Ramiz TAYFUR

Sans-serif

Aa

Serif

Aa

Font büyüklüğü

+ -

Satır yüksekliği

+ -
Gündüz
Gece
Gün Batımı

Siteniz İçin Reklam Modelleri ve Çözümleri

Web siteniz var ve gelir elde etmek için reklam modelleri arıyorsanız bu yazım tam da size göre!

Ticari yada kişisel web siteniz, blogunuz varsa ve bunlardan gelir elde etmek istiyorsanız öncelikle ne tür reklam modelleri kazandırır bunları iyi araştırmak analiz etmek bilmeyenler için oldukça zahmetlidir. Ödeme modelleri nasıldır. Ne tür reklam modelleri ile gelir kazanmanıza yardımcı olurlar bunları iyi tespit etmeniz gerekmektedir. Reklam alabileceğiniz firmalardan bahsetmeden önce reklam yerleşimlerinden bahsetmek istiyorum. Adsense için yorumlayalım öncelikle. Şimdi bir blogunuz var ve TO oranınızı yüksek tutabilmek ve tıklama oranlarını artırabilmek için çabalıyor ve düzenli içerikler giriyorsunuz. Hit oranına göre orantılı bir şekilde tıklama oranınız olmasını istiyorsanız. İçeriklerinizde yazı üstüne, yazı ortasına, ve sidebar (Sağ kısım) kısmına reklam yerleştirebilirsiniz. TO oranını ciddi bir şekilde etkileyen reklam yerleşimi budur. Dikkat ettiyseniz Google adsense blogunda bile reklam yerleşimi aynıdır. Sidebar bölümünden projelerimde şimdiye kadar ben hiç verim alamadım ancak sizinde verim alamayacağınız anlamına gelmiyor. Aylık 10k geliri olan insanlar tanıyorum sadece bir blog’dan belirtmiş olduğum reklam yerleşimi ile kazanç sağlayan. Bu yüzden üşenmeden özenle ve işinizi severek yapın. Sizlere ilk anlatacağım reklam modeli Google Adsense olacak. Reklam ağı oldukça geniş ve kazandıran bir reklam modelidir.  Blogger’ların ilk başvurduğu reklam modelidir diyebilirim. Bir blogunuz var diyelim teknoloji üzerine. Eğer işinizi gerçekten iyi yaparsanız meyvesini topluyorsunuz adsense’de. Ben bi ara teknoloji üzerine blog yazıyordum. Adsense’den zamanında kazandım da ancak devamlılığı olmadığı sürece bunun da pek bir anlamı kalmıyor.

Yeni bir web sitesine sahipseniz herkesin aklında ki soru işareti şudur. Reklam verenleri nasıl bulabilirim? Reklam verenlere ulaşmak yerine reklam ağları sayesinde reklam verenleri tanımasanız dahi ciddi gelirler elde edebilirsiniz. Tabi bu durum sitenin trafiğine ve reklam yerleşimine göre paralel ölçüde artmaktadır. Bu yüzden tekrar tekrar belirtmeliyim, içeriğinize özenmelisiniz! Evet şimdi ayrıntılara geçelim..

Google Adsense

Google Adsense aslında birçok web sitesi olan internet kullanıcısının bildiği bir reklam ağı bunu kullanabilmek içinde Google’ın belirli kriterleri var. Adsense programına katılmak kolay aslında ancak fazla aceleci olmamak gerekiyor. Öncelikle sitenin genel tasarımı çok önemli. WordPress altyapısı ile güzel bir site açabilirsiniz. Bu konuda wordpress için bir bölüm açmadığım için açarsam ilerde ayrıntılı yer verebilirim. Evet gelelim Google Adsense programının kriterlerine.

Hangi web siteleri Google Adsense programına girebilir?

-Warez bir teması, scripti olmayan herkes Adsense programında ki temel kriteri geçmiş bulunuyor.

-Özgün içerik Google için oldukça önemli bu yüzden içeriklerinize özenmeli ve kaliteli içerikler girmelisiniz. (Spin’den uzak durun!)

-İçeriklerinize uygun reklamlar olmalı bu yüzden belirleyeceğiniz sektörde çok çok önemli.

-Kullanıcılara fayda sağlayabilmeli içerikleriniz.

-Sitelerde genel sıkıntı içerik çöplüğüdür. Genelde telif hakkı olan ürünleri yada içerikleri paylaşır birçok yeni internet kullanıcısı.  İçerikleri genel de sağdan soldan kopyalayan binlerce blog sayesinde Google bu konuda oldukça seçici davranıyor. Bu yüzden telif hakkı olan içerikleri paylaşmayın derim.

Yukarıda belirtmiş olduğum kriterler tamamen tecrübe edinerek elde ettiğim sonuçlar bu yüzden bu konularda hassas davranmanızda ve bilinçli içerik paylaşmanızda fayda var. Şimdiye kadar pek blog patlatmadım ancak benim de facialarım oldu bu konuda. Bugün baktığımda diğer bloglarıma paravan blogdan başka bir işe yaramadığını görüyorum. Sağlık olsun yine de yaptığım seo çalışmalarında işimi görüyorlar.

BuySellAds

Web sitenizde genelde sidebar bölümünden reklam geliri elde edebileceğiniz bir reklam ağı olan BuySellAds sidebar’da genelde sponsor alanları diye açılan alanlara yerleştirilen reklamlardan gelir etmenizi sağlayan bir reklam modelidir. Adsense’den sonra en popüler reklam programı diyebilirim. Birçok yabancı popüler sitede BuySellAds reklamlarını görmeniz mümkün. Reklam ağının tıklama ve gösterime dayalı olarak iki kazanç opsiyonu var. Her ikisinide onaylandıktan sonra tercih edebiliyorsunuz. BuySellAds’yi örneklendirerek anlatacak olursak marketinizde bir reyon düşünün. Ürünü rafa koyuyorsunuz ve fiyat etiketinide yapıştırıyorsunuz ürünü beğenen olursada satın alıyor. Siz burada hem o reklamın gösteriminden hemde tıklama modelinden para kazanabilirsiniz. Öncesinde tabi ki üye olup devamında belirtilen sorulara cevap vererek kabul edilmeniz gerekmekte. Kriterler biraz sıkıntılıdır. Bu yüzden sitenizin tekil hiti yüksek değilse eğer tekil hit yükselene kadar bu reklam modeline bulaşmayın derim. Diyelim ki onaylandı. Reklam yayınlayan şirketler BuySellAds’nin yayınladığı tekil hit ve gösterim verileri ile sitenizi reklam yayıncılarına sunar. Reklam yayıncılarıda kabul ederse eğer sitenize 125 x 125 reklam yayınlayan şirketlerin hazırladığı reklam bannerlarını koyarak para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Türkiye’de incelemelerime göre BuySellAds ile çalışan web sitesine şimdiye kadar hiç denk gelmedim. Bu Türkiye’de reklam veren yok anlamına gelmiyor tabi ki. Nedeni sitenizin en az aylık 50k hiti olmasını istiyor. Bu kriterlere uygun siteler sisteme kabul ediliyor bu yüzden. 50k hit çekebilen arkadaşlar varsa şimdiden başvurmasında fayda var. BuySellAds’de web siteleri kategorilerini inceleyecek olursak. Her türlü kategori mevcut bu yüzden sitenin ne olduğu yada hangi kategori de olduğu pek önemli değil.

Şuan da bu iki platformu kullanmayı tercih ediyorum. Sizler de projeleriniz için bu reklam ağlarını kullanabilirsiniz. İlerleyen zamanlar da eğer dikkatimi çeken ve denemeye değer bir reklam modeli olursa bu yazımın altında güncelleyeceğim takipte kalın…

2 Yorumlar

  • Berat
    12 Şubat 2015 at 02:11

    Çok güzel bir yazı olmuş hocam. Teşekkürler

  • Oğuzhan isa temiz
    14 Şubat 2015 at 17:54

    Buysellads özellikle ingilizce sitesi olan arkadaşlar için harika bir gelir kaynağı modelidir. Bizimle bu harika tecrübelerini paylaştığın için teşekkürler Ramiz abim :).

Bir yanıt yazın


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.