aydınlanırken sizlerlede bu bilgileri paylaşmaktan zevk duyuyorum.Öncelikle UI nedir bunu sizlere açıklayalım.

User Interface/Kullanıcı Arayüzü(UI)

Herşeyden önce UX’in bir parçası yani alt kümesidir. Son (nihai) kullanıcının iletişime geçtiği internet sitesi, mobil uygulama, Kioks, ATM ve daha ne kadar digital platform -konumuz digital- varsa ile iletişimi sırasında kullandığı arabirimin tamamıdır. Söz konusu platform örneğin bir ATM ise nakit para yatırırken parayı yerleştirdiğimiz bölme, kredi kartını soktuğumuz yer, tuşlar, ekran, şifre girerken dışarıdan el hareketlerinin takibini zorlaştıran plastik parça ve diğer tüm objeler kullanıcı arayüzünü oluşturur. Eğer söz konusu platform bir web sitesi veya mobil uygulamaysa tabii ki donanımsal değil, yazılımsal öğeleri dikkate alıyoruz.

User Experience/Kullanıcı Deneyimi(UX)

Son (nihai) kullanıcının internet sitesi, mobil uygulama, Kioks, ATM ve daha ne kadar digital platform -konumuz digital- varsa, kullanımı sırasında yaşadığı deneyimdir. Bi başka deyişle kullanıcı ile söz konusu araç/yazılım/servis’in etkileşiminden doğan tecrübedir.

Peki son zamanlarda/yıllarda neden adını bu kadar çok duyar olduk? Ana başlık olarak sebeplere verecek olursam: rekabet, sosyal ağlar ve artan donanım kalitesini sayabiliriz.

Rekabet. Evet; artık internetten herhangi bir ürün satın almak, iPad’den müzik dinlemek, cross/çoklu platform veri depolamak -ve daha aklınıza ne geliyorsa- için birçok farklı seçeneğimiz var. Bu da ürünleri daha kullanılabilir olmaya zorluyor. Sosyal medya… Artan sosyal ağ kullanımıyla birlikte artık kullanıcılar deneyimlerinden duyduğu mesajları gerçek zamanlı olarak paylaşıyorlar. Ki bir de müstakbel müşteriler için de en etkili referansın sosyal ağlar olduğu gerçeği var. Tabii memnuniyetsizlik olduğu gibi memnuniyet de paylaşılıyor. Bu da kullanılabilir ürünlerin daha öne çıkmasını sağlıyor. Ve son madde: donanım. Akıllı telefonların günümüzdeki donanım gücü çok değil, 3-4 sene önce dizüstü bilgisayarlarımızın sahip olduğu kadar. Akıllı ve hızlı cihazlar da kullanılabilir ürünler ortaya koymayı zorunlu kılıyor.

UI ve UX Arasındaki farkı Quora‘dan alınan bir örnek herşeyi anlatıyor

UX, UI kullanıcı deneyimi ve kullanıcı arayüzü

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.