Photoshop Arayüzü Kontrol Paneli [Ders 4]

Photoshop Arayüzü Kontrol Paneli [Ders 4]

Bir önce ki dersimizde Photoshop arayüzünün başlangıç noktası olan menü çubuğu hakkında bilgi vermiştik. Bu dersimizde ise photoshop arayüzünde kontrol panelleri konusunda bilgi aktarmaya çalışacağım.

Kontrol Paneli

kontrol-paneli

Photoshop arayüzünde kullandığımız araçlar menüsündeki araca ait olan seçeneklerin yer aldığı bölüme kontrol paneli diyoruz. Kontrol paneli seçili olan araca göre sürekli değişiklik göstermektedir. Aracın özelliklerine göre işaretleme kutusu, yazı kutusu, açılır menü gibi seçeneklerle araca ait özellikler belirlenir. Kullandığımız aracı değiştirene kadar seçenekler sabit kalır.

Aracın varsayılan değerlerine geri dönmek için Kontrol panelde yer alan araç sembolünün yanındaki ok (>) simgesinden açılan pencerenin yanından tekrar ok (>) simgesinden Reset Tools komutunu çalıştırın.

Araçlar Paneli

Photoshop araçlar paneli çalışma alanımızın sol kısmında yer alan paneldir. Araçlar panelimizde görevine göre gruplanmış araçlar bulunmaktadır. Bu araçlar; seçim, çizim, boyama ve görseller üzerinde değişiklik yapmak için birbiri içinde gizlenerek konumlandırılmıştır.

Çalışma Penceresi

photoshop-calisma-alani

 

Görselde de gördüğünüz gibi çalışma başlığımız Doküman adı, Uzantısı ve Renk modu olarak 3 seçenek ile görüntülenmektedir. Belirtmiş olduğum bu üç seçeneği gösteren alan aynı zamanda doküman penceresidir.

Birden fazla çalışma yaptığımız zaman dokümanlar üst kısımda sekme olarak konumlanmaktadır. Çalışmalar arasında geçiş yapmak için çalışma adının ve uzantısının bulunduğu sekmeye tıklamanız yeterli olacaktır.

 

Benzer Yazılar
Yorum ( 2 )
 1. Canan kaya
  Ara 21, 2014 at 14:14
  Cevapla

  Photoshop derslerinizi takip ediyorum, çok güzel anlatıyorsunuz. Yanlız dersleri görsel olarak değilde videolu anlatım yaparsanız daha iyi olur.

  • Ramiz
   Ara 21, 2014 at 21:57
   Cevapla

   Canan hanım merhaba, İşlerin yoğunluğundan pek ders anlatımı yapamadım ancak zaten uygulamalı derslere geçiş yaptığım zaman görsel anlatım gibi videolu derste olacak.

Yorum Yap