Ramiz TAYFUR

Sans-serif

Aa

Serif

Aa

Font büyüklüğü

+ -

Satır yüksekliği

+ -
Gündüz
Gece
Gün Batımı

Ericsson T18’den Akıllı Telefonlara Yolculuk #Mim

Sabah Kemal CANSU kardeşim bizi mimlemiş. Dün akşam mimini okuduktan sonra konuya dahil olmak istedim. Mim için güzel bir konu tercih edilmiş ama geçmişten günümüze hangi telefonları kullandığım konusunda epeyi bi şüphelerim vardı. Sonuçta kaç yıl geçmiş aradan… Neyse hatırladığım kadarıyla mim konusunu ele almak istiyorum. Cebimize kadar giren telefonlara zamanında epeyi bir hayret etmiştik şüphesiz. O zamanlar şimdi ki gibi akıllı yada geçmişin sönük tabiri ile renkli ekranlı, ışıklı telefonlar yoktu. Benim ilk cep telefonu serüvenim Ericsson T18 ile başlamıştı.

Ericsson T18
Ericsson T18

O zamanlar içine takıp arkadaşlarımla konuşacak hattım bile yoktu ama telefonum vardı nasıl olduysa! Her neyse sonrasında Nokia 3310 telefon almıştım ortaokul yıllarında. O zamanlar tabi hattımda var en fiyakalısından Telsim hat. 3310 uzun süre kahrımı çekmişti. Ergen dönemimde yerden yeremi vurmadım. Su kanalıdamı düşürmedim, neler yaşadım neler. Ama banamısın demedi telefon kılıfı dışında bir parçasını değiştirdiğimi hatırlamam. Sağlamlık konusunda şurada da bir inceleme vardı. Nokia 3310’u da bir iki sene kullanmıştım sanırım. Renkli telefon devri başlamıştı ama ben alamıyordum o dönem. Çok pahalı ve o zamanın son teknoloji telefonu olduğu için telefonumu yine Nokia markasını tercih ederek 2100 ile değiştirmiştim. Bu telefonu sadece sms için kullanıyorum. Sms konusunda hala iddaalı ama kullanan varmıdır bilmiyorum. Neyse abi 1 sene içerisinde rahat 6 7 telefon değiştirdiğimi hatırlıyorum.

Bunların içerisinde 2100’dan sonra, bir ara Siemens C55 kullanmıştım. Sonra yine Nokia serisine dönmüştüm. Kullandığım telefonları hatırladığım kadarıyla söylemek gerekirse; 1650 ve 3210 renksiz telefon olarak, sonrasında 3100, 6230, 1600, 2600 kullanmıştım. Ciddi telefon ve saat merakım vardır ama o zamanlar telefon daha ağır basıyordu. Neyse Nokia kullanmaya uzun süre devam ettim. Lise yıllarında da 6610 ve 7610 kullanmıştım. Baktığın zaman geriye bildiğin telefon ticareti yapıyormuşum gibi duruyor ama ayran gönüllü olmanın zararları diyelim biz buna. Lise sonrası Samsung’un o zamanlar çift hatlı bir telefonunu almıştım. Samsung D880. Uzun süre onu kullanmıştım. Yani 4, 5 sene telefon değiştirmedim. Benim için mucize! Askerden sonra akıllı cihazların yeni yeni yaygınlaştığı dönem de Samsung Galaxy S2 almıştım. S2’de epeyi zaman kahrımı çekti benim. Yaklaşık 2 yıldan fazla bir süre de onu kullandım sonrasında, Samsung Galaxy Note 2 aldım. Yaklaşık 3 yıldır Note 2 kullanıyorum. Telefondan memnun olsamda yeni teknolojilerin çıkması ile birlikte almak istemiyor değilim. Ama kırılana kadar gitsin bakalım böyle sonrasında belki bende artık Apple iPhone’a terfi ederim kim bilir.

Kullandığım telefonların ve cebimizdeki evrimi de şöyle sırasıyla aşağıda listeledim.

Şimdiye kadar kullandığım telefonlar
Şimdiye kadar kullandığım telefonlar

Sabah Kemal CANSU kardeşim’den aldığım bu mim’i bende Tahsin SUNGUR, Faruk ÇAĞLAYAN, Oğuzhan İsa TEMİZ‘e şutluyorum.

1 Yorum

Bir cevap yazın


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.