#EvdeKAL

Sans-serif

Aa

Serif

Aa

Font büyüklüğü

+ -

Satır yüksekliği

+ -
Gündüz
Gece
Gün Batımı

#R4BIA Mısır’ın Sembolü!

Mısırdaki katliamlar son bulmazken her geçen gün artıyor diyebilirim.Müslümanların katledilmesini görmeyen geziparkı ile kıyaslayan kendini insan sanan mahluklara ne desem boş.Anlamış değilim ben gezi direnişi doğanın katledilmemesi için samimiyet gösterenlere laf etmezken laf yiyen taraf olarak açıklamalarıda artık gereksiz buluyorum ve artık birşeyleri izah etme gereksinimi duymayacağımı belirtmek istiyorum.Müslüman kardeşlerimiz Mısırda katlediliyor ve elimizden gelen sadece onlar için bu katliam için son bulması için dua etmek.Rabbim Mısırlı kardeşlerimi barbar sisinin kurşunlarından korusun.Firavun soyunu, Rabbim helak etsin inşAllah.1 haftadır artık bütün müslümanların sembolü haline gelen #R4BIA sembolünü nereden nasıl geldiğini nasıl oluştuğunu açıklamak istiyorum.

RABİA İşaretinin Anlamı Nedir?

Darbe karşıtlarının ilk toplandığı meydanın ismi, Rabiatul Adeviyye adında dindar Müslüman bir kadından esinlenerek konulmuş. Rabia’tül Adeviye Tabiin (sahabeleri görüp onların sohbetinde bulunanlara verilen isim) devrinde yetişen büyük kadın evliyalardan. Ailenin dördüncü çocuğu olduğundan ismini bu manaya gelen Rabia koydular.

Gösterilerle birlikte bu ismin taşıdığı anlam Mısırlılar arasında yeni bir sembolün doğmasına neden oldu. Tahrir Meydanı’nda bulunanların zafer işareti yaptığı dönemde Rabiatul Adeviyye Meydanı’ndakiler ismin anlamına atıf yapmak ve Tahrir’deki darbe taraftarı göstericilerden ayrışmak için elleriyle dört işareti yapmaya başladılar. İşaret de hızla yayıldı.

MURSİ DE 4. CUMHURBAŞKANI

Mısır halkının yorumladığı şekilde bakacak olursak “Bunun Adı “Rabia İşareti”dir. Meydanın adı olan “Rabia” Arapçada “dördüncü, dört” demektir. Bu meydanın adına vurgu yapmak için bu işareti yapıyoruz. İkinci önemli konu Muhammed Mursi, Nasır, Sedat ve Mübarek’ten sonra dördüncü Cumhurbaşkanı oldu. Onu da hatırlamış oluyoruz. Ayrıca Tahrir Meydanı’nda darbeye destek vermek için toplananlar zafer işareti yapıyor. Biz onlarla bir olamayız. Onlardan ayrılmak için bu işareti yaygınlaştırıyoruz.”

1 Yorum

  • su istanbul
    8 Ocak 2015 at 18:27

    rabia sembolünü çıkaranlar artık ön plana çıkmıyorlar fakat aynı halk hala zulm görüyor. keşke bu simge parmaklarda kalmasaydı da ülkeye barış ve mutluluk getirseydi.

Bir cevap yazın


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.