Ramiz TAYFUR

Sans-serif

Aa

Serif

Aa

Font büyüklüğü

+ -

Satır yüksekliği

+ -
Gündüz
Gece
Gün Batımı

3 Yöntem, Spam Trafik Nasıl Engellenir?

Spam trafik, internet sitenize gelen olağan dışı çeşitli URL’ler tarafından yönlendirilen trafiklerdir. İnternet sitenize gelen spam trafiği Google Analytics üzerinden tespit edebilirsiniz.

Gerçek trafik Google Analytics değerlerinize yansıyan ve internet sitenizde sayfalarla ya da içeriklerle etkileşim kuran gerçek kullanıcılardır. Spam trafik ise Google Analytics değerlerinize gerçek trafik gibi yansır ancak ana sayfanıza ya da herhangi bir sayfanıza normal trafiğin çok üzerinde olağan dışı gerçekleşen trafiktir. Bu işlem bir program ya da botla gerçekleştirilir.

Spam Trafiğin İnternet Sitenize Zararı Nedir?

Bu spam trafik ile karşılaşmanızın sebebi muhtemel rakipleriniz ya da hackerlar tarafından sitenizin Google Analytics değerlerini manipüle ederek sıralamalarınızın etkilenmesini istemeleri ya da e-ticaret siteniz varsa satışlarınızı düşürmek istemeleri olabilir.

Tamamen art niyetli bir trafik saldırısıdır. Google’ın Panda algoritma güncellemesinden dolayı dikkate aldığı “Hemen Çıkma Oranı” gibi bazı oluşacak bazı negatif değerlerden dolayı sitenizin Google tarafından ceza alması ya da internet sitenizin mevcut konumunu, sıralamanızı kaybetmeniz gibi sorunlara yol açabilir.

Google Analytics Üzerinden Spam Trafik Nasıl Tespit Edilir?

Google Analytics üzerinde spam trafiği tespit etmek oldukça kolay bir işlemdir. Google Analytics hesabınıza gelerek aşağıdaki adımları takip ederek spam trafiğe ulaşabilirsiniz.

Edinme > Tüm Trafik > Kanallar > Referral

Referral yönlendirmeleri altında yer almaktadır. Bu alana tıkladığınızda yabancı kaynaklı spam siteleri tespit edebilirsiniz. Genelde incelediğinizde ulaşamadığınız anlamsız URL’ler yapılarına sahip siteler spam trafik kaynaklarıdır.

İnternet sitenizde doğru ölçümlemeler elde edebilmeniz ve internet sitenizin SEO performansını artırabilmeniz için spam trafik gelen siteleri engellemeniz şarttır.

Spam Trafik Engelleme Yöntemleri

1.Yöntem; Google Analytics Üzerinden Spam Trafiği Engellemek

Google Analytics üzerinde;

1.Adım: Ayarlar > Görünüm > Filtreler bölümüne geliyoruz.

2.Adım: Filtreler > Filtre Ekle

3.Adım: Yukarıda görselde belirttiğim gibi alanları seçerek ISS alanına spam trafik gelen URL’i yazarak “Kaydet” butonuna tıklayınız.

2.Yöntem cPanel Üzerinden Spam Trafiği Engellemek

1.Adım: Hosting hesabınız üzerinde cPanel hesabınıza giriş yapınız.

2.Adım: cPanel üzerinde Güvenlik > IP Engelleyici

3.Adım: cPanel üzerinde Güvenlik, IP Engelleyici bölümüne tıkladığınızda açılan sayfada “IP Adresi veya Etki Alanı” bölümüne spam trafik kaynağını yazarak “Ekle” butonuna tıklayınız. Belirttiğim adımları takip ederek spam trafik engelleme işleminizi başarıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Buraya kadar adımları takip ettiyseniz eğer “IP Engelleyici” bölümünde alt kısımda engellenen spam trafik URL kaynaklarını görebilirsiniz.

3.Yöntem; Htaccess Dosyası Üzerinden Spam Trafiği Engellemek

Sunucuda yer alan .htaccess dosyası üzerinden de sitenize gelen spam trafik engellenebilir. Bazı standart kodlar ile sitenize gelen spam trafik kaynağını tespit ettikten sonra engelleyebiliriz.

1.Adım: Htaccess dosyası üzerinden spam trafiği engellemek için öncelikle dosyaya erişmemiz gerekiyor. Htaccess dosyasına FTP hesabı üzerinden erişim sağlayacağız.

2.Adım: FTP hesabınıza giriş yaptıktan sonra;

Ana dizin > Public_html > .htaccess bu adımları takip ettiğinizde .htaccess dosyanızı göreceksiniz. Sağ tıklayarak .htaccess dosyanızı indiriniz.

3.Adım: Dosyayı indirdikten sonra dosyayı açarak en alt kısma aşağıda belirttiğim kodları yazınız.

#Spam Trafik Engellenen Siteler RewriteEngine on RewriteCond %{HTTP_REFERER} spamtrafiksitesi1\.com [NC,OR] RewriteCond %{HTTP_REFERER} spamtrafiksitesi2\.net [NC,OR] RewriteCond %{HTTP_REFERER} spamtrafiksitesi3\.org [NC,OR] #Spam Trafik Engellenen Siteler Burada Son Buluyor

4.Adım: Yukarıda belirttiğim kodları .htaccess dosyasına eklerken dikkat etmeniz gereken bölüm, sitenize spam trafik yönlendiren URL kodlarda belirtilen bölüme eklerken “spamtrafiksitesi1” olarak adresi yazdıktan sonra uzantı kısmını yazarken “\.com” olarak yazmanız gerekiyor. Aksi takdirde dosya kodu dikkate almayacaktır.

5.Adım: Son olarak kodlar içerisinde spam trafik sitelerini yazdıktan sonra .htaccess dosyasını kaydederek, ftp üzerinden aynı bölüme dosyayı yükleyerek mevcut dosya üzerine yazdırınız. İşlem bu kadar. Faydalı olmasını dilerim.

1 Yorum

  • yusuf
    18 Mayıs 2021 at 15:28

    teşekkürler.

Bir yanıt yazın


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.