Ramiz TAYFUR

Sans-serif

Aa

Serif

Aa

Font büyüklüğü

+ -

Satır yüksekliği

+ -
Gündüz
Gece
Gün Batımı

Duygusal Film İsteyenler İçin Mucize Filmi

Mükemmel hayatların nasıl şekillendiği konusunda bazen en ufak bir fikrimiz bile yoktur. Bu dünya çoğu zaman imtihandan ibarettir ve bunun farkına geçte olsa varırız. Mahsun Kırmızıgül filmlerinin ne derece duygusal ne kadar anlam dolu olduğunu belki birçok sinema severler bilir. Mucize filmini geçtiğimiz haftasonu izleme fırsatım oldu uzun süredir de sinemaya gitmiyordum. Film diğer Mahsun Kırmızıgül filmlerine nazaran biraz sönük kalmış gibi ama son 20 Dakika’sı gerçekten mükemmel. Son 20 Dakika’sı dememin nedeni ise normal de tüm filmlerinde her dakikasında bir anlam verebilirken mucize filminde sadece gülüp geçeceğiniz sahneler var. Evet. Filme gelecek olursak, filmin başında Adnan Menderes’in döneminden başlayarak asılmasına kadar sonuçlanan siyasi sahneler mevcut. Filmin konusunu canlandıran kişilerden biri muallim yani öğretmen rolündeki Talat Bulut. Diğeri ise engelli rolündeki Aziz karakterini Canlandıran Mert Turak.  1961 yıllarının Türkiye’sini anlatan film Ege’den Doğu’ya Şark Görevine Gönderilen bir muallimin tayini ile başlıyor. O zamanlar ülkede yol denilen birşey yok tabi ki. Güç bela görev yerine giden muallim Köyde bir okulun olmadığını fark eder  devletin köye okul yapmamasına şaşıran muallim devletten destek ister ancak Adnan Menderes asılmış ülke karışmıştır. Bu Yüzden devletten beklediği cevabı alamaz. Eşinden küçük bir oyunla iki bin lira gibi bir para alır ve köye eşinden aldığı parayla bir okul yapmaya karar verir. Okul Köylülerin ve filmde dağların Aslanları diye hitap edilen eşkiya grubununda el atması ile yapılır. Köyün çocuğunun başını sokacağı bir okulu vardır artık.

O zamanların kız isteme adetleride çok farklı. Tabi anlatıldığı gibiyse. Kız istemeye gidildiğinde kız kahve ikram ederken ağzı kokuyormu kokmuyormu diye dikkat edilir, kıza Kuran-ı Kerim’den belirli noktalar, ayetler sorulur. Yemek tarifleri sorulur. Ne alaka ise ip üstünde kız yürütülerek sakatmı değilmi test edilirmiş. Bu garip adetler neticesinde de kız alınır Köye getirildiği gibi haydi gerdeğe! Neyse gel zaman git zaman köyün büyün erkekleri evlenmek ister ve hiçte hayal etmediği yüzünü ilk defa Gerdek gecesinde gördüğü insanlar ile evlenir. Biri hariç! Muhtar’ın engelli oğlu Aziz. Muallim ve muhtar pazar yerinde birgün ilerlerken bir olayın üzerine denk gelir ve muhtar kasaba da bir insanın Can’ını kurtarır. Neticesinde adam kurtulur ve muhtara kendini borçlu hisseder. Adam Muhtar’ın herhangi bir oğluna kızını vermek ister ancak Muhtar’ın tek oğlu kalmıştır. Sakat Aziz. Bu konuda muhtarın gönlü razı olmasada kızın babasının ‘sen benim canımı kurtardın, kızım sana köledir’ demesi ile konu kapanmıştır. Bundan sonrasını anlatmam pek etik olmayacak diye düşünüyorum sinema severler için bundan sonra ki süreç filmin sanırım son 20 dakikası oluyor. Duygusal filmleri seviyorsanız filmi izlemenizi tavsiye ederim. Sadece son 20 dakikası hüzne boğuyor ve sonunda gerçekten mucize diyorsunuz. Evet filmin özetinide aktardığımıza göre teşvik etmek adına fragmanıda sinema sever arkadaşlarıma sunuyorum.

7 Yorumlar

 • Meryem Sarı
  20 Ocak 2015 at 00:58

  Mucize filmine gitmeyi çok istiyorum ama fırsat olmuyor bu yorumunuzdan sonra içimde heves oluştu mutlaka bir şekilde yogun iş temposundan kaçmaya çalışacağım 🙂

 • şükran tokat
  20 Ocak 2015 at 01:01

  frogmanından bile etkinlenmiştim. yorumlarınızla bir kez daha etkilendim. fakat bulunduğum yerde maalesef sinema yok. en kısa zamanda izleyeceğim.

 • Emine Şimşek
  25 Ocak 2015 at 23:34

  Google aramalarında mucize filminin yorumlarına bakarken yazdığınız yorumu gördüm gerçekten duygusal bir film kısa zamanda gitmeyi düşünüyorum

 • cem çorum
  26 Ocak 2015 at 23:11

  film gerçekten muhteşem Mahsun Kırmızıgül kendini aştı resmen. Şarkıcılığı konuşulmaz oldu.

 • Ece Üzülmez
  27 Ocak 2015 at 18:13

  Mahsun Kırmızıgül’ün filmlerine bir türlü alışamadım. Nedense ayağım bir türlü gitmiyor filme.. :/

 • Ege Bilir
  30 Ocak 2015 at 19:47

  Ben ne yazık ki başarılı bulamadım. Sinemaya gitmeyi çok sevsem de o filmin bir an önce bitmesini ve çıkıp gitmeyi istedim. Orta sırada oturmasam, kalkıp çıkacaktım.. Tavsiye etmiyorum.

 • Özge
  4 Nisan 2015 at 11:32

  Filmi bende izledim gerçekten anlattığınız kadar güzel bir film herkese tavsiye ederim bende.

Bir yanıt yazın


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.