Ramiz TAYFUR

Sans-serif

Aa

Serif

Aa

Font büyüklüğü

+ -

Satır yüksekliği

+ -
Gündüz
Gece
Gün Batımı

Gelsin Spamlar!

Dün gece google tarafından banlanan ve indexleri kaldırılan sitelere eminim herkes çok sevinmişti. Haberi bilmeyenler için belirtelim banlanan haber siteleri başta haber kelimesinde yıllardır google’ın gözdesi olan Hürriyet’ti. Devamında Milliyet, Radikal, Mynet, Akşam, Bugün , CnnTürk, Akşam, Habertürk internet siteleride dün akşam saatlerinde tamamen banlanmış ve kendi aramalarında bile ilk 10’da yer almıyordu.

Bu durum sosyal medya’da ses getirirken kullanıcıların birçoğu bu durumdan bende dahil olmak üzere fazlasıyla memnundu. Duyduğum zaman inanmamıştım ama sonrasında tek tek inceledim ve sonucunda hepsinin banlandığını gördüm.

Spam yapan bu haber siteleri bunu ne kadar haketmişti peki?

Bence fazlasıyla haketti diyebilirim. Bir haber sitesi habercilik anlayışından saparak neden canlı izle, hd izle, dizi izle vs vs. ıvır zıvır saçmalıklarla uğraşır hep söyler içlerindeki seo bildiğini sanan editörlerinede hatim indirirdim. Bu ne kadar doğru bir habercilik politikasıydı? Fazladan gelecek 400, 500k kullanıcı neden onlar için bu kadar önemliydi ve bu alanda ki girişimcilerin önüne neden geçmek istiyorlardı anlamış değilim. Bana göre kısa bir tanımı var bunun tamamen aç gözlülük! Sonuç itibariyle google bütün indexlerini sildi ve siteleri olabildiğince geriye çekti.

Oh olsun dedik mi? 

Ciddi derecede haber portallarından nefret etmeye başlamıştım son zamanlarda. Bu kadar suyu çıkamazdı. Ahmak editör gruplarının kullanıcı çekmek trafik sağlamak için sitelerine sarfettikleri saçma çabaları televizyondan bizleri alıkoyamıyordu. Hele ki son zamanların ahmak haber anlayışı üzerine fenomen haline gelmiş büyük sitelerinden Radikal ve Hürriyet pes dedirtti hepimize. Acemi webmaster’ların bile bu kadar spam yapmadığı bir ortamda yılların haber sitelerinin bunları yapması kabul edilebilir birşey değildi. Hele ki kullanıcıları aptal yerine koyup, dizi aramaları, canlı maç aramalarında içerik oluşturmaları! Yani herifler diyorki gelsin kullanıcı ben zaten aptal yerine koyuyorum tiye alıyorum bu başlığı atarak. Sonuç itibariyle hepimiz oh olsun demiştir! Ben dedim valla..

spam-nice-post

Peki sonuç ne oldu? Güç mü? Gerçek haber anlayışımı kazandı?

Sabah kalktığımda Hamza hocamın dediği oldu ve banlanan bütün haber portallarının tekrar indexlerinin geri geldiğini gördüm. Yok dedim Google yapmaz ama para yok mu para herşeyi yaptırır insana. Sonuçta ciddi bir menfaat ilişkisi var ve Google banladığı sitelerin hepsinden ciddi kazançlar sağladığı aşikar. Hani inceledim biraz dedim bari spam içerikleri temizleselerdi de oda yok. Biz banlansak iki sene açmazlar banımızı (belki daha fazla) herifler yaptı. Hem de senelerce, ama bir sonraki sabaha yine aynı analizlerle uyandı. Tabi geceden biraz zarar etmişlerdir. Bide şunu söylemeden geçemeyeceğim haberler.com siteside uçmuş. Site bütün kelime bazlı haber siteleri aramalarında ilk sırada çıkıyordu dün akşam. Sonuç itibariyle ne oldu spam yapanlar kazandı bir küçük bloggerlarda küçük kalmaya mahkum edildi. Yine de siz siz olun spama denk geldiğiniz zaman şuradan report etmeyi unutmayın. Bakarsınız ilerde tamamen silinip giderler bellimi olur Google sağı solu. Neyse gelsin spamlar diyelim arkadaşlar para olduğu sürece bir internet kullanıcıları bu tür saçmalıklara mahkum!

4 Yorumlar

 • kaantalha
  29 Ekim 2014 at 23:04

  Para bütün kapıları açıyo ne de olsa!

 • Ayşe Atik
  21 Aralık 2014 at 18:06

  Türkiye’deyiz sonuçta, elbette ki parayı veren sektörün en başında olmaya hak kazanıyor. Zor bu işlerin değişmesi.

 • Derya Atalay
  24 Aralık 2014 at 16:25

  Devlere bir şey olmaz 🙂

  Spam resmi hoşuma gitti bu arada

 • Ömer
  25 Aralık 2014 at 17:11

  Koca haber sitelerinin yaptığının etik olup olmamasını da geçtim bence kurumsal imajlarına çok büyük leke sürüyorlar. Gözümde adı geçen gazetelerin tuvalet kağıdı kadar değeri kalmadı. Tuvalet kağıdı bile daha çok işe yarıyor hani 🙂 Yazıktır. Acilen politikalarını değiştirmeleri gerekli bence. Google’ın da para için nelere göz yumduğunu görüyoruz. Yazık yazık.

Bir yanıt yazın


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.