Ramiz TAYFUR

Sans-serif

Aa

Serif

Aa

Font büyüklüğü

+ -

Satır yüksekliği

+ -
Gündüz
Gece
Gün Batımı

Kastamonu, Sinop ve Sapanca’da Gezilecek Yerler

Öncelikle dolu dolu bir hafta geçirdiğimi belirtmeliyim. Geçen hafta tatile çıktım ve ilk durağım Kastamonu olmuştu. Kastamonu da ilgimi çeken pek bişey olmadı doğası ve insanları dışında. Doğası, havası ve insanları gerçekten mükemmel. İnsanların o sıcaklığı gerçekten insanı mutlu edecek derecede fazla. Kastamonu merkezi ve devamında Taşköprü kasabasını görme fırsatım oldu. Kastamonu’da gezilecek birçok yeri not etmiştim ancak, aileleri gezmekten pek vakit bulamadım diyebilirim. Bununla alakalı bir sonra ki sefere sakladığım gezi programımı sizlerle paylaşacağım. Taşköprü’nün birçok köyünü gezme fırsatım oldu. Bağı bahçesi ile gerçekten mükemmeldi. Dolu dolu 4 gün geçirdim etli ve mantarlı ekmeğine bayıldım! Kesinlikle tatmanızı tavsiye ediyorum yolunuz düşerse. Taşköprü’nün köylerini gezdikten sonra Cide’ye gitmeyi düşünüyordum. Ancak mesafe ve yer bulamamamızdan dolayı Sinop, Hamsilos‘a gitmeye karar verdim. Sinop Hamsilos şunu belirtmeliyim ki kuzeydeki saklı cennet. Bunu herkes söylüyor ve bende söyleyenlerin ne kadar doğruluk payı olduğuna yaşayarak şahit oldum. 1 günlük bir maceram oldu ancak denizi ve kaldığımız yer gerçekten mükemmeldi. Deniz’de sıfır dalga ve karayip kıvamındaki berraklığı beni mest etti. Denize değilde havuza girdiğimi hissettim, suyu o kadar sakindi yani. Hamsilos’ta gitmeden önce Sinop Hamsilos Apart Otelinden rezervasyon yaptırmıştım. Meğersem Hamsilos’un en iyi apartını tutmuşum haberim yok. Aceleye geldiği için fazla araştıramamıştım. Ancak Memnun kaldım. Görsel ayrıntı, oluşturdukları habitat’ın bir örneğini aşağıdaki görselde inceleyebilirsiniz. Birçok hayvan çeşiti var. Kendinizi doğal yaşamın içinde buluyorsunuz diyebilirim.

sinop-hamsilos-tatil-koyu

Gerek Hamsilos’tan gerek Kastamonu’dan memnun kaldığımı söyleyebilirim. Cuma günü haftasonu planladığım Sapanca gezisi için İstanbul’a dönüş yaptım. Birgünlük dinlenmenin ardından cumartesi günü sabah Sakarya Sapanca’ya geçtim. Sapanca gölünün kenarında yaşamak varda işte! Bakalım kısmet göremeyeceğim bir emekliliğim var bakalım ne zamana nasip olacak. Göl kenarında bol bol gözlemeci var. Ben eşimin üniversite’den arkadaşının işlettiği Nur Gözlemede ağırlandık. Hani Sapanca’ya yolunuz düşerse gidin yiyin selamımıda söyleyin bi ufak indirim yaparlar belki. Sözünü vermiyorum indirim konusunda ama lezzet konusunda yanındaki gözlemeciler ellerine su dökemez onuda belirteyim. Sapanca’da Natürköy diye bir cafe, restorant, eğlence alanı var. Orayı’da gezme fırsatım oldu. Oldukça güzel bir ortamı var ancak araplar basmış durumda bu mekanı. Yani araplardan fırsat bulupta birşeyler yemek, içmek pek mümkün olmayabilir. O yüzden bu mekana erken gitmekte fayda var. Sıkıcı bir yazı olsun istemiyorum o yüzden kısa kısa özetlemeye çalıştım. Kastamonu, Sinop ve Sakarya’da gezebileceğiniz yerleri aşağıda sıralıyorum. Fırsatınız olursa gezmenizde fayda var. İyi kafa dağıtmış olursunuz, bunun garantisini veriyorum..

Kastamonu Gezilecek Yerler

Mahmutbey Camii
Kastamonu’nun Kasaba Köyü’nde yer alan Mahmut Bey Camii, ahşap mimarinin en güzel örneklerinden birini sunmaktadır.

Miladi 1366 yılında yapılan caminin inşaatını bu bölgenin beyi olan Mahmut Bey’in isteği üzerine gerçekleştirilmiştir. Tamamı ahşaptan yapılan Mahmut Bey Camii’nin kolonlarının ir kısmı orijinal haliyle ayakta durmaktadır.

Bu caminin bir özelliği de çivi kullanılmadan çekme sisteminin kullanılmasıdır. Hayrete düşürecek olan bu yapının minaresi sonradan eklenmiştir. Oymalı kakmalı eski kapısı 1997 yılında çalınmıştır fakat daha sonra bulunarak Kastamonu Müzesi’ne kaldırılmıştır. Şehre uzak olan bir köy olan Kasaba Köyü, pek bilinmemesi sebebiyle doğanın her rengini içinde barındırmakla birlikte bu özel camiyi de kendine gizlemiştir. Fazla bilinmeyen bir yapı olan Mahmut Bey Camii’yi ilk keşfedenlerden biri de siz olun. Gittiğinize değdiğini bu tarihi camiyi görünce fark edeceksiniz.

İsmail Bey Külliyesi
İsmail Bey Külliyesi, büyük bir yapı kompleksi olup, Kastamonu’nun en eski tarihi kalıntılarından biridir. Mimarisiyle göz dolduran İsmail Bey Külliyesi, aynı ismi taşıdığı mahallede bulunuyor.

1443-1461 yılında yapılmış olup imaret, cami, sıbyan mektebi, hamam, han, kütüphane ve mutfak bölümlerine sahiptir. Külliyenin camisi, imareti ve medresesi bir avlu oluşturmaktadır. Kastamonu’nun en gezilesi noktalarından biri olan İsmail Bey Külliyesi, her yıl şehre gelen turistler tarafından sürekli ziyaret edilmektedir.

Kastamonu Arkeoloji Müzesi
Hitit, Frig, Hellen, Bizans ve Roma gibi birçok medeniyetin izlerini bünyesinde barındıran Kastamonu Arkeoloji Müzesi, merkeze bağlı olan Cumhuriyet Caddesinde yer alıyor.
İnebolu Geriş Tepesi
Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde bulunan Geriş Tepesi, ilçenin güneyinde kalmaktadır ve Trekking tutkunlarının vazgeçilmez bölgeleri arasındadır.

Ilgarini Mağarası
160-220 milyon yıllık bir süre içerisinde oluşan Ilgarini Mağarası, Kastamonu’da varlığını göstermektedir. Pınarbaşı ilçesi sınırları içerisindedir.

Önemli bir turistik gezi alanı olan Ilgarini Mağarası, dünyanın 4. büyük mağarası özelliğini taşımaktadır. İçindeki sarkıt ve dikitler 1 milyon yaşında olup, denizden 1250 metre yüksekliğindedir. Ilgarini Mağarası sadece Kastamonu gezinizde görmeniz gereken bir yer değil; hayatınız boyunca mutlaka gitmeniz gereken yerler arasındadır. Mağaranın derinliklerinde yapacağınız yolculuk farklı bir dünyanın kapılarını açacak sizlere.

Yılda yaklaşık olarak 2 bin turistin ziyaret ettiği Ilgarini Mağarası’nın atmosferine siz de dahil olun. Ardından gezi listenize; Horma Kanyonu’nu, Kastamonu Kalesi’ni, Valla Kanyonu’nu ve Ilıca Şelalesi’ni ekleyebilirsiniz.

Sinop Gezilecek Yerler

Hamsilos Koyu
Türkiye’nin en kuzeyinde bulunan Sinop, Hamsilos Koyu ile Karadeniz’in en cezbedici manzaralarından birini sunuyor.

Hamsilos Koyu, halk tarafından Türkiye’nin tek fiyordu olarak adlandırılsa da, esasında bilimsel olarak bakıldığında buzul aşındırması sonucu oluşmuştur. Bu sebepten dolayı fiyord demek yanlıştır. Yine de harika bir havası, unutulmaz bir doğal güzelliği vardır Hamsilos Koyu’nun. Özellikle gün batımında mutlaka Hamsilos’ta olmalısınız. Gün battığı sırada bu doğa harikası bambaşka bir manzaraya bürünür.

Koyun asıl adı Hamsolos olsa da halk tarafından Hamsilos olarak anılır. Sinop’a yaklaşık 11 kilometre uzaklıktadır ve Akliman yolundan ulaşılmaktadır. Sinop’ta bulunduğunuz günlere Hamsilos Koyu’nu mutlaka dahil etmelisiniz. Geziniz sırasında yanınıza fotoğraf makinenizi almayı unutmayın.

İnaltı Mağarası
Sinop’un Ayancık ilçesindeki İnaltı Mağarası’nın turizme kazandırılması için 1995 yılında çalışmalara başlanmıştır.

Üstelik büyük bir bütçe ayrılmıştır mağaranın çalışmaları için. 2001 yılında İnaltı mağarası önce aydınlatılmış, çevre yolları düzeltilmiş, yürüyüş merdivenleri yapılmıştır. Günümüzde önemli bir turizm bölgesi olmayı başarmış olan mağara 2004 yılında hizmete girmiştir. Mağaranın ve aynı ismi taşıyan İnaltı Kanyonlarının çevresindeki alabalık tesisleri de gelen ziyaretçileri ağırlamaya devam ediyor. Sinop’a yolunuz düşerse İnaltı Mağarası’nı ziyaret edebilirsiniz. Gezeceğiniz yerler arasında; Erfelek Şelaleleri ve Sinop Kalesi de var. Şehri daha yakından tanımak için bir gezi listesi oluşturmayı sakın unutmayın.

Erfelek Şelaleleri
Sinop il sınırları içerisinde cennetten bir parça gizlenmiş olan Erfelek Şelaleleri, Karadeniz’i anlatan bir doğal güzelliktir.

Turizm açısından son zamanlarda yoğun ilgi görmektedir ve Karadeniz turları sırasında uğrak yerlerinin arasına girmiştir.

Merdiven şeklinde akan suları kademe kademe içinize işler ve etkisi uzun süre devam eder. Yüzmeye elverişli göllerinde bulunduğu şelalenin etrafına kamp yapabilme imkanınız da bulunmaktadır. Doğayla iç içe kalıp şehrin kalabalığından kurtulup sakin bir yer arıyorsanız Efelek Şelaleleri tam da aradığınız bir bölgedir. Karadeniz turlarına katılıp bu eşsiz doğa harikasını görebilir ve inanılmaz güzel zaman geçirebilirsiniz.

Boyabat Kaya Mezarları
Ülkemizin en kuzeyinde bulunan Sinop, gerek Hamsilos Koyu’nun büyük katkı sağladığı doğasıyla hem de çeşitli medeniyetlerin bıraktığı izlerle gezginlerin en merak ettiği şehirler arasındadır… Sinop’ta yer alan ama maalesef çok fazla tanıtımı yapılmayan Boyabat Kaya Mezarları’nı bu sayfamızda sizlerle paylaşacağız.

Boyabat ilçesindeki kaya mezarları, Salar Köyü’nün güneydoğusunda bulunmakta. Kalker kayalara oyularak yapılan kaya mezarlarının yüksekliği 200 metreyi buluyor. Aslan figürlerinin bulunduğu sütun başlıkları ve sütun kaideleri kare şeklinde… Boyabat Kaya Mezarları’nın Paflagonyalılar tarafından yapıldığı tahmin ediliyor.

Ülkemizin sağlam kaya mezarlarından sadece biri olan Boyabat Kaya Mezarları, çok fazla tanıtılmadığı için pek bilinmiyor. Sinop gezinize dahil edip bu sağlam kaya mezarlarını ilk keşfedenler arasında olabilirsiniz 😉

Sakarya, Sapanca Gezilecek Yerler

Sapanca Gölü
Uzunluğu 16 km olan Sapanca Gölü, İzmit Körfezi’nin doğusunda yer almaktadır. Güneyinde en yüksek yer 1606 metreyi bulurken kuzeyindeki en yüksek yer 300 metredir.

Yapılan araştırmalarda aslında Sapanca Gölü’nün İzmit Körfezi’yle önceden bir bağlantısı varmış. Gölde bulunan kabuklu hayvanlar bu bilgiyi güçlendirmektedir. Belki de ilk bakıldığında İzmit Körfezi’nin devamı gibi düşünülmesi eskiden birleşik olmasından kaynaklanmaktadır.

Sakarya’nın Sapanca ilçesinde bulunan bu göl, yaz veya kış mevsiminde seyahat halinde olan insanların uğrak yerlerinden biridir. Gölde bulunan balıklar arasında; sazan, yayın, turna ve alabalık türleri vardır. Ayrıca Sapanca Gölü kaynağını dağlardan gelen kar sularından almaktadır. Coğrafi güzelliklerimizden sadece bir tanesi olan göl gezilip görülmeye değer bir yer. Şehir hayatının streslerinden ve kalabalığından uzaklaşmak istiyorsanız Sapanca Gölü’nü ziyaret etmek size huzur verecektir.

Sapanca Aygır Deresi
Sapanca gölüne dökülen derelerden biri olan Aygır Deresi, yürüyüş yapmaya müsait parkurları, yaz aylarında girilebilen küçük gölcükleri ile ilgi görmektedir. Sapanca Aygır Deresi mutlaka görmeniz gereken yerlerden birisi.

Rahime Sultan Camii
apanca’nın tarihi ibadet mekanlarından biridir Rahime Sultan Camii. Adını banisinden alan cami, Albülmecid’in 4. hanımı tarafından inşa edilmiştir.

1892 yılından günümüze kadar gelen caminin 1999 depreminde minaresi zarar görmüştür.

Sapanca otellerinin birinde konaklayacaksanız eğer, Rahime Sultan Camii’ni mutlaka görmenizi öneririz. Sapanca otel fiyatları da sizleri korkutmasın. Otel yetkilileri sezonda yaptığı kampanyalarla ekonomik bir tatil fırsatı sunuyor. Sapanca otel fiyatlarını Neredekal.com üzerinden araştırabilirsiniz.

Not: Gezilecek yerler konusundaki önerilerimde herhangi bir yanlış ifade olmaması adına neredekal sitesinden alıntıladıklarım var. Tatil rotanızı henüz çizmediyseniz, sizin için mükemmel bir tatil olacağına eminim..

2 Yorumlar

  • Mert Can Eyriyer
    4 Ağustos 2015 at 13:11

    Güzel bir tatil geçirmişsindir umarım Ramiz abi 🙂 Önümüzde ki sene için bazı notlar alıyorum, arasına ekledim gittiğin yerleri 🙂

  • Gezilesi
    4 Eylül 2015 at 15:50

    Elinize sağlık çok güzel hazırlamışsınız 🙂

Bir yanıt yazın


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.