Ramiz TAYFUR

Sans-serif

Aa

Serif

Aa

Font büyüklüğü

+ -

Satır yüksekliği

+ -
Gündüz
Gece
Gün Batımı

Şimdiye Kadar Neden Kişisel Yazı Yazamadım?

Bu başlığı kendime uzun süredir blog yazıyorum ama pek sormamıştım. Nedeni ise kişisel yazdığımı sandığımdı. Yani siyasi yorumlar, eleştiriler bunlar kişisel gibi görünsede olayın bir parçasıymış onlar yeni anladım. Öncelikle bu sorunu sormama sebep olan Tahsin kardeşime teşekkür ediyorum. Gerçi eleştiri bombardımanına tutmuştu blogla alakalı görüşlerini almak istediğimde ama bunu ben istemiştim o yüzden görüşüne saygı duydum. Yaklaşık blogum 3 yıldan fazla bir zamandır faaliyet gösteriyor. Birçok blogu takip ediyorum ancak kişisel olarak blog yazan kişi sayısı çok az. Belki de bende bu azınlığın içerisinde yer almamayı tercih ettim ama büyük bir hata olduğunu anladım diyebilirim. Tahsin’e geçen blogla alakalı düşüncelerini sorduğumda, bana ‘abi senin blog işim düştüğü zaman görüşeceğim arkadaşım gibi’ dedi. Ulan arkadaş tasarım konusunda fikir veriyorum, e-ticaret sektöründe çalıştığım için bu konuda insanları bilgilendirmek istiyorum, bilgilerimi aktarmaya çalışıyorum, içerikler beni yeterince bilgilendirmiyor dese anlardım düzenlerdim. Ama şu kurduğu cümle kadar içime oturdu ki anlatamam. Gerçi haklıydı herkesin ilgisini çekemeyiz, bu konuda yazı okumak istemeyebilirler.

Blogla alakalı kişisel olarak bazı değişikliklere gideceğim. Tabi ki şuan ki mevcut konsepten ve konulardan vazgeçmeyeceğim ancak kişisel yazılarada yer vermeyi düşünüyorum. Eğer beni oralarda takip eden kullanıcılar varsa, beni duyuyorsanız, sesime kulak verin :/. (Ulan amma abarttım ama çok eksik, çıplak hissettim blogu o yorumlardan sonra) İşiniz düştüğü zaman gelmeyin şu bloga :(. Yani onca emek veriyoruz yaptığınız nankörlüğe bak diye çıkışacağım da hakkım yok. Sonuçta kişisel pekte yazmadım bunu inkar edemem. Günümüzde diğer çöp bloglardan da olsun istemediğim için blogumu siz değerli okurlardan yada bu yazıya denk gelen yeni arkadaşlarımdan mevcut sitemin genel yapısı ve içeriği ile alakalı sizde yorumlarınızı lütfen esirgemeyin. Beğendiğiniz, beğenmediğiniz herşeyi yazabilirsiniz. Önerilerde bulunabilir beni aydınlatabilirsiniz. Akıl akıldan üstündür hadi gelin bi beyin fırtınası yapalım, bakarsın ortaya çok çok güzel en kişiselinden içerikler çıkar!..

11 Yorumlar

 • Berat Bozkurt
  9 Temmuz 2015 at 12:31

  Kişisel yazı yazda okuması zevkli olsun be abi. Girip okuyalım yazılarını. Bende o azınlığın içinde olmak için yeni bloga geçtim ve orada kişisel yazılarıma yer veriyorum. Bence böyle daha iyi.

  • Ramiz
   9 Temmuz 2015 at 12:47

   Berat diğer yazılarım ilgini çekmiyor anlaşılan :). Kişisel olarak yazmaya başlayacağım. Farklı bir blog benim için külfet yani konsepti sarsacak değilim ama kişisel yazılarada yer vereceğim.

   • Berat Bozkurt
    9 Temmuz 2015 at 14:46

    İlgimi çekenleri okuyorum desek daha iyi olur 🙂 Bence sen devam et bu blog ile abi. Kişisel yazılarını bekliyorum öylese 🙂

 • Tahsin
  9 Temmuz 2015 at 13:56

  Abi, sanırım yanlış anlaşıldım. “İşim düşünce aradığım arkadaşım gibi” deyimimi şöyle açıklayayım. İnsanlar senin hakkında bişeyler merak edip bloguna girip yazılarını okumazlar, psd lazım olur, mockup ya da seo ile ilgili bilgi lazım olur o şekilde ulaşırlar sitene. Yazılarına kesinlikle lafım yok, kategorilerden yana sıkıntılısın. Seo ve grafik kategorilerine kişisel kategorilerden kat kat daha fazla önem veriyorsun, bu yüzden siten işim düşünce aradığım arkadaşıma dönüşüyor.

  Ama aralara günlük yaşantından notlar, Sezer abi gibi “Bu hafta ne öğrendim” gibi seriler ya da daha ilginç kategoriler de açıp o şekilde de yazabilirsin.

  Tekrardan söylüyorum abi, sitene ya da yazılarına lafım yok, sadece kişisel yazılara biraz daha ağırlık verirsen çok daha iyi olacak.
  Sevgiler 🙂

  • Ramiz
   9 Temmuz 2015 at 18:16

   Anladım kardeşim. Bu konuda somut bir adım atıcam şu sıralar senin domain adını düşünmekten kişisel yazılar için konu bulmaya sıra gelmemiş 😛 Neyse ki onuda buldun da kurtardık. Bundan sonra ki süreçte kişisel yazılarada ağırlık vereceğiz. Bi konsepti oturtalımda kafamda dünya kelime uçuşuyor herşeyide ifşa etmemek lazım. Uygun gördüğüm herşeyi bloga aktaracağım.

 • Burak Göç
  10 Temmuz 2015 at 03:04

  Bizim ülkemizde maalesef büyük bir anlam kargaşası hakim. “Kişisel blog” tanımlamamız esasen “Personal Blogging” kavramından geliyor. Fakat ismine kadar biz her şeyi yanlış anlamışız. Kişisel blog denildiğinde global olarak anlaşılması gereken şey şudur; “Bu blog bir ekip tarafından değil, bir birey tarafından oluşturuluyor ve oluşturulmaya da devam edecek.” Yani bu blogun arkasında bir marka yok.Sadece bir isim ve yüz var. Peki, neden ben şimdi “Aaa Ramiz bugün ne yapmış ya laaa?” diye girip senin yazdıklarını okuyayım ki? Bana ne katabilirsin asıl sorun bu. Senin gününü benim günümden farklı kılan şeyler olması için haliyle ilgi alanım olan bir şeyler sunman lazım bana. Adam E-Ticaret ile uğraşıp “Bugün başım çok ağrıdı lan” isimli bir yazı yazarsa bu benim dikkatimi çekmediği gibi okursam da sadece zamanımı öldürür. Kişisel blog demek deneyimlerin paylaşılması, ilgi alanlarına yönelik içeriklerin paylaşılması demektir. Yoksa Mehmet’in Ahmet’in kara kaşı gözü için hayatta açıp da kişisel blog okumam, okumuyorum da zaten. Bu kadar hayatlarını günlük şeklinde yayınlamak isteyen arkadaşlar “edebi zevk için yapanları hariç tutuyorum.” gitsin normal kapaklı bir günlük tutsun. Söz, defter paralarını ben karşılarım.

  • Ramiz
   10 Temmuz 2015 at 09:19

   Kişisel blog kavramının belirttiğin gibi bireysel deneyimlerden ibaret olduğunu düşünüyorum bende, ancak geçmişten gelen kişisel yazıların bir ağırlığı vardır. Tabi ki tutup özel yaşamı ifşa ederek birşeyleri kaleme almak hiçbir kullanıcının dikkatini çekmeyecektir. Gerek edebi, gerek kişisel gelişim üzerine, gerekse şuan da yaptığım gibi tamamen deneyimsel içerik oluşturmaktan bahsetmeye çalıştım. Bide o belirttiğin başlığa çok güldüm :). Gerçekten bu tarz bir blog yazarı varmıdır kişisel anlamda yazılar yazan merak ettim. Sevgiler..

 • Alper Sağlam
  11 Temmuz 2015 at 15:45

  Kişisel blog demek oldukça fazla konuda farklı yazılar yazmaktır bence. Yani sadece birkaç konu üzerine yoğunlaşırsanız niche bloga döner siteniz. Aslında konu sayısını artırırsanız blogunuz daha çok kişiselleşecektir. Yani kişisel blog demek bence sadece kişisel yazılar yazmak değildir.

  • Ramiz
   12 Temmuz 2015 at 00:21

   Alper öncelikle blog kavramı bir sektör değildir. Sektör haline getirenler ve kazanç odaklı hareket edenler, bahsetmiş olduğum kişisel blog kavramından oldukça uzaklardır. Kişisel blog konu değil konular, konu kavramıda niche blog için geçerlidir demişsin. Bu belirttiğin mantık olarak doğru işleyiş olarak yanlıştır. Benim de belirli konularım vardı ve sonradan çeşitlendirmeye karar verdim. Bunu kişisel blog olarak ilerlemek istediğim için yapmadım. Konu kalabalığı yaparak çöp blog yapmak mantık işi değil. Ha illa ki birilerinin ilgisini çekecektir yazdıklarım, düşüncelerim. Ancak ne kadar bir kitle edinebilirsin orasıda tartışılır. Düşüncelerin için teşekkür ederim.

 • iskfogl
  12 Temmuz 2015 at 01:48

  Valla abi kişisel olsun olmasın ben seviyorum senin bloğunu arada bir girip ne var ne yok neler yazmışsın diye bakıyorum. Ama şöylede bişey var. E-ticaretti vs. benim ilgi alanım değil bunlar. Diğer türlü #mim yazılarını falanda çok az giriyosun yani seninde dediğin gibi biraz daha kişisel yazılar girsen çok daha güzel olur diye düşünüyorum. 🙂

  • Ramiz
   12 Temmuz 2015 at 04:03

   Eksik olma. Olacak paşam zamanla onlarda olacak 😉

Bir yanıt yazın


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.