Ramiz TAYFUR

Sans-serif

Aa

Serif

Aa

Font büyüklüğü

+ -

Satır yüksekliği

+ -
Gündüz
Gece
Gün Batımı

Trustrank Nedir? Ne İşe Yarar?

SEO ile günümüzde birçok internet sitesinin üst sıralara çıkması ile birlikte, google trustrank kavramını hayatımıza soktu. Bu yazımda Trustrank’ı her yönü ile ele alacağım.

Adından da anlaşılacağı üzere Trust rank algoritması sayfalar arası güven bağlantısı, yani sitelerin güvenilirliğini belirleyebilen bir algoritmadır. Google 2007 yılına kadar algoritmasını pagerank sistemi üzerinden şekillendirmekte ve arama sonuçlarını bu algoritma ile listemekteydi. Pagerank algoritmasının arama sonuçlarının şekillenmesindeki etkisi büyüktü desek daha doğru olur. Pagerank algoritmasını kaliteli, kalitesiz birçok webmaster yüzlerce, binlerce link ile manipüle etmesi ile birlikte google algoritmasını geliştirdi ve trustrank sistemini devreye soktu.

Trustrank sistemi nasıl çalışır?

Trustrank algoritması backlinkler üzerinde geliştirilen bir algoritmadır. Google algoritma 1. derece sitelerden güvenilir olanlar belirler. Bu sitelere kök siteler nedir. Kök sitelerden yapılan link çıkışlarına göre diğer internet sitelerine puan verilir, bu puan güvenilirlik puanı olarak da adlandırılır. Örneklendirecek olursak kök siteden alınan link puanı 10 üzerinden 10 iken kök siteden alınan link alan sitenin başka bir internet sitesine verdiği link 9 puan olarak alınır ve sistem bu şekilde çalışır.

Linkleri az olmasına rağmen üst sıralarda yer alan internet sitelerinin üst sıralarda olma nedeni trustrank ile alakalıdır. Aldığı link sayısı azdır ama aldığı linkler kalitelidir ve dolayısıyla üst sıralarda yer alırlar. Trustrank değeri sadece kaliteli sitelerden alınan linklere göre belirlenmiyor tabi,  trustrank’ı belirleyen faktör sadece backlink ile ilişkili olsaydı zaten bu sistemin pagerank algoritmasından bir farkı olmazdı. Site yaşı, özgün içerik, yeni nesil kodlama, w3 standartları, sitenin kendi içerisindeki linklemesi gibi kriterlerin de bu algoritma üzerinde etkisi olduğu düşünülmektedir. Google trustrank algoritmasının donelerini bizler ile paylaşmadığı için trustrank değerinizi malesef öğrenemiyorsunuz. Bu alanda hizmet veren sitelerde doğru değerleri bizlere vermemektedir bu yüzden güvenmemenizi tavsiye ederim.

6 Yorumlar

 • Muhammet
  14 Mayıs 2014 at 15:11

  trsutrank’ı sitemizi google aramalarında 1.sıraya kadar çıkartırmı ?

  • Ramiz
   14 Mayıs 2014 at 16:19

   Muhammet bey merhaba, Trustrank puanı sitenizin google nezdinde ki itibar puanıdır. Eğer siz sitenizi Google’a düzenli içerik girerek, warez içeriklerden ve kopya içeriklerden kaçarak güncel tutar, iyi tanıtır, ve gerekli seo çalışmalarını yaparsanız, sıralamanızada bu durum yansıyacaktır. Bu konu da sabırla içerik girerek beklemeli ve ara ara siteniz için seo uyumlu tanıtım yazıları almalısınız.

 • Elif Gecik
  20 Aralık 2014 at 13:49

  Peki bu sorgulamayı hangi sitelerden yapabiliriz? Güvenilir adresler nelerdir?

 • Ömer
  24 Aralık 2014 at 17:23

  Trustrank tahmini yada kesin sonucu gösterebilen bir araç var mı ben de merak ediyorum. Trustrank sorgulama imkanı varsa denemek isterim açıkcası.

 • aylin Bursa
  10 Ocak 2015 at 21:57

  Google kendince sistemler üretiyor fakat bunlar hep gizli. siteler neye göre sıralanıyor hepsi birer söylenti gibi. Kim nasıl 1. sırada, seo yu kime yaptıracağız, adsense den neden atıldık, google tam bir kapalı kutu. ortada bir şeyler var ama nasıl var sadece kulaktan dolma bilgiler

 • Ahmet
  19 Ocak 2017 at 13:08

  Çok yararlı bir blog olmuş ve bilgilerde çok yardımcı olacak bilgiler.Teşekkür ediyorum 😀

Bir cevap yazın


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.