#EvdeKAL

Sans-serif

Aa

Serif

Aa

Font büyüklüğü

+ -

Satır yüksekliği

+ -
Gündüz
Gece
Gün Batımı

Dinlediğim Podcast Yayınları

Uzun süredir devam eden alışkanlıklarımdan olan keyifle vakit harcadığım Podcast yayınlarından bahsetmek istiyorum. Podcast yayını kültürünün yaklaşık 5 yıldır takipçisiyim ve bu zaman zarfında gerçekten keyif veren insanların, keyifli sohbetlerini sizlerle paylaşmak istiyorum. Öncelikle Podcast denilen radyo iletişim aracından haberi olmayan arkadaşlarım için podcast nedir bunu belirtmek isterim.

Podcast Nedir?

2000’li yıllarda “iPod” sözcüğündeki pod (küçük kapsül) ve “broadcast” (yayın) sözcüklerinden türetilmiştir. Podcasting, çoğunlukla dizi halindeki dijital medya ürünlerinin (radyo programları, videolar vs.) internet üzerinden -genellikle feed (bildirim) yoluyla- bilgisayar ve taşınabilir cihazlara (cep telefonu, tablet vs.) indirilebilecek şekilde yayınlanması. Bu şekilde indirilmiş dosyalara ise podcast denir.
Podcast sisteminin internetten bir programın ses ya da video kaydını indirmekten farkı ‘feed’ kullanılması ve böylece her yeni bölümü özel yazılımların izleyerek otomatik olarak yükleniyor olmasıdır. Podcast sistemi sayesinde amatör radyo/televizyon programlarına abone olunarak herhangi bir zamanda, herhangi bir cihazla izlenebilir. (Wikipedia)

Fularsız Entellik

Tavsiye üzerine yeni dinlemeye başladığım ve birçok konuda etkili yorumlara sahip Immanuel Tolstoyevski ismi ile bilinen blogger ve ekşisözlük yazarı. Dinlemesi keyifli sıkmayan güzel bir podcast kanalı, ortalama yayınları 20-40 dakika kesinlikle tavsiye ederim. Apple podcast buradan, Spotify podcast bölümlerine de buradan ulaşabilirsiniz.

Girişimci Muhabbeti

Barış Koçdur, Samican Tandoğdu ve Tuna Yaprak tarafından girişimcilik üzerine yapılan bu podcast yayınları gerçekten kafa açan ve güzel bilgiler veren eğitici ve akıcı bir yayın. Genel olarak girişimcilik, teknoloji ve ekonomi üzerine konular işleniyor. Girişimci Muhabbeti sitesinden ya da diğer podcast platformlarından takip edebilirsiniz. Haftalık olarak yayın yapıyorlar.

Açık Bilim

Genelde haftalık yayın yapan ve Kaan Öztürk, Tevfik Uyar ve Seydi Yavaş’ın bilim üzerine muhabbetlerini dinleyebileceğiniz oldukça faydalı bir podcast. Podcast yayınına acikbilim.com adresinden ve Podcast uygulamasından ulaşabilirsiniz.

Serbest Oyun İmalatı

Oyun ve animasyon sektörlerinde yıllarca çalışmış Zeynep Akçay ve Orçun Nişli çifti, evde geliştirdikleri yeni oyunları Anytown: Garage Sale Monsters üzerinden Türkiye’de bağımsız oyun geliştirmeyi her yönüyle dinleyicilerine aktarıyor. Podcast yayınını Speaker, Spotify ve iTunes üzerinden dinleyebilirsiniz.

Psikolog Beyhan Budak

Psikolojik danışman olan Beyhan Budak’ın #YouTube kanalında yayınladığı içeriklerin ses kayıtlarını içeren podcast elbette psikoloji konularını ele alıyor. Yayını Youtube üzerinden dinleyebilir; Speaker ve Spotifyüzerinden dinleyebilirsiniz.

521

Edelkrone kurucularından Kadir Köymen’i daha önce “Başka Bir Şey” Youtube kanalı ile tanımıştım ve o zaman videolarından büyük keyif alıyordum. Tabi sonradan kanalı kapatma kararı aldıklarında bi üzülmedim değil gerçekten kafa açan bir fikri inşa ederken yol gösteren içerikler barındırıyordu. Uzun süren bir sessizlikten sonra Kadir Köymen ve Onur Köymen, Mustafa Soyer, Ersin Yılmaz’ın bir araya gelerek yayınladıkları 521’i “Zannettiklerimizi kendimizin yarattığını farkettikten sonra sırada ne olduğunun sorgulandığı çevrimiçi radyo programı.” şeklinde tanımlıyor. Dinlemek için; Player.FM, iTunes, Speaker ve Spotify

Yukarıda listelediğim Podcast yayınları uzun süredir takip ettiğim ve gerçekten bir çok konuda yol gösteren bölümleride içinde barındıran güzel insanların emek verip hazırlayarak işledikleri podcastler. Sizden gelecek podcast tavsiyelerinide merak ediyorum. Podcast tavsiyesi vermek isterseniz yorumlar bölümünde belirtmekten çekinmeyin.

5 Yorumlar

 • Melhuzat
  6 Şubat 2020 at 10:17

  Adam Karga ve Kelimeler Benim’in podcastlerinde dinlemeni mutlaka öneririm.

 • Ayhan KORKMAZ
  22 Mart 2020 at 22:01

  Podcast benim ilgili 2015 yılından beri çekiyor. Sanırım bu konu ile ilgili ilk yazımı da o yıl yazmıştım. Hala içimde bir yayın yapmak var ama bakalım kısmet olacak mı ?

  Diğer yandan ben de son zamanlarda Fularsız Entellik dinliyorum. Uzun süredir takip ettiğim blog yazarının podcastlerini dinlemek gayet hoş, tavsiye ederim.

 • Can
  4 Mayıs 2020 at 19:03

  Hocam ingilizce podcast önerin var mı?

Bir cevap yazın


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.