Ramiz TAYFUR

Sans-serif

Aa

Serif

Aa

Font büyüklüğü

+ -

Satır yüksekliği

+ -
Gündüz
Gece
Gün Batımı

2019 Değerlendirmesi ve 2020 Hedeflerim

Koca bir yılı geri de bırakmanın hüznü ve sevincini bir arada yaşıyorum. Hüznü diyorum çünkü yaşlanıyoruz ve her geçen gün zamana karşı biraz daha yenik düşüyoruz. İnsanoğlu hesap ettiğimde enerjisinin, gücünün yeteceği verimli ortalama 20 25 yıl yaşayabiliyor. Ömrümüzün 3’te 1’i uykuda geçerken kalan 3’te 2’si ise iş hayatı ve zaman ayırabildiğimiz kadar arkadaşlarımız, ailemiz ve çocuklarımızla geçiyor. Peki soruyorum size iş hayatını geçinmek için bir zaruret olarak sayarsak, kalan kısmı yani sosyal ve kişisel gelişim hayatımız geri de bıraktığımız yılları değerlendirdiğimizde ne kadar verimli geçiyor? Gerçekten dikkate alınması gereken ancak zaman yönetimi konusunda bizim çokta üstünkörü hareket ettiğimiz doğru kullanmadığımız zaman ilerliyor ve bunu düzeltmek için ne yapıyoruz hiç soruyor muyuz kendimize? Açıkcası kendi adıma konuşacak olursam eğer iş hayatına geldiğimizde zamanı tüketirken pek sorun yaşamıyoruz ancak sosyal yaşamımızda bu durum pekte böyle olduğu söylenemez.

Mutlu olmayı geçen yıl pek beceremedim. Sorumluluk aldığım projeleri yetiştirmeye çalışmaktan, kendime ve aileme istediğim zamanı ayıramadım. Kişisel gelişimim için yığınla hedef koydum kısmen beni mutlu eden başarılar elde ettim ancak önüme 1 yıl içerisinde yığdığım hedeflerin yanına bile yaklaşamadım. Bunun nedeni aslında bu hedeflerin gerçekçi olmamasıydı. Hayalperestiz ve sadece gerçekleştirebilme ihtimalini bazen umuyoruz.

2019 Yılında Neler Oldu?

İş hayatını kısa özetleyecek olursam eğer (böylesi daha iyi), güzel projelere dahil oldum ve müşterilerimle birlikte başardık, güzel işler çıkarttık. 2019 yılında bi Startup’ın ortağı oldum ve 2020 yılında bununla ilgili de bir değerlendirme yazısı gelişmelere göre yazmayı düşünüyorum. Uzaktan eğitimle çeşitli programlara dahil oldum. Diksiyon, Pazarlama ve Psikoloji üzerine eğitimler aldım.

İlk kez bu sene yaz tatili için villa kiraladım ve Antalya Kaş bölgesinde tatil yapma imkanım oldu. Yine bu 1 haftalık tatilde hayatıma ilk kez kamp yapma imkanım oldu ve Kaş tatilimizde villadan sonra Olimpos Çıralı bölgesinde de 1 günlük bir kamp yaptık. Kamp olayını aşırı benimsedim bunu daha sık yapmaya çalışacağım. Oldukça verimli bir tatildi ve araçla seyahatin keyfini ailem ile birlikte çıkardık. Daha sonra ki 1 haftalık tatilimde ise Kastamonu Taşköprü’de eşimin köyünde tatil yaptık. Gerçek tatiller doğal yaşamların olduğu bölgede daha keyifli oluyor her gittiğimde bunu hissediyorum. Evi taşırsam şaşırmayın çünkü havası inanılmaz temiz ve huzurla uyanıyorsunuz.

2020 Yılı Planlarım

2020 yılında Startup için kendime bir fon oluşturuyorum. Startup’ı büyütüp özgür yaşama kavuşma ve özel sektörden exit yapma niyetim var. 2019 yılında daha önce blogumda yayınladığım portfolyo’mu global bir mecraya yani Behance’e taşımaya çalışacağım. Blogun tasarımını değiştirdiğimde porfolyo’nun alt yapısını kuramamıştım. Zahmetli bir iş olduğunu düşündüğümden tek bir platform üzerinde tüm çalışmalarımı toplamaya karar verdim. Nasipse arada ilgilendiğim ve sorumluluk aldığım tasarım projelerinide toparlayarak siz değerli okurlarım ve potansiyel müşterilerim için tek platform üzerinde bu yıl toplamaya çalışacağım.

2020 Yılı Hedeflerim

Hedefler konusunda öncesinde de belirttiğim gibi hayalperest tavırlarımızın bazen cezasını çekiyoruz. Gerçekçi olmayan hedefler koyarak kendimize ihanet ediyoruz. Bu yıl bu durumu değiştireceğim. Daha gerçekçi hedefler koyarak bunları gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşayacağım.

2020 yılında haftada 1 kez blog yazısı yazacağım

Aslında zor görünüyor bazen içerik üretmek ancak geçtiğimiz yıllarda yaptıklarıma bakınca doğru bir program ile yapılamayacak bişey değil. Bu yıl güzel bir içerik takvimi oluşturup planlamamı yapacağım bu konuda.

2020 yılında hergün 10 sayfa kitap okuyacağım

Geçen yıl sadece 2 kitap okumanın verdiği rahatsızlığı belirtmeden geçemeyeceğim. Kendimize ürettiğimiz bahaneler hedef koyup kendimize yaptığımız ihanet bunun bir göstergesi. Bu yıl bu sorunu aşmak adına daha basit hedefler koyarak ilerlemeye karar verdim ve her akşam saat 9’a bir takvim hatırlatması ayarladım. “Yatmadan 10 sayfa kitap oku!” Şuan da tarihler 5 Ocak 2020 ve şu sıralar Steve Jobs Gibi Düşünmek kitabını okuyorum ve 76 sayfa okumuşum bile! Bu program işe yarıyor, umarım böyle devam eder. (Edecek!..)

2020 yılında Front-End konusunda kendimi daha da geliştireceğim.

Programlama dillerine olan hevesim ve kodları sadece editlemekten sıkılan biri olarak bu yıl üzerine koyarak sadece not defteri ile tasarlayacağım demo UI elementlerini kodlayarak hem kafa dağıtmak hemde kendimi geliştirmek niyetindeyim. Aslında bu 2020 yılına sığacak birşey değil o yüzden kendimi geliştirme ve geliştirdiğim konular ile ilgili bir değerlendirmede bulunmayı hedefliyorum. Zaten ortaya çıkacak işlerle neler yapabileceğimizi zamanla hepimiz göreceğiz.

2020 yılında İngilizcemi geliştireceğim.

Yabancı dil hepimizin kabusu gibi görünsede aslında bu zor durumu aşmak tıpkı kitap okumak için koyduğumuz küçük hedeflerden geçiyor. Hedef küçük olduğu zaman daha ulaşılabilir oluyor. Bunun geç olmadan farkına varmak ve bu doğrultuda hareket etmek en doğrusu. Bu konuyu yaşayarak hep birlikte göreceğiz.

2020 yılında Finans ve Yatırım alanlarında kendimi geliştireceğim.

Bir girişimin parçası olmak ancak finans ve yatırım sektörü üzerine temelde bilgi sahibi olmamak ciddi bir eksiklik. Genel muhasebeden bahsetmiyorum tabi kastetttiğim bu değil. Bu alanlarda da bilgi sahibi oldukça blogumda içeriklere yer vereceğim.

Son sözler..

Yazımı bitirmeden önce bize verilen en büyük zenginlik olan zamanı yönetebilmeyi kendime şiar edinmek niyetindeyim. Umarım 2020 yılı hepimiz için huzur, mutluluk, başarı, bilgi dolu bol bereketli bir yıl olur. Herkese iyi seneler..

1 Yorum

  • Ahmet Yoldaş
    10 Ocak 2020 at 10:46

    Mütevazi hedefler olmuş abi. 2020 yılı hepimiz için güzel bir sene olur inşallah.

Bir yanıt yazın


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.