Ramiz TAYFUR

Sans-serif

Aa

Serif

Aa

Font büyüklüğü

+ -

Satır yüksekliği

+ -
Gündüz
Gece
Gün Batımı

Günümüzün Procrastination Erteleme Hastalığı Nedir?

Bazı somut kavramları atlayarak gerçekten özümüzün dışına yani insan doğasının köreldiği günlere doğru ilerlerken üzerimizde ki yükü atamadığımızı farkettim. Erteleme hastalığı günümüzde sıklıkla duyduğumuz bir hastalık. Zamanı bazen yönetememekten şikayet eder, bu durumu düzeltmek için çaba sarfetmeyiz. Bu nokta da sıkıntı nedir diye soracak olursanız eğer tıp dilinde Procrastination denilen erteleme hastalığının temelinde yine biz de biten temel odak noktaları var! Neler yapıyoruz, neyi eksik yapıyoruz, nerede yanlış yapıyoruz? Eminim birçok insanın kendini sorgulamadığı konular var. Elimizde ki işi bırakıp alakasız gereksiz işlerle uğraşmak kadar saçma bir durum olabilir mi sizce? Bunu yakın zamana kadar bende yaşadım ve atlatmam epeyi bir zaman aldı. Eğer bu sorunu çözmek istiyorsanız eksiklerinizden başlayalım. Temelinde benim yaşadığım sorun, yapmam gereken işi yapmayıp zaman zaman absürt işlere yöneliyordum. Aklıma gelen herhangi bir kimseyi arasam mı diyerek erteliyordum. Gelen mesajları ve mailleri ertelemek gibi bir problemde vardı bu hastalığın içerisinde! Daha birçok örnek verebilirim ancak temelinde yapmanız gereken iş dışında her işi yapmak diyebilirim bu hastalığa. Kararlı ve emin adımlarla her işinizi yapmanız gerekiyor. Yani aklınızın sizi yenmesine, saçmalıklara zaman ayırarak gününüzün heba olmasına  müsade etmeyeceksiniz. Bu kadar basit mi tabi ki değil. Bazı alışkanlık gerçekten sigara tiryakisi olmak gibi atlatması güç,  bu hastalıkta öyle! Procrastination denilen hastalığı hakkında git gide birçok blogda paylaşmaya başladıklarını farkettim. Dilerseniz birlikte bu sorunu görsel olarak inceleyelim ;

Günlük hayatımızda hepimizin zaman yönetimi konusunda sıkıntıları olduğu aşikar. Mühim olan bu sorunu farkederek ortadan kaldırmamız. Zaman yönetimi konusunda güzel bir makeleye denk gelmiştim dilerseniz onu da inceleyebilirsiniz.

Günümüz Teknolojisinin Zararları

Teknoloji dünyamızı geliştiriyor hayatımızı kolaylaştırıyor bu bi gerçek bunun aksini yorumlamıyorum. Ancak günümüz teknolojisinde bilginin bir değeri kalmadı ve sanırım bunun zararını görüyoruz. Bilgi ne kadar kolay ulaşılabilir bir kavram olursa bizim için tabi ki daha iyi ancak değerini yitiren kavram günümüzde. Aklımıza takılan soruların yanıtı için hemen Google’a danışıyoruz o an o bilgi ne kadar kolay ulaşmış ve elde edilmiş bir şey olsa da aslında üzerinden belirli bir süre geçtiğinde kırıntısının bile kalmadığını anlayacağız bu yüzden verimli kullanmak çok önemli. Hayatımızda ki yeri tartışılmaz ancak olumsuz bir yönü var ki zaman yönetimi konusunda bize ciddi sıkıntı yaratabiliyor. Teknolojisi nasıl kullandığımız konusunda bir programı olan arkadaş var ve zamanını iyi yönetebiliyorsa lütfen yorumlasında bizde nemalanalım!

Bir yanıt yazın


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.