Ramiz TAYFUR

Sans-serif

Aa

Serif

Aa

Font büyüklüğü

+ -

Satır yüksekliği

+ -
Gündüz
Gece
Gün Batımı

Mac’te Ekran Görüntüsü Almak

Apple Mac kullanıcısı olup bu tür basit işlemleri bilmeyen yoktur diye düşünüyorum ancak bilmeyen taze mac kullanıcıları için ipucu bölümünü açmış bulunuyorum. Apple konusu ile açılışı yaptığım bu bölümde genellikle mac bilgisayarlar ile ilgili bilgileri yer vermeyi düşünüyorum. İlerleyen zamanlarda Mac kullanımı ile alakalıda değerli okurlarıma mac kullanımı konusunda bir klavuz hazırlamayı düşünüyorum. Yeni başlayanlar için yararlı olacağını düşünüyorum. Başlığımızın konusuna gelecek olursak Mac’de programsız olarak windows’ta Prtsc tuşu ile uygulanan ancak daha kapsamlı ve işlevsel bir özelliğinden bahsetmek istiyorum. Mac’de Ekran görüntüsünü almak için çeşitli tuş kombinasyonları olup isteğe bağlı olarak ekran görüntüsü almak için birçok yöntem uygulanabilmektedir.

mac-klavye-kisayollari

CMD + Shift + 3: Bu klavye kombinasyonunu kullandığınızda ekranın tamamının görüntüsünü almaktadır.

CMD + Shift + 4: Ekran üzerinde görüntüsünü almak istediğiniz herhangi bir alanı seçmenize imkan tanıyan kombinasyondur. Çıkan simge ile crop mantığı uygulanmaktadır. Yani simge çıktığı zaman mouse ile alanı seçerek ekran resmini dilediğiniz alanı seçerek yakalayabilirsiniz.

CMD + Shift + 4 + Space + istenilen pencereye tıklama: Bu klavye kombinasyonu ile ekranınızda herhangi bir alanı (hangi alanın fotoğrafını çekmek istiyorsanız) tıklayarak fotoğrafını çekebilirsiniz.

Not: Yukarı da belirtmiş olduğum klavye kombinasyonlarının hangisini uygularsanız uygulayın ekran fotoğraflarını masaüstüne atmaktadır.

1 Yorum

  • Selçuk
    9 Nisan 2015 at 03:38

    Yeni bir mac kullanıcısıyım bunu arıyordum teşekkürler.

Bir yanıt yazın


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.