Ramiz TAYFUR

Sans-serif

Aa

Serif

Aa

Font büyüklüğü

+ -

Satır yüksekliği

+ -
Gündüz
Gece
Gün Batımı

Photoshop’ta Resimleri Toplu Boyutlandırma

E-Ticaret sektöründe özellikle ürün yönetimi, görsel yönetimi bölümlerinde çalışan arkadaşların ürünlerin fotoğrafları konusunda meşakatli bir iş olan dekupe ve boyutlandırma işlemleri hepimizin ciddi zamanını alıyor diyebilirim. Bu işlemi basit bir şekilde yapmak mümkün. Eğer görsellerin dekupe işlemi yapılmış bir şekilde geliyorsa iş boyutlandırmaya kaldıysa, bunun bir kısayolu olduğunu belirtmek istiyorum. Background’u temizlenmiş çalışmalarda sıklıkla bu yöntemle işlerimi hallediyorum. Bu yöntem ile yüzlerce fotoğrafı saatlerce boyutlandırma işlemi ile uğraşmadan 2, 3 dakikalık bir işlemle halledebiliyorum.

Şimdi öncelikle boyutlandırılacak fotoğrafları bir klasör içerisine toplamamız gerekiyor. Resimleri klasör içerisine topladıysanız eğer sırasıyla aşağıdaki işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

1.Adım: Öncelikle Photoshop’ta File / Scripts / Image Processor adımlarını takip ediyoruz. Karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelmesi gerekiyor.

Photoshop Image Processor

2.Adım: Yukarıda ki gibi bir ekran geldiyse belirttiğim adımlardan sonra Select the images to process alanında öncelikle Select Folder diyerek oluşturduğunuz resimlerin klasörünü seçiyoruz.

photoshop-image-progessor-1

3.Adım: Resimlerin bulunduğu klasörü de seçtiyseniz eğer Select location to save processed images alanında tekrar Select Folder diyerek resimlerinizin belirteceğiniz şekilde boyutlandırılmış halinin nereye kaydedilmesi gerektiğini seçiyoruz.

photoshop-image-progessor-2

4.Adım: Son olarak File type bölümünde yapılacak bir işlem var. Bu bölümde JPG, PSD, TIFF gibi 3 formatta kaydetme imkanı sunuyor. Ben yalnızca JPG olarak kaydetmek istediğim için aşağıda resimde belirttiğim alanları seçerek boyutlarını ayarladım.

Photoshop'ta Resim Boyutlarını Toplu Değiştirme

5.Adım: Evet son olarak belirttiğim gibi ilerlediyseniz eğer bu işlemlerin sonunda sağ kısımda bulunan Run butonuna tıklayarak resimlerin boyutlarını ayarlaması için komut veriyoruz. Kısa bir sürede görselleri Photoshop kendi içerisinde açıp kapatarak boyutlandıracak ve klasör halinde tekrar bize istediğimiz boyutlarda oluşturacak. Evet yapılacak işlemler bu kadar vakit kazanmak adına özellikle bayilik olarak çalışıyor ve distribütörden görsellerinizi temiz bir şekilde temin edebiliyorsanız eğer, bu yöntem ile zaman kazanabilirsiniz.

1 Yorum

  • Ender
    18 Nisan 2023 at 15:18

    Çok faydalı bir bilgi olmuş teşekkürler. Bunda toplu yapabiliyoruz ama çerçeve ürün oranı ayarlanmıyor onunla alakalı da bi çözüm bulursam süper olacak.

Bir yanıt yazın


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.