Ramiz TAYFUR

Sans-serif

Aa

Serif

Aa

Font büyüklüğü

+ -

Satır yüksekliği

+ -
Gündüz
Gece
Gün Batımı

MacOS Gizli Dosya ve Klasörleri Görünür Yapmak

Apple Mac OS işletim sistemi kullanan kullanıcıların indirdikleri dosyalara bazen erişimde sorunlar yaşanabiliyor. Örneğin web tasarımcıların karşılaştığı bir sorun olan .htaccess gibi internet sitesi ayarlarını yapacakları konfigürasyon dosyalarına FTP üzerinden indirmelerine rağmen erişemiyorlar. Bende benzer bir sorun yaşadığım için bu konuyu sizlerle paylaşmak istedim.

Aslında bu durum sadece web dosyaları için geçerli değildir. Birçok farklı uzantılı dosyalarda da benzer sorun yaşanıyor. Dosyalara erişmek ve düzenleme yapmak için nasıl bir işlem yapmamız gerekiyor .htaccess dosyası ve benzer dosyaları nasıl görünür yapma işlemi nasıl yapılır birlikte inceleyelim.

Gizli Dosyaları Görünür Yapmak;

Öncelikle gizli dosyalara erişimi komut yolu ile yapabiliriz. Bu işlem için “Terminal” komut programımıza erişmemiz gerekiyor.

Terminale ulaşabilmemiz için aşağıdaki adımları takip ediniz;

Finder > Uygulamalar > İzlenceler > Terminal adımları ile komut programımıza erişiyoruz.

Bir diğer seçenekte Spotlight ile arama yaparak erişebilirsiniz. Menü çubuğunun sağ üst köşesindeki arama simgesini tıklayın ya da Komut (CMD) + Boşluk (Spacebar) basarak “Terminal” yazarak “Enter” tuşuna basınız.

Terminal ekranını açtığınızda defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles TRUE yazarak “Enter” tuşuna basınız.

Gizli dosyalarınızı tüm dosyalara uygulamak ve tüm dosyalarınızı görünür yapmak istiyorsanız eğer killall Finder yazarak “Enter” tuşuna basınız. Tüm gizli dosyalarınıza bu yöntem ile erişebilirsiniz.

Görünür Dosyaları Gizlemek;

Görünür yaptığınız dosyalar bazen göz yorucu ve karmaşık olabilir. İşlemlerinizi bitirdiğinizde görünür yaptığınız dosyaları gizlemek isterseniz eğer yine terminal üzerinde defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles FALSE yazarak “Enter” tuşuna basınız.

Bir yanıt yazın


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.