Ramiz TAYFUR

Sans-serif

Aa

Serif

Aa

Font büyüklüğü

+ -

Satır yüksekliği

+ -
Gündüz
Gece
Gün Batımı

Kompresörler ve Çalışma Prensipleri

Kompresörler; kısaca basınçlı hava üreten makineler olarak tanımlanabilir. Tarihçesi çok eskilere dayanmaktadır. 1650 yılında Otto von Guericke ve 1829’de William Mann, kompresörler alanında çalışmalara imza atmışlardır. Kompresörlerde mekanik enerji pnömatik enerji çeşidine dönüştürülür. Filtre üzerinden emilme işlemi gerçekleştirilen hava kompresörlerde küçük bir hacme hapsedilir ve sıkıştırılır. Ne kadar sıkıştırılırsa basınç o kadar fazla olur.

Kompresörlerin çalışmasının verimli olabilmesi için yapılması gereken işlemler vardır. Verimli bir çalışma için emiş havası temiz ve serin olmalıdır. Ayrıca filtreler arada bir değiştirilmeli ve emiş havasının yağmurla teması engellenmelidir.

Kompresör Çeşitleri ve Çalışma Prensipleri

Kompresörler çalışma prensiplerine göre değişik hallerde bulunabilmektedir. Çalışma prensipleri temelde sıkıştırma prensibidir ve havanın sıkıştırılmasına dayanır. Endüstriyel alanda sıkıştırma prensibine bağlı olarak çalışan kompresörler piyasada da sıkça adı geçmektedir. Küçük ya da büyük demeden tüm işletmelerde kullanılabilirler. Dünyada genellikle alçak ve orta basınç uygulamalarda kompresör seçilmektedir.

Sıkıştırılma prensibine bağlı olarak çalışan kompresörler dörde ayrılmaktadır. Bunlar; Vidalı Kompresörler, Scroll Kompresörler, Rotary Kompresörler, Santrifüj Kompresörlerdir.

Vidalı Kompresörler

Vidalı Kompresörler basınçlı hava üretmek için kullanılan kompresörlerden biridir. Vidalı kompresörlerin tarihi yaklaşık 50 yıl öncesine dek uzanmaktadır. 24 Mart 1978 yılında Heinrich Krigar adlı Alman bir adam Vidalı kompresörler için patentini satın aldı. Aynı adam tasarımını değiştirerek aynı üründe ikini bir patent satın almıştır. Bunlar Vidalı kompresörlerin tarihini başlatması açısından bir hayli önemlidir.

Basınçlı hava elde etmek amacıyla piston yerine birbirine geçmiş halde rotor çifti kullanılan kompresörler Vidalı kompresör olarak adlandırılmaktadır. Vidalı kompresörler 24 saat çalıştırılabilme özelliğine sahiptir. Tüm gün durmadan kesintisiz bir şekilde çalışabilen Vidalı kompresörler, iki sarmal rotora sahiptirler. Vidalı kompresörlerde vidalar döndüğünde havanın hacmi azaltılır. Böylece basınç artışı sağlanmış olur.

Scroll Kompresörler

Scroll Kompresörler, Spiral olarak da bilinmektedir ve orta- yüksek basınçta tercih edilmektedir. Scroll Kompresörler, fiyatının uygun olması, verimliliğin hat safada olması, uzun ömürlü bir kullanım sağlaması nedeniyle de sıkça tercih edilmektedir. Pistonlu kompresörlerin yerini almıştır ve klimalarda da sıkça kullanılmaktadır.

Rotary Kompresörler

Rotary Kompresörler gazı silindir içerisinde sıkıştırarak basınç oluşturmak için kullanılır. Bunun için bir adet ya da birden fazla bıçak kullanılabilmektedir. Rotary Kompresörlerde piston kullanılmamaktadır. İki adet temel tipte bulunabilir. Bunlar; döner bıçaklı ve sabit bıçaklıdır. Çoğunlukla Asya’da üretilmektedirler.

Scroll Kompresörler, Rotary Kompresörlere nazaran daha verimli olduğu kadar daha dayanıklıdır. Rotoary Kompresörler ise Scroll’e göre daha fazla mekanik parça ile kontrolü sağlanmaktadır.

Santrifüj Kompresörler

Santrifüj Kompresörler, havayı dönen bir türbinin içine çekmesiyle çalışan bir makinedir. Santrifüj kuvveti ile birlikte türbinin yanına doğru itilmektedir. Santrifüj Kompresörlerin tasarımlarının açık olanları en fazla yüksek hızlı havalarda kullanılmaktadır. Ayrıca Santrifüj Kompresörler, hacimsel kapasite olarak daha büyüktür.

Bir yanıt yazın


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.