Ramiz TAYFUR

Sans-serif

Aa

Serif

Aa

Font büyüklüğü

+ -

Satır yüksekliği

+ -
Gündüz
Gece
Gün Batımı

B2B Pazarlama İçin Facebook?

Biz insanlar artık üşeniyoruz. Teknolojinin verdiği güven ve rahatlıkla artık yerimizden hareket etmeden(kıçımızı kaldırmadanda diyebiliriz) herşey ayağımıza gelsin istiyoruz. İnanın bu pazarı açanda katkı sağlayanlar yeni insanları tanımamıza sebep oldu ve bu durumdan eminim herkes mutludur. E-Ticaret gibi ciddi rekabet ortamının bulunduğu bir piyasada firmalar pazarlama konusunda neler yapıyor? Sıklıkla pazarlama yöntemlerinden biri olan facebook bu konuda artık suyunu çıkarmış olsalarda gerçekten vazgeçilemeyecek bir platform. Peki B2B pazarlama için facebook doğru platformmu? Facebook ile B2B pazarlama artık birçok şirket için zorunluluk olmakla birlikte bazı şirketler içinse gereksiz bir platformdan başka birşey değil.

E-Ticaret sektörünü tenzih ederek konuşacağım teknoloji firmaları sosyal medya üzerinden kendini pazarlayamıyor gibi görünüyor.Şirketlere satış yapan bir teknoloji şirketinin çalışanlarından birisi “Facebook işe yaramayan bir sosyal medya aracı, en azından bilgisayar, ağ ve diğer teknolojik çözümler satan firmalar için…” diyor. Bir yazılım şirketinin pazarlama eski müdürü Bob Hebeisen ise “Facebook, B2B dünyasında yeterince cazip değil ve  ilgi çekmiyor…” diyor. Şahsen ben haklı bulsamda bir çoğunu benimle aynı düşüncede olmayacak birçok insan çıkacaktır.

Facebook’un bu konuda hakkında ki düşüncesi ne peki?

Facebook’taki küçük işletmeler yöneticisi Dan Levy, “Bu bir yanlış kanı. Biz tüm işletmeler için Facebook’ta pazarlamanın işe yarayacağını düşünüyoruz ve bunun örneklerini de görmeye başladık.“ diyerek bu kanıya karşı çıkıyor ve pazarlama yazılım satıcısı HubSpot’un, satışlarda %71’lik bir artış sağlayan bir kampanya yaptığını belirtiyor. Facebook’ta e-ticaret mağazaları yaratan yazılım hizmetleri sunan VendorShop Social’ın işlerini Facebook’a odaklanarak başlattığını da ekliyor.Dan Levy, Facebook’da uygulanan B2B pazarlama kampanyaları için genel sonuçlar söz konusu olmadığını söylüyor. Şüphe ile yaklaşılacak olsa da bazı istatistikler sunuyor.

Örneğin Facebook’taki şirket sayfalarının sayısı yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında %40’lık bir artış gösterdi ve reklam kampanyası yapmayı deneyen ve lokal sayfası olan şirketlerin sayısı ikiye katlandı.B2B ya da B2C farketmiyor.  “Promoted post” özelliği duyurulduktan sonra ilk altı ayda, 300.000 şirket bunu kullandı ve şirketlerin %75′i bu özelliği “tekrar” kullandı. Fakat Facebook’a göre, bu “tekrar” reklamcının bunu bir kez daha denemesi ve iki deneme tek bir testin parçası olabilir.

Facebook’ta potansiyel hedef kitleye ulaşmak hala zor değil. Facebook’un B2B pazarlama için yeterli olmadığı yönünde. Bu durumun tamamen hedef kitleniz ve sunduğunuz ürün ve hizmetlerle paralel verilmesi gereken bir karar olduğunu şirketlere öğretecek yeterince Sosyal Medya Ajansı olmasına rağmen, çoğu şirket bu yanlış öngörü yüzünden halen Facebook’ta pazarlamaya başlamış değil.

2013-2014 yılları arasında yapılan güncellemeler pazarlama sektörünün ve rekabetin git gide büyümesine yol açtı ki zaten bundan sonrası e-ticaret sektöründe yer alan herkes için biraz zor olabilir. 2013 yılında B2B pazarlamada ufak bütçelerle başlayan firmalar artık pastadan pay almak istiyorlarsa pazarlama konusuna ciddi yatırımlar yapmak zorundalar.

Bir yanıt yazın


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.