Ramiz TAYFUR

Sans-serif

Aa

Serif

Aa

Font büyüklüğü

+ -

Satır yüksekliği

+ -
Gündüz
Gece
Gün Batımı

3 Adımda E-Ticaret Sitenizin Ürün Açıklamasını Zenginleştirin

E-Ticaret mesafeli satış kavramı ile günden güne büyüyen bir ekosistemdir. Mesafeli satışın dezavantajı ise müşterinin ürüne dokunamaması ve ayrıntılarını bilmemesidir. Kullanıcı e-ticaret sitelerinde ürünleri incelerken birbirine yakın fiyat veren sitelerde sizce hangi ayrıntılara önem verir? Tabi ki ürün ayrıntılarına önem vermektedir. Bir ürünün üreticisinden görsel ve açıklamasını alarak copy/paste etmek midir ayrıntıları anlatmak, yoksa etkileyici ve ayrıntıcı bir yaklaşımla ürün açıklamasını hikayeleştirip etkileyici bir şekilde anlatmakmı? Tabi ki detay ve anlatım şekli önemlidir. Etkileyici ürün açıklamaları müşterilerin en çok dikkatini çeken ve tatmin eden açıklama şeklidir.

İnternet kullanıcıları artık herhangi bir ürünü alırken sayısız e-ticaret sitelerini gezip hem fiyat, hemde detay araştırması yapmaktadır. Özgün ve güzel hazırlanmış bir ürün sayfası potansiyel müşteri üzerinde işini ciddiye alan bir satıcı izlenimi oluşturur. Buda sizin güvenilir, kaliteye, ayrıntıya, markaya değer veren bir e-ticaret sitesi olduğunuzu gösterir. Öncelikle hedef kitlenize bağlı olarak metinler hazırlamalısınız. Örneğin kozmetik ürünleri satıyorsanız hedef kitleniz genellikle bayan tüketicilerdir. Bu yüzden ürün özelliklerinden çok, yararları ve bunları anlatım şekliniz ön plana çıkmalıdır. Tabi örneğin spor ürünleri satıyorsanız aynı mantıkla hareket edemezsiniz.

1.Kopya İçerikler Kullanmayın

Ürün sayfasındaki metin özgün ve kendi içeriğiniz olması gerekiyor. Üreticiden yada herhangi bir siteden alınan içeriği ürün açıklaması olarak kullanmayın. Alınan içerikler değerlendirilebilir ancak sizin kaleminizde çok önemli bu noktada yada üzerine birşey katamıyorsanız kesinlikle tutupta copy/paste ile iş yapmayın. Müşterinin ürün açıklamasını eksik bulmasını bir kenara bırakacak olursak, Google’ın kopya içerik konusunda ciddi yaptırımları vardır. SEO konusunda bilginiz varsa eğer zaten bu belirtmiş olduğum adımı yapmayacaksınız. Kısacası Google’ın gözünden düşerken, kopya içerikten dolayı potansiyel müşterilerinizin de, diğer sitelerden bi farkınız olmayacağı için gözünden düşebilirsiniz.

2-Satılan Ürünün Faydalarına Odaklanın

Bir ürünün teknik özelliklerinin açıklamasının yer alması zorunludur. Ancak teknik özelliklerinden ziyade kullanıcıya sağlayacağı yarar daha önemlidir. Eğer potansiyel müşterileriniz söz konusu ürünün kendileri için ne gibi faydalar sağlayacağını anlayabilirse, hatta kendilerini o ürünü kullanırken hayal edebilirse satın alma kararını vermeleri de çok kolay olacaktır.

3-Ürün Ayrıntılarının Bulunduğu Görseller Eklemek

Ürün açıklamalarını yazarken, açıklamaların aralarında o açıklamayı ifade edecek görsellerde kullanmaya özen gösterin. Üreticiden alınan görseller ile hareket etmeyin. Gerekirse kendi ürün görsellerinizi ve ayrıntıları çekin. Kopya metin için belirtmiş olduğum herşey kopya görsel için de geçerlidir ve Google’ı kandıramazsınız bu yüzden özgün olmak bu nokta da çok önemli. Ürünlerinizi potansiyel müşterilerinize ne kadar detaylı gösterirseniz müşterinizin açıklamalardan tatmin olup sizden alışveriş yapması ihtimalide o kadar yüksektir. E-ticaret sitenizin ürün sayfaları, potansiyel müşterilerinizin nihai kararlarını verecekleri nokta olmaları açısından son derece önemlidir. Dönüşüm ve satış istiyorsanız markanıza özen göstermelisiniz. Belirtmiş olduğum bu konuda kullanmış olduğunuz e-ticaret altyapısıda oldukça önemlidir. Bu yüzden ayrıntılı ve daha detaycı yazılımlar kullanmanız sizin yararınıza olacaktır. E-Ticaret yazılımları konusunda da ilerleyen zamanlar da bir yazı yazıp alt yapısı güçlü yazılımları sizler için derleyeceğim..

Bir yanıt yazın


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.