Ramiz TAYFUR

Sans-serif

Aa

Serif

Aa

Font büyüklüğü

+ -

Satır yüksekliği

+ -
Gündüz
Gece
Gün Batımı

Geniş Alınlı Kadınlar İçin Çözüm: Alın Daraltma Operasyonu

Saç kaybı herkesin başına gelebilecek bir şey olmasına arşı sonuçları kişiden kişiye değişebilir. Kimi vakalarda saç arka bölgelerden seyrelmeye başlarken kimi vakalar için bu süreç ön taraftan başlamak suretiyle geriye doğru ilerler. Bu durum hastaların hemen saç ekimine yönelmekten önce deneyebileceği bazı başka yöntemler olduğunu da hatırlatır.

Saçları ön kısımlardan seyrelmeye başlamış özellikle kadın hastalar için açık alın oldukça büyük bir problem haline gelebilmektedir. Estetik olarak istenildiği gibi görünmeye büyük bir engel teşkil eden alın genişliği çoğunlukla ön bölgedeki seyrelmeye bağlıdır. Bu seyrelme yüzün standart oranlarını bozar ve ortaya orantısız sayılabilecek bir görüntü ortaya çıkar. Elbette her yüz güzeldir ancak estetisyenler ve doktorlar alın daraltma ameliyatında altın oranı esas alırlar. Bu oran yüzün üç eşit parçaya bölündüğünü söyler:

  1. Saç çizgisi  kaş üstü arası
  2. Kaş üstü ve burun altı
  3. Burun altı ve çene

Altın oranda beklenen bu 3 bölümüm benzer, aynı büyüklükte olmasıdır ancak saç kaybı yaşayan kişilerin saç çizgisi ve kaşlar arasında kalan bölgesi haliyle daha geniş görünür. Bu noktada oranlarından memnuniyetsizlik yaşayan kişi alın daraltma operasyonuna başvurabilir. 

Alın Daraltma Operasyonu Nasıl Yapılıyor?

Bu operasyon uzman hekimlerce, çoğunlukla özel kliniklerde yapılmaktadır. Başlıca iki farklı yönteme başvurulur. Bunlar

  1. Deriyi kesmek suretiyle yapılan alın daraltma operasyonu
  2. Saç ekimi ile yapılan alın daraltma operasyonu’ dur.

Her iki yöntem de belirli kriterler göz önünde bulundurularak tercih edilebilir. Birinci yöntem saç ekimine oranla biraz daha komplike, ve risklidir. Bu işlemde esas olan belirlenmiş saç çizgisine ulaşana dek alın ve saç çizgisi arasındaki deriyi kesip çıkarmak ve kafa derisini daha öne gelecek şekilde bu noktadan dikmektir. Bu sayede alındaki fazlalık gibi görünen boş deri atılır ve alın küçültülmüş olur. Bu esnada lokal anestezi uygulanmış hasta bir şey hissetmez ancak ameliyat sonrası her ameliyatın getirdiği bazı komplikasyonlar dışında bu işleme özel birkaç komplikasyon da olabilmektedir.

Bu konudaki en büyük risklerden birisi üst kafa derisinin bazı durumlarda fazla sert olmasından dolayı ön kısma dikilirken kesikler atılmak zorunda olunmasıdır. Çünkü sert kafa derisi ön bölgedeki kesik ile buluşturulmak için hareketli olmalıdır. Bu işlem sırasında yapılabilecek hatalar üst kafa derisindeki kan dolaşımını bozarak saç kaybına neden olabilir. Üstelik ne olursa olsun operasyon sonrası kesikli bölgelerde iz kalacaktır ki bu da ikinci büyük komplikasyon sayılabilir.

Diğer yöntem ise klasik saç ekimi yöntemidir. Tedavideki amaç çoğu zaman ense olan donör bölgedeki kıl köklerini alıp boş bölgeye transfer etmektir. İşlem toplamda 1-2 gün içerisinde tamamlanır. İlk önce klinikle yapılan ön görüşme sonrası saç ekimi yapılacak olan bölge başvuran ve uzman ile birlikte kararlaştırılır. Sonraki gün ise ekim yapılacak bölgenin büyüklüğüne göre 3 ila 8 saat arasında ve çoğunlukla 1 seans olacak şekilde ekim işlemi gerçekleştirilir. İşlem esnasında tıpkı birinci yöntemde olduğu gibi lokal anestezi uygulandığından hasta acı hissetmez ve bilinci açıktır. Bu esnada dergi ya da kitap okuyabilir veya günlük işlerini internetten yerine getirebilir.

Alın daraltama ameliyatı çoğunlukla kadınların başvurduğu bir yöntem olduğundan belirtmekte fayda var ki saç ekimi işleminden sonra saç kökü alınan donör bölge de dahil olmak kaydıyla işlem sonrası herhangi bir iz kalmaz. Operasyonu takiben 10 ila 15 gün içerisinde kabuklanmalar azalır ve arka bölgedeki yaralar kapanmak üzeredir. Üstelik uzun saçlı kadınlar herhangi bir çaba sarf etmeden saçları sayesinde donör bölgeyi kolaylıkla saklayabilir ve yaraların tamamen iyileşmesi için gereli süreyi -ortalama 15-20 gün- kolayca atlatabilirler. Siz de alın daraltma operasyonu olmayı düşünüyorsanız uluslararası ünü olan Heva Clinic’ten ücretsiz detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.