Birgün değil, Hergün iste!

Sans-serif

Aa

Serif

Aa

Font boyutu

+ -

Satır yükseliği

+ -
Gündüz
Akşam
Gece

Baharda Prag’a Gitmek İçin 5 Neden

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti, Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olan Prag’ın en keyifli zamanı bahar ayında geçiyor. Kış mevsiminin çok sert yaşandığı Prag caddelerinden uzun uzun gezmek için en iyi zaman kuşkusuz bahar ayı. Siz de yaklaşan bahar mevsiminde Prag turu planlıyorsanız çok şanslısınız. Bahar aylarında Prag’ı gördükten sonra bir daha dönmek istemeyeceksiniz.

Sanatın ve tarihin buluşma noktalarından biri olarak gösterilen Prag’da barok ve gotik mimarinin etkilerini görmek mümkün. Şehir merkezine adımınızı atar atmaz sizi yüksek ve sivri katedral ve kiliseler karşılayacak. Şehir meydanındaki opera binasını gördükten sonra bu şehrin muhteşemliğine tam puan vereceğinize eminiz. Bahar mevsiminde Prag her ne kadar turistik olsa da bu büyük şehirde herkese uygun bir aktivite bulunuyor. Bahar ayında unutulmaz bir Orta Avrupa gezisi yapacağınız Prag turuna çıkmak için en önemli beş nedeni sıralıyoruz.

Nehir Turu Yapmak

Prag’ın ortasından geçen Vltava Nehri tüm güzelliği ile sizleri karşılıyor. Prag gezilecek yerler listesinin ilk sırasında yer alan Karl Köprüsü de bu nehrin üzerinde bulunuyor. Vltava Nehri’nde bahar ve yaz aylarında gerçekleşen nehir turları şehri bambaşka bir açıdan görmenizi sağlıyor. Prag Kalesi’nin ihtişamından tutun da Dans Eden Bina’ya kadar Prag’ın bütün güzelliklerini tek bir aktivite ile görmek isterseniz nehir turlarına mutlaka katılmanızı öneriyoruz. Bahar aylarının esintisinin tadına varabilir, nehir turunda huzur dolu anlar yaşayabilirsiniz. Vltava Nehri tekne turlarının arasında yemekli turlar da yer alıyor. Çek Cumhuriyeti’nin lezzetli yemeklerini eşsiz manzaraya karşı tatmak isterseniz yemekli nehir turlarına katılabilirsiniz. Bir saatlik tekne turu 12 avro, yemekli tekne turu ise ortalama 30 avrodan başlıyor.

Kaleden Şehri İzlemek

Prag’ın ikonik simgelerinin başında Prag Kalesi geliyor. Prag’ın meşhur kalesi olan, Kafka romanlarında bol bol bahsi geçen Prag Kalesi’nin keyfini en güzel bir şekilde baharda çıkaracaksınız. Ücretsiz girişi olan bu kaleye şehir merkezinden yürüyerek veya tramvayla da gidebiliriz. Bahar ayında Prag şehrini gezmenin en güzel yolu yürümekten geçiyor. Prag Kalesi’ne doğru hafif yokuş çıkmanız gerekse de yolunuzun üzerindeki kafeler ve dükkanlar tatilinizin en tatlı durakları olacak. Karl Köprüsü’nden geçerken kale manzarası karşısında büyülenebilir ve kaleye çıkmak için sabırsızlanabilirsiniz. Prag Kalesi’nin hemen yanındaki parkta uzun uzun dinlenmenizi öneriyoruz. Prag şehrini tepeden görmenizi sağlayan bu parkta harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Gözlem Kulesi’ne Çıkmak

Prag turları boyunca en güzel manzarayı Petrin Kalesi’ndeki gözlem evinden görebilirsiniz. Prag Kalesi’ne oldukça yakın olan Petrin Kalesi’nin yemyeşil bahçesi bahar mevsiminde açan çiçeklerle daha da kusursuz görünüyor. Rengarenk çiçeklerin arasından çıkan gözlem eviyle Prag’ın en renkli halini izleyebilir ve bu şehri ayaklarınızın altında gibi hissedebilirsiniz. Petrin Tepesi’ne çıkmanın en eğlenceli yollarından biri teleferik kullanmak. Teleferikten aşağı doğru Prag’ı kuş bakışı görebilir, en güzel şehir manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Gözlem kulesine çıkarken 299 basamak çıkmaya hazır olun.

Dans Eden Ev’i Fotoğraflamak

Prag’ın tarihi binaları arasında büyülenirken karşınıza öyle bir bina çıkacak ki bütün Prag algınızı değiştirecek. Prag’ın en çok ziyaret edilen binaları arasında yer alan Dans Eden Ev, kısa zamanda oldukça popüler oldu. Prag’a giden her turistin fotoğraf çektirdiği bu evi siz de mutlaka ziyaret etmelisiniz. Camlarla kaplı Dans Eden Ev’in fotoğrafı bize göre en güzel bahar mevsiminde çekiliyor. Gün batımı saatlerinde Dans Eden Ev’in önünde pozunuzu verin ve sosyal medyada paylaşın.

Klasik Arabalarla Gezmek

Prag’ın sembollerinden biri haline gelen klasik arabaların tadı en güzel bahar ayında çıkıyor. Prag gezi rehberi oluştururken mutlaka bu klasik arabalara da göz atmanızı öneriyoruz. Üstü açık olan arabalarla şehir turu atarak konforlu ve ilginç bir deneyim yaşayabilirsiniz. Özellikle klasik arabalara merakınız varsa Prag klasik araba turları sizlere unutulmaz bir deneyim yaşatacak. Prag’da araba turları eski şehir meydanını turlayarak ortalama 15 dakika ile 30 dakika arasında bir gezi düzenliyor. Bu sırada size şehrin tarihi anlatılırken bir yandan da önemli turistik noktalar gösteriliyor. Yürüyerek gezmek istemeyenlere sıradışı bir deneyim sunan klasik araba turları bizce denemeye değer.

Bir Cevap Yazın