Birgün değil, Hergün iste!

Sans-serif

Aa

Serif

Aa

Font büyüklüğü

+ -

Satır yüksekliği

+ -
Gündüz
Gece
Gün Batımı

2016 Benim İçin Nasıl Geçti?

Her yeni yılda şu soruyu soruyorum kendime büyüdük mü yoksa eskidik mi? Bu yıl bu sorunun cevabını biliyorum. Biraz daha yaşlandık, eskidik, eskittik, eksildik, mutlu olduk, hüzünlendik, ağladık! Acı, hüzün dolu, hainlerin memleketimizde cirit attığı bir yılı geride bıraktık. Bu yıl sevdiklerimizin çoğu zaman kahkahasını unuttuk. Blog yazarları olarak adet edindiğimiz geçmiş yılın değerlendirmesini bu yılda ve bundan sonrada devam ettireceğim. Geri bıraktığımız yıldan sonra benim hayatımda neler gelişti neler yaşandı Şubat ayının 21’i olmuş ama anlatacağım. Öncelikle insan her yıl kendine kişiliğine değer katmalı ve bu doğrultuda öğrenmeye aç yaşamalı diyorum her seferinde. Bu yıl bu anlamda neler değişti hayatımda bunu anlatmadan önce daha duygusal konulara değinmek istiyorum.

Hayatımda anlamı olmayan onlarca insanı yitirdim bu yıl. Gerek görüşlerimizin ters düşmesinden, anlaşmazlıklardan, gerekse kişisel olarak benim için anlamını yitiren birçok insanı hayatımdan çıkarttığım bir yıl oldu. Bu nasıl bir duygu bunu belirtecek olursam eğer gerçekten ilk zamanlar düşündürdü, sonrasında ise yaşadıklarım, hayatımda oluşan boşluk beni mutlu etmeye başladı. Az ve iyi insanlarla yoluna devam etmeli insan. Bununla ilgili anlam dolu bir söz var ama hep karşılıksız olarak, karakterimin gereğini yerine getirdiğim iyilikler yordu bu yıl beni.

Aşağılık insanlara iyilik etmek, denize su taşımaya benzer. (Servantes)

Bunu bir kenara bırakacak olursam eğer, benim için bereketli bir yıl oldu. Güzel projelere danışmanlık hizmeti verdim. İnsanlara kazandırdıkça kazanmanın mutluluğunu yaşadım. Hatta 3 yıllık arabasızlığın üzerine eşimi ve kendimi ödüllendirdim ve Ford marka bir araç aldım :).

Bu sene iş hayatının stresinde biraz daha fazla yıpranmış hissediyorum kendimi. Birşeyler biraz daha eksildi. Biraz daha eskidik belki. İnsanın rutininin sürekli dışına çıktığı, programının değiştiği hadi değişen programıda geçtim, bu yoğun stres dolu iş temposu ile hasta ve halsiz düştüğüm birçok zaman oldu. Yıpranmışlığımda tam bu yüzden. Anlam veremediğim gerginlikler, stres ve sinir belirtilerinin olduğu zamanlarım oldu. Bunu neye bağlamalı bilmiyorum sadece bahane iş hayatımı? İnsanlar sizden hep bişeyler almaya çalışıyor. Karşılığını alsanız bile bazen sıkıldığınız bitap düştüğünüz zamanlar olur ya hani bu sene onu oldukça sık yaşadım.

Bu sene kendime bir iyilik yaptım ve 28 Haziran 2016 itibariyle sigarayı bıraktım. Yaklaşık 5 ay hiç sigara içmedim. Sigarayı tetiklediği bir dönemde de elektronik sigara aldım bazen onu içiyorum, bazende nargile içiyorum. Ancak hergün o lanet sigarayı içmekten yine iyidir diyorum. Günde 1 paket sigara içen biri olarak bu benim için oldukça güzel karardı.

Bunca stresin arasında hayatta her zaman yaşamaya değer diyebileceğimiz bir duygu yaşadım. Baba oldum! Ağlama özürlüsü olan ben, bak duygulanmaktan hüzünlenmekten bahsetmiyorum ben hepsini bir arada yaşamasını becerebilmiş bir adam değilim. Rabbim’in bana bir çocuk bahşetmesi ile çocuk gibi gözyaşı döktüğüm aptallaştığım bir zamanda oldu bu sene. Meğer baba olmak ne farklı ne garip bir duyguymuş. Çok şükür bu günleride gördük ve 2 kişilik çekirdek ailemiz 2.senesinde uzun bir süre bize misafir olacak bir melek nasip etti. Cinsiyetini merak eden ve sosyal medyadan görmemiş olanlar için belirteyim. Kız babasıyım. Kızımızın adını ‘Ahsen Dua’ koyduk. Ailemizin en güzel Dua’sı. Rabbim gönlünden geçen herkese nasip etmesini diliyorum çok farklı bir duygu..

Bu yılın değerlendirmesini iş hayatının kişisel gelişimime katkıda bulunduğu noktalarını belirterek bitirmek istiyorum. Bildiğiniz üzere meraklı bir tasarımcı ve blog yazarı olmamın yanında e-ticaret sektöründe çalışmaktayım. Çalıştığım bu sektör inanılmaz rekabet gerektiren ve yeri geldiği zaman sorunların çok olduğu altından kalkmak için uzun mesailer yaptığım bir sektör. E-ticaret kanadında Marketplace ve Remarketing tarafında bu yıl kendimi geliştirdim. Marketplace tarafında başarılı bir yılı geride bıraktım. Mevcut projemde ki pazarlama faaliyetlerinin haricinde marketplace tarafta güzel işler başarmış olmak beni mutlu etmekle birlikte işimi bana emanet edilen projeleri geliştirmemide sağladı. 2016 yılında bir hedefler yazısı yazamamıştım çünkü inanılmaz bir sorumluluk ve mesai gerektiren projelerimle uğraşıyordum. Bu yılda böyle bir hedef yazısı yazamayacağım görünüyor. Ancak sektörüm ile ilgili neler yaptığımı tekrar kaleme alacağım. İnşAllah hepimiz için güzel bir yıl olur ve herşey gönlümüzce olur. Doğruyla ve iyilikle kalın…

5 Yorumlar

 • Gri Kombi
  Şub 25, 2017 at 13:25

  Aşağılık insanlara iyilik etmek, denize su taşımaya benzer. bu söz gerçekten de çok güzel

 • Ali Mutlu
  Mar 1, 2017 at 10:35

  Her sene sorumluluklarım artıyor ve yeni insanlar tanıyorum. İnsanı olgunlaştıran tek şey budur. Hayatımda beni üzen tek şey insanlara yardım etmek iyilik yapmak fakat bu iyiliklerin karşılığında ise kötülük görmek, unutulmak ve kullanılmak bunlar beni üzen tek şeydir. Tabi bu durum bana çok şey kattı. Sen hangi kaliteye sahipsen karşındaki kişide öyle olmalıdır yoksa iyilik karşındaki insan için bir anlam ifade etmiyor. Baba olmanıza çok sevindim Allah her şeyin hayırlısını versin Yazınızı okumaktan büyük keyif aldım. Bu tür yazılar her zaman bana rehber olmuştur teşekkürler Ramiz kardeşim 🙂

  • Ramiz
   Mar 2, 2017 at 14:07

   Sevgili Ali, İnsanlar aslında bir araç herkes geçiyor bu yoldan. Güzel dileklerin için teşekkür ederim. Rabbim herkese bu duyguyu yaşatsın inşAllah. Yazımdan keyif almanada sevindim. Kal sağlıcakla..

 • Recep
  Mar 15, 2017 at 11:34

  seni bilmem ama benim için bütün olumsuzlukalrın yaşandığı bir yıl oldu

 • Burak Şahin
  Kas 5, 2017 at 15:16

  Hayatımda yeni bir sayfaların yılı oldu. Askerden geldim, o kadar söyleyim siz anlayın.

Bir cevap yazın


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.