Ramiz TAYFUR

Sans-serif

Aa

Serif

Aa

Font büyüklüğü

+ -

Satır yüksekliği

+ -
Gündüz
Gece
Gün Batımı

Stop Motion Tekniğinin Kamera Arkasını İzlemelisiniz!

Stop Motion gerçekten emek ve sabır gerektiren çok zevkli bir iş. Türkiye’de bu sektörle alakalı herhangi bir girişim Gittigidiyor reklamı dışında şimdiye kadar olmadı yada ben hiç denk gelmedim. Stop motion tekniği ile film yapmak izlerken kolay gibi görünsede, ekrana yansıyan her figür de ayrı bir mimik ve dekor var. Ciddi emekler ve uğraşlar sonucunda mükemmel işler çıkıyor ve benim yakından takibe aldığım bir teknik.

ParaNorman ve Coraline filmlerinin yapımcıları bu yıl ailelerini genişleterek The Boxtrolls filmini yayınlamış. Filmin yapımcıları tarafından yayınlanan filmin arkaplanı gerçekten ne kadar zor bir teknik olduğunu net bir şekilde ifade ediyor.

stop-motion-teknigiFilmde yayınlanan kısımda iki karakterin diyaloğundan bahsediyor. Timelapse tekniği ile hızlandırılmış bir şekilde yansıtıldığı için karakterlerin canlandırılmış hareketlerini görmeniz mümkün. Saniyenin küçük dilimlerinde gördüğümüz insanların hareketleri tüm filmin yaşayan ve anlamlı figürler haline gelmesini sağlıyor.

Kaynak: Bigumigu

4 Yorumlar

 • Kaan Aykır
  3 Ocak 2015 at 20:09

  Merak ettiğim bir konuydu aslında, çok etkili kısa filmler çıkıyor bu teknikle, yine de arka planına bakma fırsatım olmamıştı, teşekkürler.

 • ali ANTALYA
  5 Ocak 2015 at 20:47

  telefonumda da time lapse uygulaması var buna benzer bir film ortaya çıkarabilceğimi sanmıyorum.

 • İrfan Galip
  7 Ocak 2015 at 21:19

  Stop Motion tekniği gerçekten çok fazla emek verilen animasyon tekniklerinden birisi. Birkaç farklı stop motion animasyon filminin hazırlanış görüntülerini izlemiştim ve hayran kalmıştım.

 • fırat bayburt
  17 Ocak 2015 at 00:15

  Bu uygulama ülkemizde uygulanıyor mu acaba? Sinema da türk filmleri ön plana çıkmayı başladı. Sanırım sıra türk animasyon filmine geldi. Yapımcılar kullansın bu teknikleri.

Bir yanıt yazın


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.